Kediler ve Köpekler Neden Şeker Yemezler?

SATILMIŞ ÜMİT ÇETİNKAYA Kediler ve Köpekler Neden Şeker Yemezler?

SATILMIŞ ÜMİT ÇETİNKAYA
Kediler ve Köpekler Neden Şeker Yemezler?
 
Geçen yazımızda benimle tanışmak isteyen kediler ve köpeklerle iyi anlaştığımızdan bahsi açmıştım sevgili dostlar. Bahar mevsimi yaklaştıkça iyice bizim gibi onlar da etrafta görünür oldular. Onları sevmeyi bilirseniz size de sevgi katan canlılar bu kediler ve köpekler.
 
Geçen haftalarda öğlen vaktinde olmalı; yine tanışmak için yanıma kadar gelen bir köpek hikâyesi anlatayım sizlere. Köpekle aramızda bir pencere olduğunu düşünün. Yani ben içerdeyim, o dışarıda. Muhtemelen öğlen yemeğini arıyordu bu sevimli köpeğimiz. Yanımda ya da çantamda bu sürpriz hayvancıklar için bulundurduğum bir yiyecek mutlaka vardır.
 
O gün yanımda helva vardı; kahvaltıda olanlardan ya da mevlit bitiminde dağıtılanlardan, yani poşetli olanlardan. Poşetinden çıkarıp köpeğe doğru uzattım helvayı. Baktım köpek kararsız kaldı.
 
O sırada bir öğrencim, “Ümit Hocam, Ümit Hocam!” diyerek heyecanlı bir ses tonuyla koşageldi yanımıza. Önce anlam veremedim. Sonra ağzındaki baklayı çıkardı ve “Köpeklere helva gibi tatlı şeyler vermezseniz iyi olur. Onlar, eğer şeker yerlerse gözleri bozuluyormuş!” dedi.
 
Neticede; o köpek o tatlı helvayı yedi ama beni bir heyecan sardı. Acaba bu kız öğrencim haklı mıydı? Bu gerçekten bu doğru bir bilgi miydi? Gerçekten, eğer şekerli şeyler yerlerse gözleri bozuluyor muydu bu hayvanların. Tabi araştırmacı bir öğretmen olarak bu konuyu öğrenmeli ve doğru bilgiye ulaşmalıydım.
 
Bu yazıyı sizlere yurtta, bir pazar nöbetinde yazıyorum sevgili dostlar. Bugün, öğleden sonra Ağlı merkezine çıktık. Merkez Camii’nin önünde diğer nöbet arkadaşım aslında veterinerlik eğitimi görmüş Hüseyin Öğretmenle bir kamelyada oturuyoruz. Yine benimle tanışmak isteyen sarımtırak bir köpek yanımıza yanaştı. Aç ya da susuz olduğu hareketli ve huysuz tavırlarından açıkça anlaşılıyordu.
 
“Gel!” dedim ve yanımdaki helvayı poşetinden çıkarttım ve sevimli sarımtırağa yemesi için uzattım. Yalnız farklı bir durum oldu. Sevimli sarı köpeğimiz helvayı yemedi. Sonra yukarıda da bahsettiğim aslında veteriner olan Hüseyin Hocama bu durumu sordum. Bilgiyi nereden edinebileceğimi bulmuştum.
 
Nöbet arkadaşımın anlattığına göre: Kediler ve köpeklerin mide ve sindirim ve vücut yapıları; şeker ya da bizim tatlı dediğimiz şeyler yemeğe pek de müsait değilmiş. Hala ilginç ve tuhaf geliyor ama yukarıda anlattığım öğrencim de aslında bana, doğru bilgiyi önceden ulaştırmıştı. O zaman pek inanmamıştım ama aynı şeyi bir veteriner söyleyince bilginin doğruluğuna kani olmuştum.
 
Peki, yenmeyen helvaya n’oldu, diyenlerinizi duyar gibiyim. Köpek helvayı yemeyince, ben de helvayı kamelyanın yanından aldım ve yanımızdaki pek de ayakaltı olmayan yeşilliğe attım. Sonra doğanın kanunları işledi ve biraz önce yenmeyen helva için bir kedi ve köpek dalaşı başladı. Hem de ne dalaş görmeliydiniz…
 
Sonuç olarak; o şeker yüklü helva, oradaki kediler ya da köpekler tarafından yenildi mi, inanın kalkarken bakmayı unutmuşuz.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir