En İyi Yerli Polisiye Diziler

İSMAİL GİRAY En İyi Yerli Polisiye Diziler

İSMAİL GİRAY
En İyi Yerli Polisiye Diziler
 
Kült haline gelen Behzat Ç., Kurtlar Vadisi gibi dizler dışında genellikle internet dizisi olarak yayınlanmış, kıyıda, köşede kalmış birçok polisiye dizi var. Google'a “en iyileri hangileri” diye sorarsanız birçok “en iyi polisiye diziler” listesiyle karşılaşabilirsiniz. Bu yazıda ben de bir “en iyi polisiye diziler listesi” yapacağım. İzlediğim ve “en iyi” olarak nitelediğim yerli polisiye dizilere dair izlenimlerimi, düşüncelerimi aktarıp favori oyuncularımdan bahsedeceğim ve mümkün olduğu kadar da spoiler vermeden konularına değineceğim.
 
En İyi Yerli Polisiye Diziler1. SON
En başından 25 bölümlük bir dizi olarak tasarlanan ve ilk bölümden son bölüme kadar ne çekileceği ne olacağı senarist, yönetmen ve oyuncularca bilinen fakat izleyicilerce bir türlü bilinemeyen, çözülemeyen oldukça girift bir bulmacanın kareleri içine hapsolacağınız müthiş bir dizi! Şimdiye kadar izlediğim en gizemli, en sürükleyici diziydi. Daha ilk bölümden itibaren rüyalarıma giren bir bulmacanın zihnimi zorlayan kurgusu içinde buldum kendimi. İlk bölümde bir olay meydana geliyor ve son bölüme kadar flashbacklerle bu olayın tafsilâtı peşinden sürüklenip, 1995, 1999, 2004, 2012 yılları arasında mekik dokuyorsunuz. İran – Türkiye git gelinde devam eden bu sürüklenme esnasında da kafanızdan çözümlemeler yapıyor, tahminlerde bulunuyor ve zihninizi zorluyorsunuz. Gelin görün ki hiç bir tahmininiz tutmuyor! Bambaşka bir Son çıkıyor karşınıza. Kadrosunda Engin Altan Düzyatan, Nehir Erdoğan, Yiğit Özşener, Berrak Tüzünataç ve Erkan Can gibi önemli isimleri bulunduran dizinin bana kattığı bir başka güzellik de birçok bölümde dinlendiğimiz 70’ler İran’ın pop sanatçısı Abbas Mehrpouya oldu. Favori oyuncum ise kendine has karizmasıyla Kudret (Uğur Polat) oldu.
 
En İyi Yerli Polisiye Diziler2. 20 DAKİKA
25 bölümlük, nefes kesici dramatik bir aksiyon dizisi… Yaya geçidinde, yol boşken bile yeşil ışığın yanmasını bekleyecek kadar kurallara bağlı, araştırmacı, kültürlü bir tarih öğretmeninin yaşadıkları karşısında müthiş bir dedektife dönüşmesini konu alan oldukça farklı bir dizi. Hikâye, tarih öğretmeni Ali’nin (İlker Aksum) küçük bir pastane işleten güler yüzlü karısı, Melek’in (Tuba Büyüküstün), bir gece cinayet şüphesiyle gözaltına alınmasıyla başlıyor. Karısının suçsuzluğunu bir türlü ispatlayamayan öğretmen Ali, bir anda kendini dedektifliğin de ötesinde karısını hapisten kaçırmak için planlar yapan sıra dışı bir adam olarak buluyor. Cinayeti kimin işlediği ise bir türlü çözülemiyor. Bu çözümsüzlük de izleyiciyi ekrana kilitliyor ve 25 bölüm boyunca Ali’nin “20 dakika kuralı” ile karısını hapisten kaçırma uğraşlarını soluk soluğa izliyorsunuz. Cinayetin failine ise gün gün yaklaşsanız da son bölümde bambaşka bir durumla karşı karşıya kalıyorsunuz. Bülent Emin Yarar, Metin Çekmez, Müjde Uzman ve Fırat Çelik gibi isimlerin de rol aldığı dizideki favori oyuncum ise müthiş bir istihbaratçı duruşu ortaya koyan Albay (Mehmet Selim) oldu.
 
En İyi Yerli Polisiye Diziler3. ŞAHSİYET
Zabit kâtipliğinden emekli, İstanbul beyefendisi bir memur, Alzheimer olacağını öğrenirse ne olur? Seri katil olması kimsenin aklına bile gelmez belki ama Agâh Beyoğlu (Haluk Bilginer), “nasıl olsa unutacağım” düşüncesiyle seri katil olmaya karar veriyor ve bir bir cinayetlerini işlemeye başlıyor! Agâh Beyoğlu, cinayetlerini son derece keyif alarak ve son derece profesyonel bir şekilde işlemektedir. İstanbul beyefendisi bir memur emeklisinin bu kadar profesyonel bir katil olmasının altında ise Agâh Beyoğlu’nun bu cinayetleri yıllar öncesinden tasarlamış olması gerçeği yatmaktadır. Hikâyesi itibariyle toplumun kanayan bir yarasına parmak basmasının yanı sıra oyuncu kadrosu ve sürükleyiciliğiyle de milyonların beğenisini kazanmış bir Puhu TV dizisidir Şahsiyet. Nitekim Haluk Bilginer dizideki muhteşem performansıyla Uluslararası Emmy Ödülleri'nde “en iyi erkek oyuncu” ödülüne layık görülmüştür. Dizinin oyuncu kadrosunda Cansu Dere, Müjde Ar, Hümeyra, Hüseyin Avni Danyal, Ayhan Kavas gibi dev isimler de bulunmaktadır. Söylememe gerek yok belki ama yine de belirtmek isterim; dizideki favori oyuncum elbette ki Agâh Beyoğlu karakterine hayat veren Haluk Bilginer’dir. Ancak diğer oyuncuların, hayran bırakan üst düzey performanslarının da görmezden gelinmesi mümkün değil.
 
En İyi Yerli Polisiye Diziler4. MASUM
Yine bir BluTv dizisi… En’lerim içinde en başlara koyabileceğim 8 bölümlük esrarengiz bir polisiye. Esasında bir aile dramını konu alsa da aile bireylerinin gizemli hikâyeleri diziyi ilginç bir polisiyeye çeviriyor. Dizi; Emekli Komiser Cevdet’in (Haluk Bilginer) başına sürekli iş açan oğulları Tarık (Okan Yalabık) ve Taner (Serkan Keskin) ile yaşadıkları dramatik olayları konu alsa da polis memuru Yusuf’un (Ali Atay), aile içinde kaldığı sanılan bir sırrın peşine düşmesiyle ilginç bir hal alıyor… Dizinin neresini anlatsam spoiler olabilecek bir yanı olduğu için bu bölümü burada noktalıyorum. Mehmet Özgür ve Nur Sürer gibi usta isimlerin de yer aldığı dizide en ilginç bulduğum oyuncu ise oldukça gizemli bir karakter olan Selim’e hayat veren Bartu Küçükçağlayan oldu.
 
5. DİP
Karanlık dünyalara dair düşüncelere dalmama sebep olan 8 bölümlük Puhu Tv dizisi… Bir İntihar pazarlıkçısını kendi intiharından ne vazgeçirebilir? Elbette onu intihara götüren sebebin ortadan kalkması ihtimali! Karısının (Berrak Tüzünataç) ölümünden sonra bunalıma giren psikolog Sahir (İlker Kaleli), insanları intihardan vazgeçirmeye devam etse bile kendi içinde bir intihar düşüncesiyle yaşamaktadır. Ancak hem öldü sandığı karısının yaşıyor olması ihtimalinin belirmesi hem de aldığı bir intihar ihbarı sonrası tanışmak zorunda kaldığı Bilge’nin (Neslihan Atagül) peşinden gitmesi, ona bambaşka bir dünyanın kapısını açar… Oldukça gizemli hikâyesinin yanı sıra gizem dolu karakterleriyle de izleyiciyi peşinden sürüklüyor Dip. Sahir’in karısını ararken içine düştüğü istihbarat dünyasının iç çatışmaları ve üst üste biriken soruları, çok farklı bir dünyayı gözler önüne seriyor. Her bir karakterine hayran olarak izlediğim bu dizide beni en çok etkileyen karakter ise Artun Bey (Levent Öktem) oldu. Levent Öktem, ilerleyen bölümlerinde Halka’nın kadrosuna da katılmış ve yine ilgi uyandırıcı bir performans ortaya koymuştu. Dizinin diğer oyuncuları arasında Lale Mansur ve Bülent Emin Yarar da bulunuyor.
 
6. BOZKIR
Anadolu’da, bozkırda, 88 plakalı bir ilde, günlerdir kayıp olduğu bilinen bir çocuğun cesedinin bulunmasıyla başlıyor dizinin hikâyesi… Baş komiser Seyfi (Yiğit Özşener) ve yardımcısı Nuri Pamir (Ekin Koç), cesedi bulunan çocuğun katilini ararken gizemli ve ürkütücü bir maceraya sürükleniyor. Çünkü çocuk cinayeti sıradan bir cinayet değildir; aksine ardında büyük sırlar barındıran, uzun yıllara yayılan, dehşetli bir hikâyenin ilk izleridir… 10 bölümlük bir BluTV polisiyesi olan Bozkır’da ilk bölümden itibaren derinleşen olaylar 10. bölümde akıl almaz bir yerde nihayete eriyor. Ancak kanaatimce aceleye getirilmiş bir final ile son buluyor. Nitekim diziyi bitirmek istedikleri son bölümde hikâyeyi geri dönüşü olmayan, devam etmesi mümkün olmayan bir yere bağlamalarından belli oluyor. Keşke 10 bölümde bitmeseydi de 15-20 bölüme kadar uzatılsaydı. Çünkü hikâyenin gizemi 10 bölüme sığmayacak kadar çekici ve etkileyiciydi. Bozkır, aklımda birçok soru işareti bırakarak biten bir dizi olsa da en’lerim arasında yer almayı fazlasıyla hak eden bir dizi oldu. Kadrosunda Altan Erkekli gibi bir devi ve Merve Çağıran, Nur Fettahoğlu gibi güçlü oyuncuları da barındıran dizide bana en sempatik gelen oyuncu İç Anadolu ağızıyla hiç sırıtmadan konuşmayı başarabilen Ziya karakteri (Sinan Demirer) oldu.
 
7. KARANLIKTA KOŞANLAR
10 bölümlük bir Uğur Yücel dizisi. Ahmet Ümit'in Şeytan Ayrıntıda Gizlidir kitabından uyarlanan dizi, izleyicinin şüphe duygularını harekete geçirip sembollerle dolu bir maceraya sürüklüyor. Komiser Nevzat'ın ortaya çıkmasıyla başlayan seri cinayetlerin izini süren Komiser Ali ve Komiser Nevzat, birbirlerinden bile şüphe edecek kadar ilginç cinayetlerle karşılaşmaktadırlar. Şüphe, gizem ve korku duygularını aynı anda uyandıran dizide düğüm, son bölüme kadar çözülmüyor. Uğur Yücel'in senaryosunu yazdığı ve yönettiği dizinin öne çıkan diğer isimleri ise Halûk Bilginer ve Köksal Engür. Bu üç isimi bir arada izlemek zaten büyük bir keyifken bir de bu isimlerle cinayet izi sürmek, katil peşine düşmek bambaşka bir güzellik katıyor diziye. Haliyle bu diziye dair favori oyuncu belirtmek, seçim yapmak imkânsızlaşıyor. Ancak dizinin anlatıcısı Dürnev’in (Altan Karındaş) edebi, estetik cümlelerinin hakkını da teslim etmek lazım.
En İyi Yerli Polisiye Diziler
8. HALKA
Gizemlerle dolu, 19 bölümlük muhteşem bir dizi. Oyuncu kadrosu itibariyle bu kadar başrol oyuncusunun bir arada olduğu daha kaç dizi var bilmiyorum (Serkan Çayoğlu, Nazan Kesal, Ahmet Mümtaz Taylan, Hazal Subaşı, Hande Erçel, Burak Sergen, Dilan Telkök). Buna rağmen niye bitti bir türlü anlayamadım. Kadrodaki isimlerin yüksek maliyeti ve reyting düşüklüğü gibi bir takım haberler dolaşsa da dizinin takipçilerini ve beni ikna edici yanıtlar değildi bunlar. Çünkü dizi, aceleye getirilmiş bir final ile "son" bile demeden yayın hayatından çekildi. Fakat yine de öyküsü, kurgusu ve kadrosuyla tadına doyulmaz bir iz bıraktı damaklarda. Geçmişini arayan bir adamın etrafında örgülenen dizi, deşildikçe bambaşka bir noktaya doğru ilerleyen, her taşın altından çıkan bir suç imparatorluğunun oyunlarını anlatıyor. Bütün yollar, herkesin bir şekilde bulaştığı, kirli ilişkiler kurduğu ve bir bakıma insanların geçmişini esir alarak geleceğine yön veren Halka'ya çıkıyor. Peki kim bu Halka ve kendi hâlinde yaşayıp giden insanlarla ilgisi ne? Oldukça gizemli ve bir o kadar da sürükleyici bir dizi… Dizide en sevdiğim, hayran olduğum karakter ise sarı renge ayrı bir anlam yükleyen Terzi (Erdal Yıldız) oldu.
En İyi Yerli Polisiye Diziler
9. AŞÂYİR
5 bölümlük bir mafya dizisi. 2018'de ortalama 20 dakikalık bölümlerle YouTube'da yayınlan dizi, mafya – aşiret – istihbarat ağını konu alıyor. “%100 Urfa işi” sloganıyla yayınlanan dizi, prodüksiyon ve oyuncu kadrosu olarak listedeki büyük bütçeli yapımların yanında mütevazı kalsa da hikâyesi ve oyuncu performanslarıyla oldukça dikkat çekici bir diziydi benim için. Bölüm sürelerinin kısa olmasının yanı sıra sadece 5 bölümden oluşması, diziyi “kolay tüketilebilir” hâle getirse de konusu itibariyle izlediklerim içinde en beğendiğim dizilerden biriydi. Bölüm süreleri ve sayısı bu kadar kısa bir diziyi spoiler vermeden anlatmak pek mümkün olmayacağından sadece izlenilmesini tavsiye etmekle yetiniyorum. Dizideki favori oyuncuma gelirsek; eğlenceli karakteriyle her sahnesinde keyif veren İbrahim (Emrah Aşkın) bu dizideki favori oyuncum oldu.
 
En İyi Yerli Polisiye Diziler

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir