Anadolu Mektebi Dergisinin 10. Sayısı

Anadolu Mektebi Dergisinin 10. Sayısıİstiklal Marşı
Dosyası
 
Anadolu Mektebi
Dergisinin 10. Sayısı
Çıktı
 
Anadolu Mektebi Dergisinin 10. sayısı çok kapsamlı bir “İstiklal Marşı Dosyası” ile çıktı
 
Anadolu Mektebi Dergisinin 10. Sayısı “Editör’den” Yazısıyla Başlıyor:
 
Editör’den
 
Milli marşımız olan İstiklâl Marşı, yasal olarak kayıtlara geçmiş yazılı bir metin olmasının çok ötesinde, halkımızın gönlüne sirayet etmiş; kabullenme ve saygınlıkta eşine rastlanmayacak bir konumda yor edinmiştir.
 
Gende bıraktığımız 2021 yılının "İstiklâl Marşı ve Mehmet Akif Yılı" olarak kabul görmesini de yukarıdaki anlayış ve kabulün bir neticesi olarak değerlendirmek mümkündür.
 
2021’in İstiklâl Marşımız ve Mehmet Akif'i anlama konusunda ne kadar iyi değerlendirilip değerlendirilmediği konusu elbette ayrı bir bahistir.
 
Ama şu kadarını da ifade etmek gerekir ki Anadolu Mektebi, kendi usul ve yöntemleriyle bu noktadan faaliyetlerde bulunmayı vazife edinmiş ve karınca kararınca "öğrenci merkezli" çalışmalarda bulunmaya devam etmiştir.
 
Dergimizin bu sayısının dosya konusu İstiklâl Marşımız olmuştur. Şair ve yazar Osman Özbahçe'nin dergimiz için kaleme aldığı "İstiklal Marşı'nın Şiiri" başlıklı yazısı ve Araştırmacı Yazar Yusuf Turan Günaydın ile yaptığı "Ruhumuzun Fotoğrafı İstiklal Marşı" başlıklı söyleşi, dosyaya güç katmıştır.
 
Dosyamızın önemli bir kesitini de Anadolu Mektebi öğrencilerimiz tarafından yazılan, milli marşın her bir mısraının değerlendirildiği yazılar oluşturmuştur. 41 dize ayrı ayrı metinlerde ele alınmış ve bu dizelerin gençlerimiz için ifade ettiği anlamın toplu bir fotoğrafı ortaya çıkarılmıştır.
 
Anlamına ve ruhuna her dönem başvuracağımız İstiklal Marşımız ile ilgili hazırladığımız bu dosyanın bereketli bir karşılığa muhatap olacağına inanıyoruz. Zira milli kimliğimiz olarak ifade edebileceğimiz bu marşta, muhtaç olduğumuz ve olacağımız nice hasleti okumak ve hissetmek mümkündür.
 
Dosya dışında yer alan hikâye, şiir, deneme, gezi yazısı, fotoğraf ve çeşitli değerlendirmeler de dergimizin dosya dışı metinleri olarak sizlerin istifadesine sunulmuştur. Bu eserlerin büyük bir çoğunluğunun altında öğrencilerimizin imzası olmakla birlikte Anadolu Mektebi’ne gönül vermiş öğretmenlerimizin de ürünlerine yer verilmiştir.
 
Değerli okurlarımız.
 
Anadolu Mektebi öğrencilerinin edebi ürün ve incelemeleri başta olmak üzere, sanatsal tüm çalışmalarını görünür kılmak amacıyla yolculuğuna devam etmektedir. Bu yolculukta öğrencilerimize ve tüm okurlarımıza daha çok faydalı olmak amacıyla öğretmenlerimiz ve yazarlarımız da ellerinden gelen katkıyı sunmaktadırlar. Büyük bir emeğin neticesi olan bu derginin daha çok gönle dokunması ve faydalı olması en büyük temennimizdir.
 
Hepinize bereketli okumalar diliyor, yeni sayımızda buluşmak dileği ile selamlarımızı iletiyoruz.
 
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir