Meğer Aşk

FUNDA GÖKÇEN

FUNDA GÖKÇEN
Meğer Aşk
 
Müebbet mi sanki bu acı katılmış ruh?

Minik serçeleri bu kadar çok sevmemin nedeni; belki de ürkek yürekleri her attığında onların duasına ortak olma umuduymuş bendeki. Şimdi onlar seher vakti Rabb'e niyaz ettikçe ruhumun kanatlanmasından anlıyorum bunu.

"Sen Hay! dedin ben dirildim" efendim. Ve Sen'i çok sevdim.

Anladım ki "aşk" kâl ile değil hâl ile sana ayanmış. Kâlimden soyundum, San'a hâlim ile geldim efendim.

Aşk çok başka imiş anladım şimdi.

Hani Ahmed er-Rüfaî Hazretleri'nin "aşk, aşk, aşk!" diye sema ederken pervâne misali yanarak dönmesi vardı ya onun gibi. Anladım ki ateşte açan güller de varmış, İbrahim olmak gerekmezmiş. İbrahim'in yandığı aşkla yanmak imiş kafi olan. Anladım ki hüzün gül yüzlü bir tebessüm imiş yüreğimin ortasında yeşeren. Gül imiş gülistan imiş, güllere meftûn bir yürekle beslenen aşk imiş baki olan. Anladım ki aşk gül yüzlülerin gözlerinde buğulanan bir damla yaş, nasırlı ellerde yeşeren boncuk boncuk bir tesbih imiş. Gülün dudağında bir şebnem gibi.

Meğer yıllarca yazdıklarım, bir kuru dal parçasına sıkışmış harf kümelerinden ibaretmiş. Meğer Sen'i sevmek yalnızlıkmış, münzevî bir kalple San'a yönelmek ve içini Sen'le doldurmakmış aşk! Meğer aklın ve muhakemenin haricinde bir cezbe misali istiğrâka dalmam bundan imiş. Hani Kindi diyordu ya hüzün kaybetmekten ileri gelir, meğer ben Sana'a ulaşan yollarımı kaybetmişim, bu yüzdenmiş hüznüm ve kederim.

Müebbet mi sanki bu acı katılmış ruh?!

Şimdi anlıyorum ki efendim ben harflerle kendime kafesler örmüşüm, oysa San'a olan kelâmların bir libâsı yokmuş! Yazmak masivâya tutkun yürekleri avutmakmış meğer. Ben yalnızlığı ve Sen'i seçiyorum efendim. Anladım ki San'a koşuyormuş tüm cümleler. Kırıyorum kalemimi, sükût giysin artık dilim! Ben artık Sen'in aşkınla derbederim.

Ahhhh cânım efendim!

 

5 Ocak 2015 / Asanatlar

 

2 Yorum

  1. nilufer aktaş

    Muhteşemsin ahiretligim:) sevgiler

  2. Tebrik ederim kardeşim… Meğer aşk kâl ile değil hâl ile imiş… ne güzel tarif etmişsin yüreğine sağlık… Başarılarının devamını dilerim.

     

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir