Kara Koyun da Koyunların Beyidir

MEHMET BAŞ
Kara Koyun da Koyunların Beyidir
 
Toros dağlarının sarıçiçeklerle dolu kırlarında dolaşıyorum. Dilimde “Kara Koyun da Koyunların Beyidir” türküsü. Yayladan yaylaya göçen güzellerin su içtiği pınarların önünden geçiyorum. Genç kızlığında bu yaylalarda yaylayan rahmetli annem geliyor aklıma. Gözlerimden belli belirsiz akan yaşları siliyorum. İçimin kanayan yarasına bu türküyü bir merhem gibi sürüyorum. Çakıllıpınar, Sarı Memmetlerin yurdu, Oluk sekisi, Alaca yaylaları ruhumun yıkılmaz kaleleri olarak öylece duruyor. Yolumun üstüne bir çeşme çıkıyor dedelerimden kalan, üstünde geçmiş günlerin hatıralarını canlandıran sahibül hayrat yazısı. Düşünüyorum da, kim bilir kaç kere geçti annem bu yollardan, kim bilir gelip geçerken neler gelip geçti aklından. Kezban anamın kara çadırında ak elleriyle kaç kere hamurlar yoğurdu, kaç kere koyun sağdı.
 
Ben bu dağların çocuğuyum. Nereye gidersem gideyim kalbimin bir köşesinde Toroslar’ın sevdası durur. Bu dağlarda diner içimin dinmeyen fırtınaları. Bu dağlarda durulur köpüren sular. Bu dağlar benim alınyazımdır. Bu dağlar benim bitmeyen sevdamdır.
 
Bu dağlarda adı sanı unutulmuş Yörük mezarları çıkar yolumuzun üstüne, tabiatın koynunda her bahar çiçek çiçek açan o eski güzelleri görürüz sanki. Koyunların çan seslerine karışır akşamın hüznü, suların sesine eşlik eder ormanın uğultusu.
 
Bu dağlar nice sevdaya beşiklik etmiştir. Bu dağların koynunda nice âşıklar dolaşmıştır. Her köşesinde Karacaoğlan’ın, Dadaloğlu’nun bir izi durur.  Bu dağlar koynunda nice Yörük obasını saklamış nice kervanlar bu dağlardan gelip geçmiştir.
 
Her yerin olduğu gibi bu dağlarında türküleri vardır. “Kara Koyun da Koyunların Beyidir” türküsü bu dağların, Çamardı’nın bir türküsüdür.
Merak edenler için bu türkünün sözleri şöyledir
 
Karakoyun da koyunların beyidir
Akkoyun da ciğerimin yağıdır
Yayıldığı da Çamardı’nın dağıdır
Yayıl ablasını sevdiğim karabaş koyun
 
Karabaş koyunuma da çanlar takayım.
Yeşil otlu serin yaylalara çıkayım.
Ablası sütünü sağsın ben başın tutayım.
Yayıl ablasını sevdiğim karabaş koyun
 
Karabaş koyunumu güttüm getirdim.
Vurdum ardıç ağacın dibine yatırdım.
Ablası sütünü sağdı ben helkeyi götürdüm.
Yayıl ablasını sevdiğim karabaş koyun
 
Karanfil dağı da Mazmulu’yu gözetir
Lalesi açmış da sümbülleri tazedir
Benim gönlüm de gelin değil kızadır
Yayıl ablasını sevdiğim karabaş koyun
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir