Çorum ve Şehir Defteri Dergisi

NİLÜFER ZONTUL AKTAŞ Çorum ve Şehir Defteri Dergisi

NİLÜFER ZONTUL AKTAŞ
Çorum ve Şehir Defteri Dergisi
 
Rotası güzelliklere çevrili bir kaptanın seyir defteri gibi bir dergi Şehir Defteri. Kültür ve sanatın işlendiği, söze dair nice güzelliğin, gönülce kalıcılık esasıyla yol alındığı latif bir gayret…
 
Kültür sanat ekseninde şehrine değer katanların varlığı bizi mutlu ediyor. Lezzet vardır da haberdar edenler de çok mühimdir.  Sunumundaki zarafet de öyle. Çorum’la gelen bu güzelliklerde bizi bu bağlamda hoş bir iklime sürüklüyor. Bu şehre dair vakıflığa, dostluğa, şehre yolculuğa ayrı bir istek oluşturuyor.
 
Şehre tanışlık o şehre kıymet veren yöneticiler, sanat elçileri vesilesiyle başlıyor.
 
Belediye başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, genel yayın yönetmeni Turhan Candan, yazar Halit Yıldırım, Hüseyin Kır yapılan kültür sanat etkinlikleriyle bizi şehre yakın kılan değerli şahsiyetler.
 
Kabuktan öze varıyoruz, içe vakıf oluyoruz. Şehir Defteri dergisinin davetine yazısı ve şiiriyle icabet eden onlarca şair yazar var. ‘’Şiir ve sanatla yoğrulan şehri adımlamak, suyunu içmek de nasip olur inşallah’’ diyorum. Kültür etkinlikleriyle gönüller ferahlıyor. Sanatla alınan yollar izli bizli sizli oluyor.
 
Derdimiz, davamız iyiye güzele doğru elbette. Sanat buna önderlik eder. Sanatçı dostu şehirlerin simalarında da bu hissedilir. Latif duruşlu, hoş kokulu şehirler, medeniyet tasvirini en çok hak edenlerdir. Bir dergi bizi bu denli şehre yakınlaştırdı ise, emek veren insanlara minnettarız. Her sayıda ayrı güzellik taşıyan dergi vefatının 700. yıl dönümünde 2021 yılının "Yunus Emre ve Türkçe Yılı" olarak kabul edilmesi vesilesiyle, Yunus Emre özel sayısı çıkarması, büyük bir takdire şayandır. Örnek bir hizmet olmuştur.  
 
Bu vesilesiyle 1. Elvan Çelebi Şiir Akşamları’na katılan şairlerin Yunusça şiirlerinden 5. Sayıya ilave özel ek yapan, yüce gönüllü nice yazarı şairi misafir eden bu güzel dergimizin yolu bahtı açık olsun. Yazı ve şiirleriyle dergiye değer katan isimlere şükran.
 
Yunus Emre'yi çeşitli yönleriyle tanıtan değerli yazarlarımız Prof. Dr. Suat Kıyak, Mustafa Özçelik, Zeynep Sati Yalçın, Ezgi Fatma Açıkgöz, Mustafa Işık, Mehmet Tatlısu, Ali Bal ve Halit Yıldırım.
 
Şehir Defteri'nin Yunus Emre Özel Sayısında Yunus Emre’den izle, şiirlerin sahipleri ise:  Necip Fazıl Kısakürek, Arif Nihat Asya, Halide Nusret Zorlutuna, Rıza Tevfik Bölükbaşı, Halit Fahri Ozansoy, Ahmet Kabaklı, Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu, Faruk Nafiz Çamlıbel, Yahya Akengin, Mustafa Özçelik, Şakir Kurtulmuş, Özcan Ünlü, Yaşar Bayar, İnci Okumuş, Mustafa Uçurum, Murat Ertaş, Tayyip Atmaca, Vildan Poyraz Coşkun, Halil Manuş, İlkay Coşkun, Nilüfer Zontul Aktaş, Levent Sarı ve Halit Yıldırım.
 
Dergide yer alan Yunusça şiirimiz gönüllere şifa olsun. Emek verenlere selam olsun. Nice sayılara duasıyla…
 
SELAM OLSUN
 
Kibirle yoktur işimiz
Kara toprak gidişimiz
Sevgi alışverişimiz
Duyanlara Selam Olsun…
 
Kırılırsa sana yürek
Yapışır teninde gömlek
Aşka yol bulanla ölmek
Gelenlere Selam Olsun…
 
Dünya hali pek yamandır
Kulluk içinde anlamdır
Yokluğa da alışmandır
Diyenlere Selam Olsun…
 
Yüreklerin demi çoktur
Sırrın eşiğinde oktur
Aşka düşen gönül toktur
Erenlere Selam Olsun…
 
Sızılardan geçe geçe
Aşk şerbeti içe içe
Sabır meyvesini biçe
Gönüllere Selam Olsun…
 
Dünya da biter işimiz.
Gerçek yurda gidişimiz.
İman dolu şerbetimiz.
İçenlere Selam Olsun…
 
Dünyanın cefasıyla
Sürenlerin sefasıyla
Ah de vefa sevdasıyla
Bilenlere Selam Olsun…
 
Mis mis açar aşk gülleri
Salındıkça bülbülleri
Tefekkürle cennetleri
Bulanlara Selam Olsun…
 
İnci mercan nefesiyle
Sevda emmiş gözesiyle
Yol yol akmış dizesiyle
Aşıklara Selam Olsun…
 
Aşk badesi içenlere
Hak yolunu seçenlere
Can da candan geçenlere
Dirilere Selam Olsun…
 
Miskin can canan içinde
Varlık yokluğun içinde
Bülbülün derdi peşimde
Güllere de Selam Olsun…

Çorum ve Şehir Defteri Dergisi

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir