2. Yaren Şairler Şöleni’nin Ardından

FUNDA GÖKÇEN

FUNDA GÖKÇEN
2. Yaren Şairler Şöleni’nin Ardından
 
Hani bazı zamanlar vardır ya hayatımızda, tıpkı şairin de dediği gibi insan hakikaten de kitapların arasına koyup kurutmak istiyor böyle günleri. İşte tam da öyle bir şeydi seyahatimiz. Geçtiğimiz hafta Denizli Büyükşehir Belediyesi, Kent Konseyi Kent Şairleri Topluluğu’nun düzenlediği 2. Yaren Şairler Şöleni için gittiğimiz bu güzel şehirde, şiirin üstatlarıyla birlikte katıldığımız bu muhteşem organizasyon adeta rüya gibi iki gün yaşattı bizlere. En ince ayrıntılara varana kadar her şey büyük bir zarafetle hazırlanmıştı doğrusu.
 
Denizli yolcusu kalmasın…
Perşembe günü Ankara’ya bizi almak için gelen araçla İLESAM Genel Merkezinden başladı yolculuğumuz. İlk defa bir seyahate çıkarken kitaplarımı almayı unutmuştum ama hiç pişman olmadım doğrusu çünkü Ankara’dan etkinliğe katılan değerli büyüklerim ile sohbet edip onların edebi derinliğinden istifade etmek benim için kitap okumaktan daha kârlıydı doğrusu.  
 
Şiirden otel…
Yolculuğumuz nihayete erip de otele geldiğimizde Kent Konseyi Kent Şairleri Topluluğu Başkanı değerli dost Arzu Hanım ve eşi Uğur Bey kapıda karşıladılar bizi. Şiir otel dedimse hiç abarttığımı düşünmeyin değerli dostlar aslında şiir otel değil şiirden bir oteldi doğrusu. Her tarafta şairlerden izler bulmak mümkündü. Neler mi vardı? Şiir ağaçları, etrafa saçılmış kuru yapraklar, mini şair müzesi, ünlü şairlerin büstleri derken işin en tatlı kısmı ise kendi yazdığımız dizelerle her an her köşede karşılaşmaktı.
 
En yakışıklı, en genç onur konuğu…
Kimler yoktu ki etkinliğimizde. Başta onur konuğumuz büyük üstat Bahattin Karakoç olmak üzere, İLESAM genel başkanı Sn. Mehmet Nuri Parmaksız, Türk Dünyası 2012 Yılı Edebiyat Adamı şair Ali Akbaş, Ekrem Kaftan, Recep Garip, Müştehir Karakaya, Sinan Yağmur, Mahir Gürbüz, büyük bestekâr ve söz yazarı Aşkın Tuna, Ahmet Selçuk İlkan, Cengizhan Sönmez, Sabahattin Abi, Taner Güçlütürk, Yasemin Meydan, ben Funda Gökçen, Türk dünyasından katılan Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, Güllü Karanfil, Chalqin Mahammed, Xeyal Rıza kendilerine özgü tarz ve üsluplarıyla etkinliğe renk kattılar.
 
Şiir ve çocuklar…
Cuma sabahı çocuklarla bulaşmak için kahvaltıdan sonra ayrıldık. Bütün şairler okullarda çocuklarla söyleşi yaptılar. Hayatımın en güzel zamanlarından biriydi diyebilirim onların gözlerinde edebiyat aşkını gördüğüm anlar.
 
Karabağ Şehitleri Anma Töreni…
Öyle anlamlı bir zamana denk geldi ki etkinliğimiz içlenmemek elde değildi doğrusu. Öğleden sonra, İnsanlık tarihine kara bir leke olarak geçen Hocalı Soykırımının unutulmaması amacıyla Denizli Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı Azerbaycan-Karabağ Parkı ile Hocalı Soykırımı Anıtının açılış törenine katıldığımızda çok duygulu anlar yaşadık. Kardeşlik duygularımız pekişirken gözyaşları içinde bir kez daha söz verdik kendi kendimize “unutmayacağız, unutturmayacağız!” diye.  Cuma akşamı şölenimizin birinci bölümü bitip otele geldiğimizde manzara aynen şöyleydi: Lobide bütün şairler oturmuş sohbet ediyorlar. Aman efendim bu ne güzel bir manzara… Çay, şiir ve şairler hepsi de birbirine çok yakışıyor. Unutulmaz anlar yaşadık, derin sohbetler ederken. Belediye yetkililerini de unutmamak lazım büyük bir nezaketle hiç yanımızdan ayrılmadılar. Kendilerine bu inceliklerinden ötürü teşekkürü bir borç biliyorum.
 
Rakım 1400 metre…
Arzu hanım bize kahvaltınızı 1400 metre yüksekte yapmak ister misiniz diye sorduğunda hepimizin gözlerinde aynı ifade vardı. Bağbaşı Yaylası… Teleferik… Köy kahvaltısı derken yine dolu dolu geçen muhteşem anlara tanık oldu kadrajlar.
 
Bir kale düşünün ki pamuktan…
Oradan Pamukkale gezisi ve akşam yemeği ardından şölenimizin ikinci faslı başladı.
 
Aşkın mı, Aşkım mı?
Şiirler okundu, türküler söylendi derken sunumuyla gönlümüze taht kuran sevgili Pınar Tuna değerli eşini çağırırken “Siz ona Aşkın deyin, yalnızca ben aşkım diyeyim.” şeklinde anons etti. Programa sempatileriyle başından sonuna kadar renk katan bu şirin çifte mutluluklar dilemeden geçemeyeceğim. Plaket töreninin ardından etkinliğimiz sona erdi.
 
Son kelam…
Gecemize onur veren konuklarımız arasında başta Denizli Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’a ve bütün konuklarımıza teşriflerinden dolayı teşekkür ediyoruz.
Program boyunca desteğini esirgemeyen Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Osman Zolan’a, Başkan Vekili Ali Değirmenci’ye, Kültür Turizm Ve Tanıtım Daire Başkanı Hüdaverdi Otaklı’ya, Kent Konseyi Kent Şairleri Topluluğuna, Arzu ve Uğur Subakan Kabukçu’ya, Şerif Kutludağ hocamıza ve emeği geçen ismini sayamadığım herkese, bütün katılımcıların şahsında teşekkür ediyorum.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir