Sevgide Bir Olmak

SELAHATTİN YILDIZ Sevgide Bir Olmak

SELAHATTİN YILDIZ
Sevgide Bir Olmak
 
Birinin sizi sevmesi önemlidir ama daha önemli olan onun sizi nasıl sevdiğidir. Günümüz ilişkileri meyve verecek ağacın çiçek vakti budanmasına benziyor. Ağacı kupkuru edip bu benim demenin verimsizlik mevsiminde yaşıyoruz.
 
Ait olmak, sahip olmak ya da sahiplenmek. Sevdiğine güven duymayan onda sevecek ne bulabilir. Güveniyorsan onu boğarcasına hapsetmenin ne gibi bir estetiği olabilir. Estetiği olmayan ilişkide sevgi ne yana düşer. Sen kontrol ediyorsun diye seninse, o artık senin değildir. Bahçesinde kuru dalları olan bir ağacı sulayan kişi, akıl sağlığını kaybetmiş bir çiftçiden başkası olamaz.
 
Kimse kimseye ait değildir çünkü insan eşya değildir. İnsanı eşya gibi sahiplenmek, sahiplenileni sadece vazo yapar. Kim bir vazoya âşık olmak ister ki. Günümüz ilişkileri duygusu boşaltılmış bir kelimenin soyut soğukluğu içinde kalıyor. Mermer bir heykelin kusursuz damarlarında akmayan kan gibi soğuk. İçi boş sürahiden kendi bardağını doldurmaya çalışan susuz bir çöl yolcusu. İnsanı olduğu gibi kabul etmeyip kendi kalıbına sokmaya çalışan her şey, özünü kaybetmiş genetiği bozulmuş tohumlara benzer. Meyvesi çok olur ama ara ki bir tat bulasın.
 
Sevgi, hürmet ister saygı ister değer ister. Bütünleşmek ve bir olmak ister. İkiliğin bir olması bütüncül bir sevgi doğurur. Bu bütüncüllük hapsetmek değildir. İkiyi bir etmek iki gönlün bir atmasıdır. Samanlık seyran olur mu bilmem ama atmosferin değişeceğini söyleyebiliriz. Ama iki vazoyu hiçbir zaman bir edemezsiniz. O her zaman ikidir. Bütün her şeyi birbirine benzese dahi ikilikten kurtulamaz.
 
Bir ömür yan yana duran vazolar bir olmaz ama hiç buluşmayan gönüller hep bir atarlar. Mesafelerin hükmü kalmaz bir olan gönüllere. Uzak ikiler bir olur ama yakın ikiler birliğin kıymetini bilmedikçe hep iki sayılır. Yan yana olunca da iki olurlar, ayrılsalar da iki olurlar.
 
“Gelin canlar bir olalım” sözündeki birlik, çoğulun teklik hedefine atılan okları gibidir. Tekliğin hedefinde buluşan her bir ok, gurbetten dönüp vatanına kavuşmuş yolcular gibidir. Gönül yurdu çorak dahi olsa gönlün mecrasıdır. O oklar sağa sola savrulup gül bahçesine düşse dahi orası gönlün mezrasıdır.
 
Sevgide Bir Olmak  Sevgide Bir Olmak

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir