İnsanları Seveceksin

MEHMET BAŞ
İnsanları Seveceksin
 
İnsanları seveceksin hem de hiç karşılık beklemeden seveceksin. Kim olduğuna bakmadan seveceksin. Seninle aynı ırktan aynı dinden aynı mezhepten olmasa bile seveceksin. Sadece güzelleri değil çirkinleri de seveceksin. Güçlüler kadar zayıfları da seveceksin. Zenginlerle fakirlerin hiçbir farkı olmayacak yanında. Pazarlık etmeden yarına bırakmadan seveceksin. Ortaya herhangi bir koşul sürmeden seveceksin. Kimse senin sevdiğini bilmese bile seveceksin. Reklam etmeden gösteriş yapmadan seveceksin. Sadece yüzüne gülenleri değil suratını ekşitenleri bile seveceksin. Diliyle seni zehirleyenlere sen bal vereceksin. Seni öldürmeye gelenlere sen hayat aşılayacaksın.
 
Sevgin bir ağaç gibi dal budak saracak. Gölgeni kimseden kıskanmayacaksın. Üşüyen bir insan gördün mü ısıtacaksın. Açlara ekmek susuzlara su vereceksin. Kimsenin kalbini kırmadan kimseyi üzmeden kimseye küsmeden yaşayacaksın. Hataları unutacak iyilikleri çoğaltacaksın. Nefret defterini yırtıp atacak sevgi defterini en güzel satırlarla dolduracaksın. Sevgin hava gibi su gibi olacak. Kimseyi kimseden ayırmadan kimseyi küçük görmeden seveceksin. Sevgin bir atmosfer gibi saracak her tarafı.
 
Parçalanmış bir ruhun dağılan parçalarını toplar gibi seveceksin. Senin dokuduğun kilimde her desenin bir yeri olacak. Hiçbir nakışı diğer nakışlardan üstün tutmayacaksın. Zaman ilmeğini mekân tezgâhında dokuyup sevgini bir halı gibi sereceksin. İnsanlar gelip geçtikçe sana bakıp huzur bulacak. Attığın her adımda güller yeşerecek. Baktığın her yerde sevgi pınarları kaynayacak.
 
İnsanları kendinden bile daha çok seveceksin. Bir güneş gibi ısıtacak sevgin her şeyi. Üzerine doğduğun her şey sevginin ışığıyla parlayacak. Hastalar garipler senin yolunu gözleyecek. İzbe evlerin karanlık odalarına gülüşünün ışıltısı düşecek. İntihar etmek isteyenler sana bakıp yaşama tutunacak. Umutsuzlara umut dertlilere derman olacaksın.
 
Süslü cümlelerle sevgiyi sömürenlerin kalplerindeki kini ve nefreti sevgi edebiyatı ile kapatmaya çalışanların sadece kendine âşık olanların ve yalnız kendini sevenlerin düştüğü duruma düşmeyeceksin. Sevgini dilin değil kalbin dile getirecek. Sadece sözlerle ifade edilen ve karşılığı olmayan sevgi iddiaları semtine bile uğramayacak. Seni görünce sevgi istismarcıları ve sevgi sömürücülerinin iddiaları kalpazanların bastığı sahte para gibi ortaya çıkacak. Senin sevgin gerçek sevginin bir mihenk taşı olacak. Nefretin karanlığında yolunu kaybedenler senin sevgine bakarak yollarını bulacaklar. Sevgiyi sevgi hırsızlarının elinden sen kurtaracaksın.
 
İçin dışın bu sevgi ile köpürecek. Kalbinde bu sevginin izi belirecek. Yüzüne bakanlar bu sevginin ışıltısına kapılacak. Ve her zaman edebi başına bir taç edip seveceksin. Sana bu sevme duygusunu verenin hatırı için seveceksin. Kalbine sevgiyi aşılayanın ve kalbini taşlaştırmadan merhametle yumuşatanın yüzü suyu hürmetine seveceksin.
 
İnsanları seveceksin. Hem de öyle bir duygu ile seveceksin ki bu duygunun hatırına cennet bile boynunu büküp kapına gelecek. Kıldan ince kılıçtan keskin olan sırat köprüsü önünde uçsuz bucaksız bir yol olacak. Yarın ölüp gitsen bile sevgin baharların kalbinde bir çiçek olup kurumuş bozkırları bir cennet bahçesine çevirecek.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir