Fındıkkıran Balesi

Fındıkkıran BalesiAntalya DOB
Fındıkkıran Balesini
Sahneliyor
 
Antalya Devlet Opera ve Balesi Fındıkkıran balesini sahneliyor
 
Antalya Devlet Opera ve Balesi, Rus besteci Çaykovski'nin ölümsüz eseri Fındıkkıran balesini sanatseverlerle buluşturuyor
 
Dünyaca ünlü bale toplulukları tarafından yeni yıl öncesi sahnelenen eserin, libretto ve koreografisi Armağan Davran ve Volkan Ersoy tarafından hazırlandı.
 
Fındıkkıran BalesiHaşim İşcan Kültür Merkezi'nde sahneye taşınan eserde, Antalya DOB orkestrasını şef Hakan Kalkan yönetirken, başkemancılığı Koray Önel üstlendi.
 
Fındıkkıran BalesiStahlbaum ailesinin evindeki yılbaşı partisinde Clara'ya hediye edilen "Fındıkkıran" adlı bebeğin prense dönüşmesinin ve ardından gelişen olayların anlatıldığı eserin dekor tasarımı Gürcan Kubilay, kostüm tasarımı Aydan Çınar, ışık tasarımı ise Mustafa Eski imzasını taşıyor.
 
Fındıkkıran BalesiEserin prömiyerinde "Fındıkkıran" rolünü Yağızhan Danış, "Clara"yı Chisato Ishikawa, "Şeker Perisi"ni Milina Fidan Özbek, "Drosselmeyer"i Evren İskender, "Kral Fare"yi Burak Burçak, "Fritz"i Mert Deniz Köysüren, "Harlequin"i Volkan Altunel, "Colombine"i Seda Manaz "Anne" rolünü Gökçe Çiçek Güngör ve "Baba" rolünü Cenk Şahinalp canlandırdı.
 
Fındıkkıran BalesiFındıkkıran balesi 15 -22-24 Aralık 2022 ve 12-17-19-21-26-28 Ocak 2023 tarihlerinde sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.
 
Balenin Konusu
 
1. Perde
Noel gecesi Clara'nın evinde her yıl olduğu gibi bu yılda büyük bir balo düzenleniyordu. Şekerlerle ve süslerle dolu muhteşem bir noel ağacı salonun tam ortasında parlıyordu. Her zamanki gibi sıcacık şömine evi ısıtıyordu, önünde kestaneler hazırlanıyordu. Clara'nın amcası Drosselmayer, Clara için bu geceye özel büyük bir sürpriz hazırlamıştı. Drosselmayer baloya geldiğinde bütün çocuklar mutlulukla ona doğru koştular çünkü bu sene de onlar için hazırladığı sihirbazlık oyunlarını heyecanla bekliyorlardı.
 
Balo keyifle devam ederken sıra hediyelerin açılmasına gelir, Clara'nın kardeşi Fritz heyecanla kendi hediyesini beklemektedir. Amcası Clara'nın hediyesini verdiğinde Clara gözlerine inanamaz, amcası ona bir Fındıkkıran hediye etmiştir. Clara sevinçle amcasının boynuna atlar, onu öper ve oyuncağını alıp arkadaşlarının yanına koşar. Fritz ablasının hediyesini çok kıskanmıştır. Tüm çocuklar hediyelerini açar ve keyifle eğlenmeye devam ederler. Gecenin sonunda misafirler evden yavaş yavaş ayrılırken Clara amcasına koşup orada kalması için ısrar eder. Clara, Fındıkkıran'ı da alıp odasına yatmaya gider. Gece yarısı saat tam 12'yi vurduğunda Clara aşağıdan sesler duyar, Fındıkkıran'ı da kucağına alarak merakla salona iner ve gözlerine inanamaz. Her yerde fareler vardır. Fareler onu görünce koşarak etrafını sararlar, Clara korku içinde Fındıkkıran'ı korumaya çalışmaktadır. Bir anda hiç beklenmeyen bir şey olur, Fındıkkıran'ın askerleri kapıdan girerler ve farelerle savaşmaya başlarlar.
 
Clara'nın elinden düşen Fındıkkıran savaşın ortasında kalır. Bu sırada askerleri yok etmek için Kral Fare ortaya çıkar. Oyuncağının kırılmasından korkan Clara ne yapacağını şaşırmıştır. Bu an da Drosselmayer belirir ve yaptığı sihirle Fındıkkıran'ı, Fındıkkıran Prens haline getirir. Fındıkkıran Prens ve Kral Fare savaşmaya başlar. Farelerin Clara'nın etrafını sarıp geceliğinden çekiştirmeye başladığını gören Fındıkkıran Prens, Clara'nın zarar görmesinden korkarak son bir güçle Kral Fare'ye saldırır ve Kral Fare'yi öldürür. Tüm fareler savaşı kaybettiklerini anlayıp Kral Fare'yi de alıp koşarak deliklerden kaçarlar. Fındıkkıran Prens, Clara'yı kurtarmıştır. Bu büyük zaferin ardından Fındıkkıran Prens ve Clara dans ederken Drosselmayer onları hayalle gerçek arasında büyülü bir dünyaya doğru yolculuğa gönderir.
 
2. Perde
Fındıkkıran Prens ve Clara, Karlar Ülkesi'nde uçuşan karların danslarını izlerken büyük bir kapı açılır ve kapının arkasında şeker dünyası belirir. Fındıkkıran Prens ve Clara, bu sihirli kapıdan geçerek şeker ülkesine adım atarlar. Bu dünya şekerlerle, çiçeklerle ve farklı farklı bebeklerle doludur. Onlar Şeker Perisi karşılar. Fındıkkıran Prens heyecanla Şeker Perisi'ne başlarından geçenleri anlatır. Şeker Perisi onları diğer bebeklerle tanıştırır. İspanyol bebek elindeki yelpazesiyle reverans yapar. Çinli bebek zıplayarak selam verir. Rus bebek taklalar atarak hoş geldiniz der. Çiçekler mis gibi kokularını bırakarak salınırlar. Fındıkkıran Prens ve Clara mutlulukla hoş bulduk der ve kendilerini bu sihirli dünyanın dansına bırakırlar.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir