Bu da Bilinmez

AFRANUR KARABAŞ
Bu da Bilinmez
 
Gün aşırı hep koşuşturma içindeyiz. Bundan bir o kadar şikâyet etsek de hiç geri kalmayız, belki de kendiliğinden gelişmediğindendir. Bilinmez…
 
Oyunlar oynarız hesapsız sayılan, fakat aslında alttan alta kurnaz planlar kurulan, dünyada ki en zararsız gibi görülen. Oysa hayatımızdaki panzehiri olmayan salt eylem.
 
Düşüncelerini anlatmak, kâğıda dökmek, yardım almadan hayatta kalma mücadelesi içine girmek, sana uzatılan yardım ellerini hiçe sayıp nankör bir şekilde kendi kendine mağrur bir ifade takınmak işte bu davranış, seni senin yazdığın senaryonun figüranı yapmaya yeterde artar bile. Özenle dizayn edilmiş bir hayat yaşayıp ötemizde, berimizde olmaksızın herkese kendi iyi, mükemmel ( gibi görünen ) hayatımızı gözler önüne sermektir yegâne amacımız. Belki de bu tutum sana bunca zamandır verilen ilgiden, değerden kaynaklanıyordur, bilinmez. Verilen değerler arasında ilgi kısmını almak bunca zamandır noksan olduğundan kaynaklanıyordur belki bu da bir muammadır, bilinmez.
 
Bilinmezlikler içinde yaşayıp durmamız, bilmediğimizden değil öğrenme için bedel ödemediğimizdendir belki, bilinmez. Yaşadığımız zaman dilimine bakınca neler kazanıp, kaybettiğimizi anlarız fakat sonuçlara bakmak için de harekete geçmeyiz. Ne yanlışlarımızı ne de doğrularımızı kabul etmiyoruz, oysa iradeli varlıklar olarak yaptığımız eylemlerden sorumluyuz ama biz bunu da beceremiyoruz ya da üstümüze almak istemiyoruz, bilinmez.
 
Hayatımızda hep bir bilinmeze sürükleniriz ama neden onca yön varken bilinmezdir, bu da bilinmez. Aslında kendi hayatını hangi yönüyle ele alırsan al sana karşı hamlesi hep bir bilinmezdir. İşin ironisi de burada başlar zaten. Her hamlesinin sonunu bildiğimiz için yeni hamleler üretmeyiz belki de üretken olmadığımızdandır bu da bilinmez. Her başlangıç bir bilinmez üzerine doğar çünkü, hayatında kararlarını sen alsan bile sonucun sana neler getireceğini bilemezsin bu yüzden de tüm bunlara bilinmez diyorsun. Kendi öykünde bile bu sebeplerden başrol değil de figüran oluyorsun.
 
Her ne kadar hayatımızda ki hadiseleri bir rotaya koymaya çalışsak da, aynı sonuçları elde ettiğimiz için strateji üretmediğimizden de, başarısız oluyoruz. Sadece yönetmen olarak kurgulananı, çekiyoruz. Daha iyi bir senaryo gelene kadar hayatı tatilde gibi yaşıyoruz. Bilsek ki her son bir başlangıç hiç durmaz, harekete geçeriz. Ve sadece okumakla, izlemekle kalmaz artık yazmak için de zaman ayırırız bekli de, bilinmez. Bir değil, milyonlarca bilinmezin içinde bilinmeze sürükleniyoruzdur, bu da bilinmez.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir