Altyazı Sinema Dergisinin Nisan 2021 Sayısı

Altyazı Sinema Dergisinin Nisan 2021 SayısıKapak Konusu:
Gençlik Ateşi
Öfkenin ve İsyanın
Filmleri
 
Altyazı Sinema Dergisinin
Nisan 2021 Sayısı
Dijital Yayında
 
Altyazı Sinema Dergisinin 206. sayısı olan Nisan 2021 sayısı dijital yayında
 
Altyazı Sinema Dergisi Nisan sayısını “Gençlik Ateşi /Öfkenin ve İsyanın Filmleri” başlığıyla “Sinemada Gençlik” temasına ayırmış. On yazıdan oluşan dosyada farklı dönem ve coğrafyalarda gençlik hareketlerinin ve genç yaşlara özgü heyecanlarla kaygıların; aşk, öfke, isyan, bazen delilik ve daima tutkuyla tanımlanan kişisel arayışların; kuşak çatışmaları ile sınıfsal kaygıların filmlerdeki yansımalarının izi sürülmüş.
Altyazı Sinema Dergisinin Nisan 2021 Sayısı
Tabuları yıkan ‘Yeni Dalga’ akımlarından 80’lerin ana akım sinemasına, Yeşilçam’dan günümüz Türkiye’sine uzanan dosya, Gençlik Ateşi’nin ikonlaşmış imgelerini incelerken İkinci Dünya Savaşı’ndan bugüne toplumsal değişimlerin de altını çizmiş.
 
Kapağında Yunan yönetmen Athina Rachel Tsangari’nin özgün ve kışkırtıcı filmi Attenberg’den bir karenin yer aldığı Altyazı‘nın 206. sayısına derginin web sitesinden dijital abonelik ile erişilebiliyor.
 
Nisan sayısında Öykü Sofuoğlu Fransız, Güvenç Atsüren İngiliz, Necati Sönmez ise Japon Yeni Dalgası’nın kendine özgü biçimsel arayışlarını, İkinci Dünya Savaşı sonrasının karamsar toplumsal psikolojisine inat gençliğin yarattığı isyankâr ruhu incelemiş.
 
Aslı Ildır, az bilinen filmler üzerinden, Doğu ve Batı Almanya gençlerinin maruz kaldığı farklı ideolojik iklimlerin ne türde gençlik öykülerine kapı açtığına odaklanmış.
 
Ahmet Gürata ‘Sineklerin Tanrısı’ romanı ve ‘Robers Cave’ deneyinin açtığı tartışma alanını benimseyen Monos ve Açlık Oyunları gibi örnekleri masaya yatırarak grup psikolojisini ve çatışmanın insan doğasındaki yerini sorgulamış.
 
Kutlukhan Kutlu, Francis Ford Coppola’nın Dışarıdakiler ve Siyam Balığı filmlerini ele alırken sinemanın özüne dair bir meselenin peşine düşmüş.
 
Başta John Hughes klasikleri olmak üzere 80’ler Amerikan sinemasının baştacı ettiği gençlik filmlerinin ortak popüler kültür hafızasına kazınmış ruh hâli Erman Ata Uncu’nun, Chantal Akerman ve Claire Denis gibi ustaların Françoise Hardy şarkılarında buluşan büyüme öyküleri Kaan Denk’in yorumuyla dosyada yer bulmuş.
 
Gençliğin Türkiye sinemasındaki yansımalarına ise Selin Gürel Yeşilçam klasikleri, Coşkun Liktor 2000’lerin filmleri üzerinden bakmış.
 
Altyazı Sinema Dergisinin Nisan 2021 Sayısı

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir