Aşk Ve Benlik

MEHMET ALİ BAL

MEHMET ALİ BAL
Aşk Ve Benlik
 
Ben ise birey olmayı seçtim. Bireyselliği, bireyciliği değil. Bu yüzden yabansıyım, bu yüzden acemi, bu yüzden savaşçı. Ulaşmak için, elde etmek için savaşmak zayıfların sanatı. Bunun kolay yapılabileceğini ama ahlaki olmadığını gördüm. Bu yüzden ulaştıktan sonraki insani çabayı seçtim: Sevdikten sonra sevmeyi ve binlerce kere sevmeyi… Ve aşktan sonra aşk ahlakını…

Bu yüzden aşk bende sonu gelmez bir isyanlanmadır, sonsuz varoluştur.

Aşk, aşktan sonra başlar öncesi oyundur…

"Fark edilmeyecek kadar alçakgönüllü ol" dedi bilge adam. "Bilinmeyecek kadar kahraman. Neşen seni değil dostlarını mutlu etsin. Acı ise sadece ve sadece seni… Ben”in sorumluluğun kadar büyük olsun, beklentin kadar hiç… Eleştiren dostu sev, övgülerden ise hep uzak dur.

Kelimelerin nefesli olsun, örtüleri sıradan. Kelimelerin… Aklının ve kalbinin birer parçası, dostlar sofrasına isimsiz armağan. Sözler yaşanılır, yaşananlar yazılır: kaçılamaz alınyazısı gibi… Yaşamaktan korkma! Yaşarken yorulmak hayat, yıpranmak yenilenmektir. Karşılığı olmayan maden, altın olsa da değersizdir. Kolay olanlarını sıradan insanlara bırak, insanların güç ve başarıya ihtiyaçları vardır. Zordan zor ve tercih edilmeyenleri benimse. Ama zor oldukları, farklı oldukları için değil. Yol seni kendine götürmelidir, şehir kalbine. Pazar pahası can olunca değerlidir elbette…

Terazinin bir kabında lütfedilmiş varlığın, diğerinde ise tercihlerin, tavırların, yapıp ettiklerin kısacası sana ait bütün eylemlerin olacak. Bu iki kabı unutma evlat! Ne birini yadsıyabilir, ne de diğerinden kaçabilirsin. Arşimet’in bulamadığı bir düzenek bu kim bilir?

İşporta tartıları kadar kuyumcu mizanlarına da inanma. Hangisinin niteliği değişiyor ki? Varlığın eylemin, eyleminse senin demektir. Aklının zarını yarmaktan ve kalbinin acılarından korkma. Yaşamak elbette zordur! Ve ölme sanatını bilmeden, yaşamanın anlamını bulmak mümkün değildir. Aklının sızlayan kıvrımlarını hisset! Kalbinin dalgalanışlarını okumaya çalış. Çalış ki, kalp kentinden çıkan kelimelerin sana yabancı olmasınlar. Asi bile olsalar hep senin kalsınlar. Senden bir parça olsunlar. Yaşamanın namusu budur!

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir