Ernani Operası 170 Yıl Sonra İstanbul’da

ernani-operasi-170-yil-sonra-istanbulda-4Victor Hugo'nun
Eserinden Uyarlanan
Ernani Operası
170 Yıl Sonra
İstanbul'da
 
ernani-operasi-170-yil-sonra-istanbulda-2Türkiye'de ilk kez 1846'da, İtalyan sanatçılar tarafından Naum Tiyatrosu'nda sahnelen "Ernani" operası, 170 yıl sonra yeniden 29 Kasım'da Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi'nde sergilenecek.
 
Ernani, ünlü İtalyan besteci Giuseppe Verdi'yi uluslararası sahnelere taşıyan ilk eseri. Kendisi de en çok sevdiği eseri olarak tanımlıyor. Victor Hugo'nun “Hernani” adlı tiyatro eserinden uyarlanan “Ernani” çok özel ve zor bir opera.
 
ernani-operasi-170-yil-sonra-istanbulda-hugo-hernani-kapakHernani; Victor Hugo’nun, 1830'da klasikçiliğin sonunu belirten, coşturucu nitelikteki tiyatro eseri.
 
Gençliğin yeni özlemlerini dile getiren, 5 perdelik oyun olan bu eserin yayını ve sahnelenmesi Paris'te isyana benzer bir heyecan uyandırdı.
 
Oyunun sahnelenmesinden sonra, romantiklerle klasik edebiyat taraftarları arasında, "Hernani Savaşı" denilen bir tartışma başladı. Bu tartışma romantiklerin "klasizm" karşısında kesin zaferiyle sonuçlandı.
 
Eserin güçlü şiirsel dilini Türkçe çevirisinde büyük bir başarıyla yansıtan Cemil Meriç’in çeviri çalışması tam 2 yıl sürdü.
 
ernani-operasi-170-yil-sonra-istanbuldaTürkiye'de ilk kez 1846'da, İtalyan sanatçılar tarafından bugünkü Çiçek Pasajı'nın bulunduğu yerdeki Naum Tiyatrosu'nda sahnelen "Ernani" operası, 170 yıl sonra yeniden 29 Kasım'da Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası Sahnesi'nde sergilenecek.
 
ernani-operasi-170-yil-sonra-istanbulda-3İlk olarak
Venedik'te sahnelenen
Ernani Operası'nın
konusu şöyle:
 
Bütün toprakları elinden alınmış bir soylu olan Ernani, haydutların eline düşmüş ve onlardan biri olmuştur. Güzeller güzeli Elvira'yı sevmektedir. Elvira, yaşlı Silva'nın nişanlısıdır ve yakında onunla evleneceği için çok üzülmektedir; çünkü o da Ernani'yi sevmektedir. Kral Carlos da Elvira'ya aşıktır. Elvira Carlos’un aşkını reddedince, zor kullanmaya çalışır ancak Ernani gelip Carlos'u durdurur. Daha sonra seyyah kılığında Silva'nın sarayına girmeyi başarır ve Silva'dan kalacak bir yer ister. Bu sırada Silva'nın, Elvira ile evlenmek üzere olduğunu öğrenir. Elvira, Ernani'nin öldüğünü sanmaktadır. Ernani, Elvira'ya gerçek kimliğini açıklar. Tam o sırada Silva, çifti birlikte yakalar ve neler döndüğünü anlar. Buna rağmen Ernani'ye, kendisini krala karşı koruyacağına dair söz verir. Ancak bu söz Ernani'yi, Silva'ya karşı daimi olarak borçlu bırakacaktır.
 
Ernani Operasında Rol Alacak Sanatçılar
 
29, 30 Kasım ile 2, 3, 13, 15, 16 ve 17 Aralık'ta sahnelenecek olan Ernani operasında sanatçılar; Fabio Andreotti, Ali Murat Erengül, Yoel Keşap, Efe Kışlalı, Bülent Külekçi, Murat Güney, Cengiz Sayın, Suat Arıkan, Kenan Dağaşan, Zafer Erdaş, Gökhan Ürben, Perihan Artan, Evren Ekşi, Burçin Savigne, Deniz Yetim, Banu Ergün, Pınar Koç, Serkan Bodur, Engin Yavuz ve Cengiz Arslan rol alacaklar.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.