Yedi İklim Dergisinin Ocak 2022 Sayısı

Yedi İklim Dergisinin Ocak 2022 SayısıYedi İklim
Dergisinin
Ocak 2022
Sayısı Çıktı
 
Yedi İklim dergisinin 382’nci sayısı olan Ocak 2022 sayısı çıktı
 
Derginin bu sayısında şiirleriyle yer alan şairler:Alper Gencer, Nihat Hayri Azamat, Nurettin Durman, Hatice Çay, Ali Haydar Haksal, İshak Aslan, Sümeyye Şeker, Sulhi Ceylan, Fatih Memiş, Ömer Hatunoğlu, Abdullah Yalın Karadağ, Erkan Kara, Hayrullah Gürdağ, Metin Kaplan, Yasemin Kapusuz, Berna Yurtseven, Ebubekir Çağlar, Nazlıhan Durmuş ve Sezer Taş.
 
Hasan Aycın, her sayıda olduğu gibi bu sayıda da kendine has bir çizgi’siyle yer almış.
 
Ali Haydar Haksal Diriliş Ekolü: Düşüncenin Yenilişi V I/I adlı yazı dizisine devam etmiş
 
Mustafa Cemil Efe, hüsnü hat sanatında kendine özgü desenleriyle bu sayıda da yer almış.
 
İsmail Kıllıoğlu, ikincisini kaleme aldığı “Akdeniz ve Uygarlıkları -II” yazısında Sümerlerde toplumsal hayat, siyasal yapı, hukuk, edebiyat, dil ve yazı gibi konuları ele almış.
 
Hayrettin Orhanoğlu, “Adem İdeolojisi ya da Varlık ve Yokluk” yazısında Akif Paşa’nın “Adem Kasidesi” üstünde durarak söz konusu şiire dair yapılan yanlış değerlendirmelere değinmiş.
 
Haliç’e Misilleme” ile Osman Koca, “Vardım Ama Yoktum” ile Ahmet İşler, “Bir Ölüyü Düşünmek” ile Mukadder Uçar Beyoğlu, “Karanlığı Kesiyorlardı” ile Şifanur Şahintepe, “Akrebin İzini Sürmek” ile Bünyamin Topçu, “İç Avlu” ile Yunus Berk Üstün, “Bir Son Duygusu” ile Fatih Selvi ve “Gurbetin Mimozaları” ile Esra Türedi bu sayıda öyküleriyle yer alan isimler.
 
Bu sayıda denemeleriyle yer alan isimler; Behzat Aktura, Ethem Erdoğan, İsmail Demirel ve Fatma Kaya.
 
Osman Koca, “Şarkın Hikayesi-IV Doğu Bülbülü yahut Bostan ve Gülistan-2” yazısı ile şarkın hikayesini yazmaya bu sayıda da devam etmiş.
 
Ethem Erdoğan, Adem Turan’ın eserini değerlendirdiği “Mangan Mangan Üzerine Bazı Yaklaşımlar” yazısı ile bu sayıda yer almış.
 
Ayşe Altıntaş, “‘Kusurlu Güzellik Olarak Şiir” yazısında Mehmet Özger’in “Kusurlu Güzellik” kitabını incelemiş.
 
İngeborg Bahmann’a ait “Engin Dünya” şiiri dergi sayfalarında Bayram Zıvalı ve Belkıs Kılıç çevirisi ile yer almış.
 
İsmail Demirel, Yasemin Kapusuz ile edebiyatı ve “Sonu Olmayan Yaz(g)ılar” eserini merkeze alan bir söyleşi gerçekleştirmiş.
 
Yusuf Emir Culha, bir önceki sayıda başladığı yazısını bu sayıda da “Sylviane Anna Diouf: Allah’ın Kulları, Amerika Kıtasında Köleleştirilmiş Afrikalı Müslümanlar II” başlığı altında sürdürmüş.
 
Uğurcan Güler, şair Nurettin Durman’ın “Şiir Kalır Sonunda” adını taşıyan toplu şiirler kitabını, “Kubbede Kalan Hoş Seda” başlıklı yazısında Durman’ın şiirine dair bazı tespitlerde bulunarak değerlendirmiş.
 
Eyüp Taşçı, Uğurcan Güler’in “Cinayeti Ben İşlemedim” adlı ilk eserini kendi gözlemlerine dayanarak ele almış.
 
Yeni Okumalar / Değiniler bölümünde, Hüseyin Ahmet Çelik’in “Bozdünya” eserine Irmak Güneş, Ahmet Murat’ın “Belki de Üzülmeliyiz” kitabına ise Ayşe Koç değinmiş.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir