Tufan Geliyor Kim Binecek Gemiye

SELAHATTİN YILDIZ Tufan Geliyor Kim Binecek Gemiye

SELAHATTİN YILDIZ
Tufan Geliyor Kim Binecek Gemiye
 
Tufan başlamak üzere. Yeni bir gemi yapılıyor. İçine sadece adaletli, vicdanlı, ahlaklı ve hakperestler binebilecek. Hadi buyurun, binebilecekler buyursun gemiye.
 
Kantarın topuzunu tutmak yetmiyor, kantarın topuzunu kaçırmamak gerek. Kantarın topuzu kaçtı mı, çocukların ümidi kaçar. Yaralanmış ceylanların dinlenme arzusu kaçar. Güvercinlerin kanadı yerine masumiyet çırpınır kapı önlerinde. Demir testerelerle kesilirse hakikat, hakkın önüne set çeker kem sözlü barikat. Kantarın topuzunu kaçırmamak gerek. Kantarın topuzu kaçarsa gök yarılır içinde kaybolur hakikat.
 
Vicdan, yön tabelası olmadan dahi bulurdu doğruyu vadisinde. Akıl olmasaydı bile sızı tanıtırdı yönünü sahibine. Dil konuşmadan da söylerdi en güzel şarkıyı. Vicdan İnsanın kayıp cenneti. Vicdanı olmayanın cenneti olur mu. Vicdanı olmayanın mayası tutar mı. Mayası tutmayanın yoğurdu yenmez. Yoğurdu yenmeyenin cenazesine de gidilemez.
 
Ahlak, utanma olmayanda dirhem bulunmaz. Dirhemi eksik olanın duvarı tutmaz. Duvarı tutmayanın odası olmaz. Odası olmayanın misafiri de olmaz. Misafirsiz gönül içi boş kuyu gibidir. Ahlakı olmayanın kuyusu dolmaz. Kuyusu kuru olanın talibi olmaz. Ahlakı olmayanın yasası kurudur. Yasası kuru olanın nesli de olmaz.
 
Hak nedir ki yenilsin. Hak ekmek midir yoksa demir mi. Hak pamuktan yumuşak taştan sert midir. Hak hem senin hem de senin değildir. Emeğin varsa yündür döşeğin, emeğin yoksa taştır böreğin. Hak nedir ki, karıncalar koşar peşinden, ne değildir ki cırcır böceği çıkmaz serinden. Hak odur ki kışın gelen misafire ikram etmeli, hak odur ki önüne bakıp doğru yoldan gitmeli.
 
O zaman buyursun gemiye yolcular. Vicdanı olan atsın adımını güverteye. Ahlakı olan otursun yerine. Adaleti olan yerini bilsin. Hakkı bilen hakkı olmayanı talep etmesin.
 
Nerede terazi bozulursa oranın tufanı sinelerde başlar. Yeni bir gemi yapılır gönül tersanesinde. İçine sadece adaletli, vicdanlı, ahlaklı ve hakperestler biner. Hadi buyurun binebilen binsin gemiye.
Tufan Geliyor Kim Binecek Gemiye Tufan Geliyor Kim Binecek Gemiye

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir