Dil ve Edebiyat Dergisinin Ekim 2020 Sayısı

Dil ve Edebiyat Dergisinin Ekim 2020 Sayısı“Dil” Dosyası
 
Dil ve Edebiyat
Dergisinin
Ekim 2020
Sayısı Çıktı
 
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği’nin yayımladığı Dil ve Edebiyat dergisinin 142. sayısı olan Ekim 2020 sayısı çıktı
 
Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği tarafından aylık olarak yayımlanan Dil ve Edebiyat dergisi, Ekim sayısında “Dil” dosyasına yer vermiş. Dil Bayramı dolayısıyla geçmişten günümüze dil meselesini masaya yatıran yazıların bulunduğu sayıda, günümüz sözlü ve yazılı dil algısına, dillerin kökenine ve günümüz Türkçesinin açmazlarına dair inceleme ve araştırma yazıları var:
 
“Dil” Dosyası
 
Üzeyir İlbak, “Dil, Bayram ve Dilsizlik Tedirginliği” başlıklı giriş yazısında Türkçenin kimlik bunalımlarına odaklanmak gerektiğini hatırlatmış:
“Dil Bayramı kutlama yerine dilimizin meselelerini konuşalım. Dili ideolojik kaygılardan arındırarak zenginleştirelim ve ihtiyaç duyulan alanlarda kelime ve terim türetelim ve/veya kelimeyi aldığımız dilden olduğu gibi alma yerine; o kelimeyi Türkçeleştirip alarak dilimizi zenginleştirelim”
 
Hakan Hadi Kadıoğlu, “Dil’e Dair” başlıklı yazısında dilimize kasteden iki duruma işaret ederek Türkçenin dışlanması ve hor görülmesinin son asrın buhranı olduğunu belirtmiş.
 
Cemre Çise Kadıoğlu, “Dillerin Doğuşuna İlişkin Kuramlar” makalesinde dillerin doğuşuna dair çok yönlü tartışmalar üzerinden karşılaştırmalara yer vererek dil ile iletişimin somut ve soyut yansımalarını değerlendirmiş.
 
Fars dili ve edebiyatı profesörü Nimet Yıldırım, “İran Dilleri ve Fars Dilinin Tarihî Süreci” makalesiyle Farsçanın dünden bugüne geçirdiği aşamaları ve içinde bulunduğu coğrafyaya etkilerini anlatmış.

Bu sayıda şiirleriyle yer alan şairler:
Zafer Acar, İlhan Kurt, Kadir Ünal, Hayrettin Taylan, Şeyda Eroğlu, İrem Güneşdoğdu, Zeynep Gül Akgöz, Halis Tamkoç, Volkan Kara, Yasin Ertaş ve Efe Eren.
 
Bu sayının hikâyecileri:
Eda Tosun ve Yusuf Dinç
 
Lütfi Bergen eleştiri; Şakir Diclehan, Müge Akgün, Nuray Alper, Merve Kambur inceleme yazılarıyla bu sayıda yer almış.
 
Denemeleriyle bu sayıda yer alan yazarlar:
Üzeyir İlbak, Mustafa Uçurum, Elif Sönmezışık, Ayhan Sağmak ve Feyza Kartopu.
 
Ahmet Feyzi makalesiyle; Mehtap Altan gezi yazısıyla bu sayıda yer alan diğer isimler.
 
Dil ve Edebiyat Dergisinin Ekim 2020 Sayısı

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir