blank

8. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali

8. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali6 Oyun
Atölye Çalışmaları
Söyleşiler
 
8. Frankfurt
Türk Tiyatro Festivali
Başladı
 
Her yıl Türk tiyatrosunun önemli isimleri ve eserlerini konuk eden "Frankfurt Türk Tiyatro Festivali", bu yıl sekizinci kez tiyatroseverlerle buluşuyor
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Almanya Hessen Eyaleti Bilim ve Kültür Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, Frankfurt Türkiye Başkonsolosluğu ve Türk Hava Yollarının destek verdiği festival, 2-8 Haziran tarihleri arasında gerçekleştiriliyor.
 
Tiyatro Frankfurt Genel Sanat Yönetmeni ve Festival Başkanı Kamil Kellecioğlu, Türk Tiyatrosunun usta isimlerinin Frankfurt'ta tiyatroseverlerle buluşmasının Almanya'da yaşayan genç kuşaklar için oldukça önemli olduğunu belirtti.
 
8. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali8. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali
 
Kellecioğlu, "Frankfurt Türk Tiyatro Festivali sekizinci yıla hem tiyatroya emek veren ustaların hem de tiyatroseverlerin gayretleriyle büyüyerek geldi. Bu yıl, Türkiye'de ilgi gören tiyatro oyunlarının gösterimleriyle birlikte Türk tiyatrosunun önemli isimleri söyleşilere katılacak, atölye çalışmaları gerçekleştirecek. Bu heyecana ortak olmak isteyen herkesi Frankfurt Gallus Theater'e bekliyoruz." dedi.
 
Festivalin açılış galası 3 Haziran'da Frankfurt Gallus Theater'de yapıldı. Açılış kapsamında İBB Şehir Tiyatrolarından "Sen İstanbul'dan Daha Güzelsin" oyunu sahnelendi.
 
8. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali8. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali
 
Festivalde, bu yıl Devlet Tiyatroları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ve özel tiyatrolardan 6 oyun, Frankfurt Gallus Theater'de izleyicilerin beğenisine sunulacak.
 
İstanbul Devlet Tiyatrosundan "Seneye Bugün", Erzurum Devlet Tiyatrosundan "Dünyanın Eski Zamanlarında" (çocuk oyunu) İBB Şehir Tiyatrolarından "Sen İstanbul'dan Daha Güzelsin" ve "Zehir" ; özel tiyatrolardan "İyi Kötü Çirkin" ve "Shirley Valentine" Almanca üst yazı ile sahnelenecek.
 
blankblank
 
Çeşitli atölye ve söyleşilerin de gerçekleştirileceği festival süresince Gallus Theater fuaye alanında ayrıca "Hallo Turkei" sergisi de gezilebilecek.
 
Festivalde 4 Haziran'da İBB Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Ayşegül İşsever, 5 Haziran'da Ayşenil Şamlıoğlu, 6 Haziran'da Çiğdem Spickermann ve Celal Kadri Kınoğlu, 7 Haziran'da İDT Müdürü Kubilay Karslıoğlu ve 8 Haziran'da Hilal Saral atölye çalışması yapacak.
 
Söyleşi programında ise 4 Haziran'da oyuncu Zihni Göktay, Ayşenil Şamlıoğlu, 5 Haziran'da Ersin Korkut, Hakan Bulut, Erdem Baş ve Eray Yasin Işık, 6 Haziran'da Celal Kadri Kınoğlu ve Gerçek Alnıaçık konuşmacı olarak yer alacak.
8. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali   8. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali
8. Frankfurt Türk Tiyatro Festivali
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir