11. Uluslararası Antakya Film Festivali

11. Uluslararası Antakya Film Festivali13-19 Ekim 2023
Hatay – Antakya
 
11. Uluslararası
Antakya Film Festivali
Başlıyor
 
11. Uluslararası Antakya Film Festivali T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla, Ansam Kültür Derneği ve Fotofilm işbirliği ile 13-19 Ekim 2023 tarihleri arasında Hatay-Antakya’da
 
Uluslararası Antakya Film Festivali tanıtım toplantısı 5 Ekim 2023 Perşembe günü Feshane Artİstanbul’da yapıldı. Festival koordinatörü Atakan Metin’in açılış konuşmasının ardından, festival başkanı Mehmet Oflazoğlu konuklara; festivale ve filmlere ilişkin ayrıntıları görsel sunumlarla aktardı.
 
‘Antakya Varsa Ben de Varım’ mottosuyla yapılacak festivalin hangi şartlarda gerçekleştirileceğini aktaran festival koordinatörü Atakan Metin “Festivale gelmek isteyenler öncelikle alıştıkları günlük konforlarını unutmalılar. Empatiyi yerinde yapmak için çok iyi bir fırsat. Uzaktan destek, iyi niyet gösterisi hepsi makul ancak durumu yerinde görmek isteyenler, emin olun çok farklı dönecekler kendi rutinlerine. Film festivali standartlarını elden geldiğince gerçekleştirmeye gayret ediyoruz ancak bu yıla özel Antakya’ya sanatla sinemayla şifa olmaya çalışacağız. İlk defa bir festival, en konforsuz bununla beraber en iyileştirici durumu vaad ediyor” dedi.
 
 
Oflazoğlu: “Film gösterimleri konteyner kentlerde ve çadır yerleşkelerinde”
Festival Başkanı Mehmet Oflazoğlu yaptığı konuşmada film gösterimleri ve etkinlikler hakkında şu bilgileri verdi: “Filmlerimiz Koç Konteyner Kent Amfi Sahne, Koç Konteyner Kent Kongre Salonu, Dostlar Yerleşkesi / Serinyol, Zübeyde Hanım Konteyner Kent / Samandağ, Tmmob Sosyal Etkinlikler Çadırı İskenderun da gerçekleştirilecek. Etkinliklerimiz ise; Açılış töreni ve Ödül töreni Koç Konteyner Kent, Uçaneller Kukla Tiyatrosu Koç Konteyner Kent, Zeynep Öykü Arp Konseri Dostlar Yerleşkesi / Serinyol, "Senaryoda 'Tip ve Karakter' Atölyesi / Dr. Ersin Aycan (İnönü Üniversitesi radyo, televizyon ve sinema bölümü) Koç Konteyner Kent’, Teoman Kumbaracıbaşı Konseri Koç Konteyner Kent’ de yapılacaktır.
 
Onur Ödülleri Orhonsay ve Taş’a
Festival bu yıl ‘Onur Ödülü’nü; Türk Sineması’na verdiği katkı, kadın oyunculuğunda alışılagelmişin dışında gösterdiği tavizsiz ve cesur duruşundan dolayı Meral Orhonsay’a vermeyi kararlaştırdı. ‘Sinema Emek Ödülü’ ise; gerçekleştirdiği belgesel niteliği taşıyan kitaplarıyla sinemaya kattığı eserlerden ötürü Vadullah Taş’a sunulacak. ‘Onur ve Emek Ödülleri’ festival açılış günü olan 13 Ekim günü sahiplerine takdim edilecek.
 
Festivalde bir ilk: “Sektörel Buluşmalar”
Festivalin 11’nci yılında ilk defa sektörel buluşmalar yapılacağını kaydeden Oflazoğlu ayrıntıları şöyle aktardı. “15 Ekim Pazar günü gerçekleşecek sektörel günlerimizi Prof Dr Emin Önder hocamızın sayesinde başlatıyoruz. ‘Ruhsal Dayanıklılık ve Sosyal Destek’ Etkinliği alt teması ile gerçekleşecek günümüzde izleyicilerimizi Koç Konteyner Kent’e bekliyoruz.”
 
Sektörel Buluşmalar
 
"Ruhsal Dayanıklılık ve Sosyal Destek" Etkinliği
Koç Konteyner Kent
13.00 Panel: "Vicdan Bazen Sızlar"
Oturum Başkanı: Prof Dr M. Emin Önder
Benlik ve üstbenlik arasında vicdan azabı/Dr. İshak Sayğılı
Saldırganlık ve vicdan/Dr Arzu Erkan
Ahlak ve vicdan/Dr Hira Selma Kalkan
Edebiyat ve vicdan/Yaşar Akdemir
Sinema ve vicdan/Dr Begüm Sayğılı
15.00 Söyleşi: "Bir role vicdanla yaklaşmak"
Nurhan Özenen
Tilbe Saran
17.00 Film Gösterimi "12"
Yönetmen Nikita Mihalkov 2007
18.00 Film Değerlendirmesi "Vicdan Etkilenir mi?"
Oturum Başkanı: Dr Caner Fidaner
Dr. Serpil Yandı Vargel
Burcu Kurtiş
Günol Tonbul
Nilay Erdönmez
21.00 Konser
Ece O. Şirin
 
Antakya Film Festivali olarak Türk sinemasının Dünya sinemasıyla aynı kulvarda olduğuna inandığımız için listeleri birleştirme kararı aldık diyen Mehmet Oflazoğlu film kategorilerini ve sayılarını şöyle açıkladı:
.
Kategoriler:
 
Uzun Metraj Film – 15 film
Belgesel Film – 20 film
Belgesel Kısa Film – 15 film
Kısa Kurmaca Film – 22 film
Öğrenci Kısa Kurmaca Film – 9 film
Animasyon Kısa Film – 5 film
Deneysel Kısa Film – 5 film
 
Jüriler
 
Uzun Metraj
Murat Şeker Juri Başkanı
Didem Balçın
Ceylan Özgün Özçelik
Maryna Er Gorbach
Kida Khodr Ramadan
Terry Chor
Laura Lehmus
Valerie Bert
Kamran Rasoolzadeh
 
Kısa Metraj
Ali Tanrıverdi 
Tim Seyfi  
Lila Gürmen 
Eldiar Madakim
Fesih Alpagu
 
Belgesel    
Hayriye Savaşçıoğlu
Atsuko Suetomi
Kadir Kaymakçı 
Adzhibaev Ibadylla
Farhan Umedaly
 
Yeşilçam Jurisi
Mehmet Güleryüz
Burhan Gün
Çiğdem Vitrinel
 
Antakya 11. Uluslararası Film Festivalinin finalistleri
 
Uzun Metraj Film Yarışması
·         Aga / Narrative Feature / Mevlüt Taşcı / 01:40:00 / Turkey
·         Around the Same Table / Narrative Feature / Zeynep Üstünipek / 01:24:09 / Turkey
·         Ariel: Back to Buenos Aires / Narrative Feature / Alison Fairweather Murray / 01:42:00 / Argentina
·         A Three Storey Comedy / Narrative Feature / Sandra Mitrovic / 01:40:40 / Serbia
·         Dito / Narrative Feature / Takashi Yuki / 01:57:40 / Japan
·         Eflâtun / Cüneyt Karakuş / 01:43:00 / Turkey
·         Gelincik Kırmızı / Özlem Özel / 01:40:00 / Turkey
·         Grandson / Narrative Feature / Timur Garafutdinov / 01:19:00 / Russian
·         Intensive Care / Narrative Feature / Pyotr Todorovskiy / 01:43:00 / Russian
·         Kasha / Narrative Feature / Alexander Amirov / 01:30:00 / Russian
·         Push Puase / Narrative Feature / Ryoma Kosasa / 01:26:12 / Japan
·         Sahari / Narrative Feature / Moulay Taieb Bouhanana / 01:59:00 / Morocco
·         Tebessüm / Sezgin Cengiz- Şiyar Gedik / 01:31:00 / Turkey
·         Torn Seas / Narrative Feature / Richard Boisvert / 01:18:27 / Canada
·         Who We Wanted To Be / Narrative Feature / Özgür Anıl / 01:21:45 / Austria
 
Belgesel Film Yarışması
·         Aar / Documentary Feature / Kuzma Vostrikov / 01:00:00 / United States
·         Bir Köstebeğin Yaşamı / Documentary Feature / Alihan Erbaş / 43:23:00 / Turkey
·         Emma / Documentary Feature / Merve Kuş Mataracı / 00:46:00 / Turkey
·         Finding Courage / Documentary Feature / Kay Rubacek / 01:20:47 / United States
·         Hatice / Documentary Feature / Murat Erün / 01:19:00 / Turkey
·         Ice World / Documentary Feature / Binying Qi / 01:15:40 / United States
·         Kaf Kaf / Documentary Feature / Metin Dağ / 01:01:00 / Turkey
·         Göçebe / Documentary Feature / Selim Alan / 01:00:00 / Turkey
·         Lost in the Darkness / Documentary Feature / Can Diker / 00:37:00 / Turkey
·         Most Beautiful Stranger / Documentary Feature / Yakup Uygun, Ersin Karahaliloğlu / 01:13:00 / Turkey
·         Northern Forests / Documentary Feature / Julia Lazarus / 01:24:22 / Germany
·         Paramparça / Documentary Feature / Orhan ve Nurdan Tekeoğlu / 01:02:00 / Turkey
·         From the Mediterranean to the Aegean / Documentary Feature / Uğurcan Taylan Adıyaman / 01:14:00 / Turkey
·         The Adventures of Saul Bellow / Documentary Feature / Asaf Galay / 01:25:45 / Israel
·         The Tomato Heroes / Documentary Feature / Özgür Şahbaz / 01:18:04 / Turkey
·         Tunisian / Documentary Feature / Moncef Barbouch / 01:10:00 / Tunisia
·         Under The Sky of Damascus / Documentary Feature / Heba Khaled, Talal Derki, Ali Wajeeh / 01:28:00 / Denmark
·         Why I'm Not a Basketball Player / Documentary Feature / Alon Weinstock / 01:49:25 / Israel
·         17 Days of November / Documentary Feature / Valenti Figueres Jorge / 02:04:46 / Spain
·         1920 – What If? / Documentary Feature / Marcell Meruk / 01:52:35 / Hungary
 
Kısa Kurmaca Film Yarışması
·         A Different Kind Of Mourn – Farklı Bir Yas / Narrative Short Feature / Beril Tan / 00:12:37 / Turkey
·         Croissant – Kruvasan / Narrative Sort Feature / Aziz Alaca / 00:17:45 / Turkey
·         Curl / Narrative Short Feature / Helen Silvander / 00:07:22 / Sweden
·         Everlasting Flames / Narrative Short Feature / Wenjie Guan / 00:39:56 / China
·         Fatih le Conquérant – Avrupa Fatihi / Narrative Short Feature / Onur Yağız / 00:15:00 / Turkey
·         First Breath İlk Nefes / Narrative Short Feature / Emrah Karakurum / 00:19:51 / Turkey
·         Ida / Narrative Short Feature / Irina Voronova / 00:24:33 / Russian
·         In Search of Dad One Night – Gece Babamızı Ararken / Narrative Short Feature / Alkım Özmen / 00:19:55 / Turkey 
·         Istanbul İstanbul / Narrative Short Feature / Demir Özcan / 00:19:14 / Turkey
·         In the Pines / Narrative Short Feature / Dugan Bridges / 00:18:00 / United States
·         Karıncanın Ayak İzleri / Narrative Short Feature / Ümit Güç / 00:16:00 / Turkey
·         Kirpi / Narrative Short Feature / M.Sezer Bildiren / 00:15:54 / Turkey
·         Lessons of Music / Narrative Short Feature / Kristina Zybenkova / 00:25:00 / Russian
·         Mate / Narrative Short Feature / George-Alex Nagle / 00:33:08 / Australia
·         Paper flower Begonvil / Narrative Short Feature / Said Sakıp Demir / 0:17:00 / Turkey
·         Red Pen / Narrative Short Feature / Abdou el Mesnaoui / 00:15:00 / Morocco
·         Solitaire / Narrative Short Feature / Tessa Tan / 00:17:17 / Singapore
·         The Banishment Aforoz / Narrative Short Feature / Yilmaz Özdil / 00:20:00 / Turkey
·         The Flight of Banog / Narrative Short Feature / Elvert Bañares / 00:09:08 / Philippines
·         The Cold / Narrative Short Feature / Adar Baran Deger / 00:14:58 / Turkey
·         The Goldfish / Narrative Short Feature / Yuliia Orlenko / 00:23:59 / Ukraine
·         The Gulf Körfez / Narrative Short Feature / Kumru Karataş / 00:17:03 / Turkey
 
Öğrenci Kısa Kurmaca Film Yarışması
·         The Artichoke Season / Student Short / Orna Rottenberg / 00:09:00 / Israel
·         Sary Omir / Student Short / Rustem Dastanuly / 00:20:00 / Kazakhstan
·         Solidified Stairs / Student Short / Xiao Liu / 00:29:53 / China
·         Oblivion / Student Short / Dmitry Alekseev / 00:06:42 / Russian
·         Herstory / Student Short / Tomasz Stuleblak / 00:28:42 / Poland
·         Something’s Wrong / Student Short / Polina Khalenko / 00:22:48 / Kazakhstan
·         Sanya / Student Short / Sergey Arsin / 00:14:00 / Russian
·         Please, turn it around / Student Short / Rustam Slaschinin / 00:29:00 / Russian
·         Apnoia / Student Short / Vanessa Payri / 00:15:00 / Canada
 
Animasyon Kısa Film Yarışması
·         Paracosm / Animation Short / Doga Karaalp / 00:08:11 / Turkey
·         Remembering Nearfield / Animation Short / Sean Alexander Carney / 00:09:06 / United Kingdom
·         Masha and the Bear. Think outside the box / Animation Short / Vladislav Bayramgulov / 00:07:47 / Russian
·         The Maze / Animation Short / Selçuk Ören / 00:04:18 / Turkey
·         The Last Tree / Animation Short / Zülfü Gül / 00:01:50 / Turkey
        
Deneysel Kısa Film Yarışması
·         I Was There / Experimental Short / Chi Jang Yin / 00:14:09 / United States
·         Paint On Paint # 1-8 / Experimental Short / Vasco Diogo / 00:28:43 / Portugal
·         Gaia / Experimental Short / Olga Sokolova / 00:09:29 / Russian
·         The Troxler Effect / Experimental Short / Daryl Sparkes / 00:09:32 / Australia
·         Bye Bye Lullaby / Experimental Short / Sonali Gulati, Rohan Gulati / 00:04:42 / United States
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir