blank

Latif Demirci Vefat Etti

Latif Demirci Vefat EttiSanat Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Usta Karikatürist
Latif Demirci
Vefat Etti
 
"Press Bey ve Media Hanım", "Muhlis Bey", "Mithat ve Mirsat", "Arap Kadri" gibi unutulmaz tiplemeleriyle Türkiye'de karikatür sanatının önde gelen isimlerinden olan Latif Demirci vefat etti

Latif Demirci, kısa bir süre önce kalp ameliyatı geçirmişti. Latif Demirci Vefat EttiDün sabah evinde düşen Demirci, özel bir hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Bu sabah saat 06.00'da yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayan usta karikatürist Latif Demirci 61 yaşında vefat etti.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan Coşkun, çok üzgün olduğunu belirterek, "Acı bir kayıp, yeri doldurulamayacak bir çizer." dedi.
 
Latif Demirci ile uzun süredir tanıştıklarını, hemen her gün görüştüklerini aktaran Coşkun, "Türkiye'de gazete karikatüristliğinde eşi benzeri olmayan bir isimdi. Hayatın her alanından çizgilerle, ince esprilerle çok önemli bir yeri vardı." dedi.
 
blankOyuncu, karikatürist ve yapımcı Hasan Kaçan ise çok üzgün olduğunu belirterek, "Latif Demirci 35 yıllık arkadaşımdı. Ülkemizin sayılı kalemlerindendir, çizgi dünyasının büyük bir ismidir. Gerçekten kıymetli bir karikatüristi kaybetmiş olduk. Mekânı cennet olsun." dedi.
 
Latif Demirci Vefat EttiDemirci'nin, adı gibi Latif bir sanatçı olduğunu, eleştirilerini ve karşı çıktığı fikirleri dahi son derece latif bir üslupla kağıda aktardığını anlatan Kaçan, "Yani insanlar ismiyle müsemmadır derler, öyle bir çizerdi. Çok fazla hatıramız var. Çizerlerin kıymeti çok fazla bilinmiyor, ne kadar önemli olsalar da sanat dünyasının üvey çocuğu gibiler. En güzel, en tatlı, yüreklere su serpen hoş şeyleri yine çizerler üretebilirler. Latif Demirci, yeri dolduramayacak kadar büyük bir ustaydı. Behiç Ak ile birlikte yapmış oldukları 'Muhlis Bey', bir döneme damgasını vurmuş çok muhteşem bir karakterdi. Güzel işler üretti kendine has müthiş bir üslubu vardı." Dedi.
 
Latif Demirci Vefat EttiLatif Demirci; 31 Ocak 1961 tarihinde İstanbul’da doğdu. Ortaöğrenimini 1979 yılında sınavla dışarıdan tamamladı. Aynı yıl Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümü’nde başladığı yüksek öğrenimini yarım bıraktı.
 
14 yaşında iken 1975 yılında ilk karikatürü Gırgır dergisinde yayınlandı. 30 Mart 1978 – 5 Temmuz 1979 tarihleri arasında arkadaşlarıyla birlikte “Mikrop” adlı haftalık mizah dergisini çıkardı. Derginin kapanması üzerine yeniden Gırgır‘a döndü. Ayrıca Fırt ve Yeni Gündem dergileri ile Söz gazetesinde çizdi.
 
1989 yılında Gırgır'dan ayrılarak, 1989-1995 arasında “Hıbır” dergisi ve 1995-1998 yılları arasında “HBR Maymun” adlı mizah dergisi olarak yayınlanan dergilerinin Hasan Kaçan, Ergün Gündüz ve Atilla Atalay ile birlikte kurucuları arasında oldu.
 
2015 yılında Sedat Simavi Karikatür Ödülü'nü alan Demirci, 'Canavar Koyun Orhan', 'Muhlis Bey', 'Arap Kadri', 'Mithat-Mirsat' ve son olarak da
'Press Bey' gibi birçok karikatür tipi yarattı.
 
Mizah dergilerinin yanı sıra Yeni Gündem, Nokta, Panorama, Gazete Pazar, Söz gibi günlük gazete ve haftalık siyasi dergilerde de çalıştı.
 
90’lı yıllarda yurtiçinde iki, yurtdışında da Hollanda, Fransa, Finlandiya’da olmak üzere 3 karikatür sergisi açtı. Ayrıca kitap kapakları, poster ve çizgi film çalışmaları oldu. Nokta, Panorama, Gazete Pazar, Söz gibi günlük gazete ve haftalık siyasi dergilerde de çalıştı.
 
Hürriyet gazetesinin birinci sayfasında güncel-politik karikatürler çizdi ve Pazar ekine yarım sayfa hazırladı, Kelebek ekine "Evli ve Cepli" adlı çizgi bantı yaptı.
 
Hürriyet gazetesinde karikatürleri yayınlanmakta iken 2012 yılının Nisan ayında gazeteden ayrıldı. Karikatürlerini bir süre Mizah Haber’de çizmeye devam etti.
 
Yazar Latife Tekin ile evliliğinden Yasemin adında bir kızı olan Latif Demirci, 2009 yılının yılbaşından itibaren şarkıcı Nilüfer ile 5 yıl süren bir ilişki yaşadı.
 
Bir süre önce kalp ameliyatı geçiren Latif Demirci, 5 Haziran 2022 tarihinde 61 yaşında vefat etti.
 
Karikatür Albümleri
 
1984 – The Selamin Aleyküm
1985 – Tarzan-Arap Kadri
1987 – Yes Problem
1991 – Eyvah! Mezun Oldum
1991 – Mithat-Mirsat
1992 – Nostalcisi Kandilli
1996 – Çeviren Latif Demirci
1997 – Doğuştan Fenerli Mithat
2000 – Press Bey Milenyum 2000
2001 – Köşeli Türklerden Press bey
2002 – Bugün, Devlet İçin Ne Yaptın?
2006 – Yavrum Senin Ülken Bir Melekti
2006 – Press Bey Yazmışım Anasını
2006 – Evli ve Cepli
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir