Scognamillo Vefat Yıldönümünde Anılıyor

sinema-yazari-giovanni-scognamillo-vefat-etti-1Sinema Yazarı
Giovanni Scognamillo
Vefat Yıldönümünde
Anılıyor
 
Türk sinemasının yaşayan tarihi olarak bilinen yazar, sinema tarihçisi, araştırmacı, eleştirmen ve çevirmen Giovanni Scognamillo vefat yıldönümünde anılıyor
 
Türk sinemasının yaşayan tarihi olarak bilinen yazar, sinema tarihçisi, araştırmacı, eleştirmen ve çevirmenGiovanni Scognamillo, solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakımda tedavi gördüğü Başakşehir Devlet Hastanesinde 8 Ekim 2016'da 87 yaşında vefat etmişti.
 
Yönetmen Mesut Uçakan, Scognamillo'nun vefatına ilişkin yaptığı açıklamada, yazarın Türk sinema tarihinde önemli bir yeri olduğunu belirterek, "Yazdığı kitaplar ve araştırmalarıyla sinemamıza önemli katkıda bulundu. Benim de 2003'te çıkarttığım 'Sonsuz Kare' isimli sinema dergisinde yazılar yazıyordu. Son derece centilmen, naif, Türk kültürüne ve Türk insanına hayran biriydi." demişti.
 
Uçakan, Scognamillo'nun Türk kültürüne büyük ilgi ve sevgi duyduğunu sjöyleyerek, "Bir yabancının Türkiye'de kalıp da Türk kültürünü bu kadar sevmesi de onun değerlere saygısını ifade ediyordu. Bir anlamda Pier Loti'nin sinema versiyonuydu denebilir Giovanni için." diye konuşmuştu.
 
sinema-yazari-giovanni-scognamillo-vefat-etti-2Giovanni Scognamillo; 5 Nisan 1929'da İstanbul'da doğdu. İstanbullu Rum bir anne ile İstanbul doğumlu İtalyan bir babanın tek çocuğu olan Giovanni Scognamillo, Elhamra Sineması'nın müdürü olan babası Leone Scognamillo sayesinde sinemayla tanıştı. İtalyan Lisesini bitirdi.
 
Yazar, 1948'de sinema yazıları yazmaya başladı. 1948-1961 yıllarında, başta İtalyan, Fransız, ABD, Norveç basını olmak üzere yabancı dergi ve gazetelerde birçok yazısı çıkan Scognamillo, 1961'de Akşam gazetesinde sinema eleştirileri yazmaya başladı.
 
sinema-yazari-giovanni-scognamillo-vefat-etti-sinema-tarihiGiovanni Scognamillo'nun yazıları, Yön, Sinema 65, Ulusal Sinema, Yedinci Sanat, Yeni Sinema, Ses, Hayat, Bravo, Sonsuz Kare,  Video-Sinema, Beyaz Perde, TV'de Yedi Gün gibi gazete ve dergilerde yayımlandı. 60 yılı aşkın bir süre sinema, fantastik edebiyat, bilim kurgu, korku edebiyatı ve okültizm (gizlibilim, gizlicilik) üzerine yazan Scognamillo, 1997-1999 arasında, sadece 4 sayı çıkan Nostromo Bilimkurgu dergisinin de editörlüğünü yaptı.

"Yeşilçam'dan Önce", "Yeşilçam'dan Sonra", "Dünya Sinema Sanayii", "Türk Sinema Tarihi", "İstanbul Gizemleri", "Fantastik Türk Sineması", "Mumyanın Mezarı" ve "Doğu ve Batı Kaynaklarına Göre Büyü" gibi eserleri okuyucuyla buluşturan yazar, 8. Uluslararası Ankara Film Festivali'nde "Yaşam Boyu Katkı Ödülü, 19. İstanbul Film Festivali'nde ise "Sinema Onur Ödülü"ne layık görüldü.
 
Scognamillo'yu anlatan, "Beyoğlu'nda Bir Levanten: Giovanni Scognamillo" adlı bir belgesel de bulunuyor.
 
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir