Don Kişot Balesi

Don Kişot Balesi29. Uluslararası
Aspendos
Opera ve Bale
Festivali
 
Don Kişot
Balesi
 
Antalya'da düzenlenen 29. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali kapsamında bugün Don Kişot Balesi sahneleniyor
 
Don Kişot BalesiAspendos Antik Kenti'nde gerçekleştirilen festival, sanatseverlerin ilgisiyle devam ediyor. Birbirinden değerli eserlerin sahnelendiği antik kentte, bugün (Cumartesi) akşam İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından "Don Kişot" balesi sahneye taşınıyor.
 
Don Kişot BalesiEser, orkestra şefi Roberto Gianola yönetimindeki Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde sahneleniyor. Koreografisi Marius Petipa, müzikleri Ludwig Minkus'a ait bale, Ayşem Sunal Savaşkurt'un düzenlemesiyle sanatseverlere sunuluyor.
 
Don Kişot BalesiEserde, Orta Çağ şövalye hikayelerine saplantı derecesinde meraklı Don Kişot ile yaveri Sancho Panza'nın seyahatlerinden birinde, babası tarafından zengin bir adamla evlendirilmek istenen güzel Kitri ile berber sevgilisi Basilio'nun aşk öykülerine tanıklık etmeleri konu ediliyor.
 
Don Kişot Balesiİstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçılarından Berfu Elmas, Kitri'yi; Batur Büklü, Basilio'yu; Alkış Peker, Don Kişot'u; Ürün İndere, Sancho Panza'yı; Özerk Tozkoparan, Gamache'yi; Kerem Kuraner, Lorenzo'yu; Mehmet Nuri Arkan, Espada'yı; Deniz K. Tunçeli, Mersedes'i canlandırıyor.
 
Don Kişot Balesi
 
PROLOG
 
Orta Çağ şövalye hikayelerine saplantı derecesinde meraklı olan Don Kişot, gezgin bir şövalye olmaya karar verir ve yaveri Sancho Panza ile birlikte şehre doğru yola çıkar. Hayalinde aşkını kazanmak istediği Dulcinea vardır.
 
I.PERDE
 
Birinci Tablo: Sevilla'da bir pazar meydanı
Hancı Lorenzo, kızı Kitri'yi zengin Gamache ile evlendirmek istemektedir. Oysa Kitri, Basilio'yu sevmektedir. Bu sırada Don Kişot ve Sancho Panza şehre gelir. Don Kişot Kitri'yi görür görmez, en sonunda Dulcinea'yı bulduğunu düşünür. Meydandaki şenliğin ortasında Kitri ve Basilio, arkadaşları Espada ve Mercedes'in yardımıyla oradan kaçmayı başarır. Don Kişot ve Sancho Panza da onları takip eder. Gamache ve Lorenzo da vakit kaybetmeden çiftin peşine düşer.
 
İkinci Tablo: Çingene Kampı
Don Kişot ve Sancho Panza kaçan çiftin bir çingene kampına sığındığını keşfeder. Herkes gecenin romantik atmosferinin etkisindedir. Don Kişot hayallere dalar ve Kitri'nin aslında Basilio'yu sevdiğini anlar. O sırada birden fırtına kopar. Don Kişot bir yel değirmenine saldırır; onu bir canavar olarak algılamıştır. Ancak bu çarpışmanın sonunda sefil bir halde yere yığılır ve kendinden geçer.
 
Üçüncü Tablo: Rüya
Don Kişot büyülü bir rüyaya dalar ve gözünün önünden olağanüstü güzellikte görüntüler geçer. Kitri'yi gene Dulcinea olarak görür. Şafağın sökmesiyle Çingene Kampı'ndan kaçan Kitri ve Basilio'yu Sancho Panza fark eder ve hemen Don Kişot'u uyandırır. O sırada kampa varan Lorenzo ve Gamache onlara Kitri'yi sorar. Genç aşıklara sempatiyle bakan Don Kişot, Lorenzo ve Gamache'ı kasıtlı olarak yanlış yönlendirir. Ancak Sancho Panza ikiliye bilinçsizce doğru yolu gösterir.
 
II. PERDE
 
Birinci Tablo: Taverna
Kitri ve Basilio her ne kadar saklanmaya çalışsa da, sonunda yakalanır. Lorenzo, kızından Gamache'ın ilgisine karşılık vermesini ister. O sırada Basilio sahte bir 'intihar' sahnesi yaratır. Kitri bunun bir oyun olduğunu anlayınca, Don Kişot'a Basilio ile evlenmek istediğini söyler ve konuyla ilgili Lorenzo'yu ikna etmesini rica eder. Bir anda Basilio 'hayata' döner! Düğün hazırlıkları için herkes coşkuyla oradan ayrılır.
 
İkinci Tablo: Düğün
Halk çiftin evliliğini kutlamaktadır. Don Kişot da çiftin evlenmesinden dolayı mutludur. Onlara samimi bir biçimde veda ederek, yeni maceralara doğru yola koyulur.
 
 
Aspendos Uluslararası Opera ve Bale Festivali, Antalya Devlet Opera ve Balesi'nin 21 Eylül akşamı sahneleyeceği Carmina Burana eseri ile devam edecek.
 
Festival, 25 Eylül'de dünyaca ünlü opera bestecilerinin en seçkin eserlerinden bölümlerin yer alacağı gala konseri ile sona erecek.

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir