blank

Altyazı Sinema Dergisi Temmuz 2020 Sayısı

Altyazı Sinema Dergisi Temmuz 2020 SayısıKapak Konusu:
Sinema Salonu
 
Altyazı Sinema Dergisi
Temmuz 2020 Sayısı
Dijital Yayında
 
Altyazı sinema dergisinin 197’nci sayısı olan Temmuz 2020 sayısı, 196’ıncı sayısı olan Haziran 2020 sayısı gibi sadece dijital yayında.
 
Altyazı Sinema Dergisi Temmuz 2020 SayısıBu sayıda pandemi nedeniyle tüm dünyada aylardır kapalı olan sinema salonları mercek altına alınıyor.
 
Altyazı Sinema Dergisinin, yazılı içeriklerin videolar ve film müzikleriyle desteklendiği yeni e-dergi formatının Temmuz sayısı çıktı. Bu sayının odağında pandemi nedeniyle tüm dünyada aylardır kapalı olan sinema salonları var. On dört yazarın kaleme aldığı yazılardan oluşan kapsamlı ‘Sinema Salonu’ dosyası aynı zamanda kapak konusu. Derginin kapağını da 1958 yapımı Büyüyen Canavar – The Blob filminin sinema salonunda geçen bir sahnesi süslüyor.
 
Altyazı’nın 96 sayfalık yeni sayısıyla birlikte, 2019’dan bu yana yayımlanmış tüm sayılarına erişim sağlayan dijital abonelik kampanyası sürüyor.
 
Derginin ücretsiz eki ‘Altyazı Fasikül: Özgür Sinema ise, sanatsal ifade özgürlüğünün sıcak gündemini takip etmeyi sürdürüyor.
 
Kapak Konusu:
Sinema Salonu
 
Tüm dünyada “normalleşme” yönünde atılan ürkek adımlar kapsamında sinema salonları da kademeli olarak açılıyor. Altyazı bakışını geçmişin ve günümüzün sinema salonlarına, seyircilik adabının yüzyılda geçirdiği dönüşüme; sinema salonunu aşkın ve romantizmin, çocukluk anılarının ya da bastırılmış arzuların mekânı olarak tasarlayan, büyük düşlerin de en derin kâbusların da birlikte görüldüğü yer olarak hayal eden filmlere yöneltiyor. Altyazı yazarları, “Sinema Salonu” başlıklı dosya için kaleme aldıkları yazılarda Abbas Kiarostami’den Tsai Ming-liang’a, Buster Keaton’dan Wim Wenders’e sayısız ustanın sinemayla ilgili filmlerinin yanı sıra The Rocky Horror Picture Show ve The Tingler gibi gösterimi olaya dönüşen kült yapımları, dünyanın farklı yerlerindeki efsanevi sinema salonlarını ve seyircilik deneyiminin farklı veçhelerini de ele alıyor.
 
Altyazı’da ayrıca;
 
Rastgele Bir Film: Gözde Onaran, Yeni Kuir Sineması’nın kült filmlerinden, Tom Kalin imzalı Swoon’u (1992) mercek altına alıyor.
 
Hareketli Kavramlar: Fırat Yücel, sinemasal tekniklere özgü kavramları ele alan köşesinde bu ay, izleyiciyle karakterler arasına giren ve izleyicinin bakışını sınırlayan “Aradaki Katman’ın filmlerdeki farklı işlevlerini tartışıyor.
 
Umut Tazeleyen Filmler: Ekrem Buğra Büte, Spike Lee’nin şiddet ve öfke dozu yüksek, ırkçılık karşıtı klasiği Doğruyu Seç’i – Do the Right Thing (1989) değerlendiriyor.
 
Bir Sinema Psikopatının Listesi: Kutlukhan Kutlu’dan, tamamı ya da büyük kısmı tek gecede geçen yapımlardan oluşan “Gün Doğmadan Neler Doğar” başlıklı bir film listesi.
 
Altyazı’ya dijital abonelik başlatarak bu sayısını ve eski sayılarını okumak için: Altyazı Dijital Abonelik
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir