Yorulduk Be Patron

SELAHATTİN YILDIZ Yorulduk Be Patron

SELAHATTİN YILDIZ
Yorulduk Be Patron
 
“İnsanların insanlara saldırmasından, çocukların ömrünün kelebekten az olmasından, adaletin bozguna uğradığı bu dünyadan yoruldum patron”
 
Yukarıdaki söz tüm insanlık adına adaletin terazisinde dev bir adamın cüceleştirildiği “yeşil yol” filminden bir replik. Yorulduk be patron gerçekten yorulduk. Dünyaca ve dünyanın tüm yılgınlarıyla birlikte dinlenmesi zor yastıklarda yorulduk.
 
“Ben Tanrı’nın görevini yapıyorum” diyen devrin Firavunlarının milyar dolarlık servetinin altında kurguladığı dünyanın ağır yükünün altında ezilen aşılanmış canlarız. Dünyayı gariplerin çığlığı kurtaracak diye düşünürdüm ama dilleri lal olup ciğerleriyle içe doğru soluyorlar hıncını. Biliyorum bir gün o çığlığa sebep olan kamçıyı tutan eller kuruyacak. O kuruduğunda yeşerecek bastığı yeri kurutan hamasetin toprağı. O kuruduğunda çağıldayıp akacak kurumuş pınarlar.
 
Ama gerçekten yorulduk be patron. Aklını ilah sanan, kaygısı nar tanesinden hafif, kibri nar tanesi gibi dağılan ve kan gibi her yanı kirleten renklerde boğulduk. Çocukların küçücük hayallerini çalacak kadar fakir olan ahlaksız hırsızları hangi hapis koynuna alır ki. Dünyadaki tüm dilencilerin elinden daha yoksun ellerinizin kiriyle dokundunuz o masum hanemize.
 
Güzel bir şeye bakıp onun devam etmesini arzuladığımız o muhteşem anların önüne çektiğiniz perdelerden yorulduk. Camcı mahalleye gelmeden önce daha az kırılırdı pencereler. Lastikçi mahalleye gelmeden önce daha az patlardı tekerler. Ne zaman bir zenginlik sunulduysa ardından ödediğimiz bedellerden yorulduk. Elmas’tan daha kıymetli kara çocukların susuzluktan akıttığı göz yaşlarını görmüyorlar patron.
 
Dili hak söyleyip eli insanların cebinde gezen haydutlardan yorulduk. En önemlisi birbirimize olan güvenin kalmadığı sevgisizlikten yorulduk. İyi sözün bir hükmü kalmadı be patron. Herkes güzel söz söylüyor. Namuslu da namussuzda güzel söz söylüyor. Kime inanacağımızı şaşırdığımız kuşaklarda yorulduk.
 
Yorulduk be patron. Hani Aliya demişti ya “Biz ölüyoruz ama onlar da kazanmıyor” Evet biz yorulduk. Döşeklerin derin uykularında dinlenilmeyecek kadar yorulduk. Biz yorulduk ama siz çürüyorsunuz. Çürümeye mahkumsunuz. Belki zaman size kıyak geçiyor ama unutmayın ki gecenin rabbi gündüzü de doğurur.
 
Öyle değil mi patron, biz yorulduk ama onlar çürüyor.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir