Erol Büyükburç Vefat Yıldönümünde Anılıyor

Erol Büyükburç Vefat Yıldönümünde AnılıyorTürk Pop Müziğinin
Ünlü İsmi 
Erol Büyükburç
Vefat Yıldönümünde
Anılıyor
 
1965 yılında “Sevemem” şarkısı ile ün kazanan, bu şarkıyı yediden yetmişe herkesin diline düşüren Erol Büyükburç vefat yıldönümünde anılıyor
 
Erol Büyükburç Vefat Yıldönümünde AnılıyorTürk pop müziğinin en ünlü isimlerinden Erol Büyükburç 12 Mart 2015'de 79 yaşında İstanbul Etiler'deki evinde vefat etmişti 
Erol Büyükburç Vefat Yıldönümünde Anılıyor
Erol Büyükburç Vefat Yıldönümünde AnılıyorErol Büyükburç; 22 Mart 1936'da Adana’da dünyaya geldi. Eğitimine babası Sufi Beyin bir Fransız şirketinde çalışmasından dolayı bulunduğu Halep’te Frere Maris’te başladı, daha sonra Adana Kemal Paşa İlkokulu’na devam etti. İstanbul’da Fatih Gelenbevi Ortaokulu’nu ve 1951 yılında başladığı Ticaret Lisesi’ni bitirdi. Ardından İstanbul Belediyesi Konservatuvarına devam ederken “Alis Rosental’dan” şan dersleri aldı. İstanbul Üniversitesi İktisadi Ticari İlimler Akademisi Yüksek ticaretin üçüncü sınıfından ayrıldı. Daha lise yıllarında İstanbul’da kurduğu ilk grubuyla (Şevket Uğurluel, akordeon; Kanat Gür, gitar; Salim Ağırbaş, davul; Metin Ersoy ve Erol Büyükburç, solist) Florya plajında müzik yaptı.
Erol Büyükburç Vefat Yıldönümünde Anılıyor
Müzik çalışmalarına daha lise öğrencisi iken İsmet Sıral Orkestrası eşliğinde solisti olarak Caddebostan Gazinosu’nda sahneye çıkarak başladı. Bu orkestrada kalmasını sağlayan şarkı Frankie Laine yorumuyla popüler olan Jezabel adlı şarkıdır. Yedek subaylığını Urfa’da yaparken orduevinde müzik ve sahne çalışmalarına devam etti. Askerlik dönüşünde Leyla Sayar’ın desteği ile İstanbul’un klüp çevrelerinde ismini duyurmaya başlar. Kendi adına kurduğu ilk orkestrası Erol Büyükburç Vokal Grubu ile Four Lads, Platters tarzı vokal müziğinin ve doo-wop’ın Türkiye’deki öncü uygulayıcısı olur.
Erol Büyükburç Vefat Yıldönümünde Anılıyor
Bu denemelerden elde ettiği olumlu sonuçlar üzerine yorumcu ve besteci oldu. Müzik hayatına 1961’de ‘‘Little Lucy” adlı bestesini plak yaparak başladı. Bu şarkıyı “Kiss Me”, “Lover’s Wish”, “Memories” adlı besteler takip etti. Bu dönemde yanında Rüştü Kurtuluş, Nüceyim Fener, Kadri Ünalan, Nejat Alpay, Altan İrtel’den oluşan bir kadro vardı.
 
1962 yılında Kadri Ünalan’ın Başar Tamer ve Gönül Turgut solistliğinde kendi orkestrasını kurması üzerine Erol Büyükburç, Şerif Yüzbaşıoğlu orkestrası ile Hilton gibi lüks mekanlarda çalıştığı bir başka dönem yaşadı.
 
1964 yılında Erol Büyükburç, Şerif Yüzbaşıoğlu’ndan ayrıldı ve yeni bir grup kurdu, piyanoda Necdet Karar, basta Çarli, elektro gitarda Cüret Işıközlü’nün bulunduğu bir kadro ile çalıştı. Aynı yıl Belgrad’ta yapılan Balkan Melodileri Festivali’nde Milli Orkestra ile sahne aldıktan sonra orkestrası yepyeni bir şekil aldı. Orkestranın yeni biçiminde Erol Büyükburç dışındaki diğer solist 1939 doğumlu Ayferi, piyanist 1929 doğumlu Altan İrtel, baterist 1936 doğumlu Çetin Çalışır ve basçı 1937 doğumlu Işık Tapan ve gitarist 1940 doğumlu Yurdaer Doğulu’ydu. Yeni orkestrasıyla Erol Büyükburç, folk düzenlemeleri ve giderek kendi bestelerini öne çıkararak ikinci çıkışın başlangıcını yapıyordu.
 
2 Eylül 1964 yılında düzenlenen 1.Balkan Festivali’nde ilk kez ülkemizden bir milli orkestra oluşturuldu. Yarışmanın solistleri ise Erol Büyükburç, Tülay German ve Tanju Okan’dı. Büyükburç’un repertuvarı, Kara Tren, Kapı Önünde Durdum, Kara Kaş Gözlerin Elmas,Tamo Tamero ve Little Lucy’den oluşuyordu. Bu yarışmada en iyi şarkıcı seçilen Büyükburç, 1965 yılında yeniden Boğaziçi Müzik Festivalinde “en iyi şarkıcı” ve “en iyi orkestra” ödüllerini kazandı. Bu yarışmada “Altın Tasta Üzüm Var” adlı bir kantonun popüler batı müziği izdüşümünde yeniden üretimi niteliğindeki bir bestesini seslendirdi.
 
Kırık Kalp, Yasemin, Gözlerime İyice Bak, Gel Gir Koluma gibi popüler müziğimizin ilk hit şarkılarını Ümit Eroğlu (Yurdaer Doğulu, Şerif Yüzbaşıoğlu) düzenlemeleri ile yaptı.
 
 Müzik piyasasında henüz yeni olan Çiğdem Talu ile 1973 sonlarına doğru işbirliğine yöneldi. Büyükburç ile Talu’nun ortaklığı yalnızca iki 45’lik plak boyunca devam etti.
 
1992 yılına kadar futbol takımı şarkıları, illere yönelik şarkılar, çocuk şarkıları, belli vakıflara yönelik hazırlanmış marşlar, kendi hazırladığı kukla karakterleri ve kukla oyunları için hazırladığı şarkıların ağırlıklı olduğu bir üretim sürecine girdi. 1990-2007 arasındaki süreçte Erol Büyükburç, TRT için tango emisyonları yaptı, yabancı şarkılara Türkçe söz yazıp seslendirdi, turistik programlar yaptı, resim yaptı, vecize yazdı, çocuk şarkıları ve iller ile ilgili şarkılar yapmaya devam etti. Öte yandan Büyükburç içinden geleni yapan bir şarkı yazarı kimliğinden sıyrılıp, kendi oluşturduğu sipariş katalogundaki kategorilere birileri “check” atmış gibi ısmarlama bir üretkenliği benimsedi. Böylelikle ne Büyükburç nostalji tacirlerinden sıyrılıp sanatçı kimliğini dolaysız bir biçimde ortaya koyabildi, ne de kendisi bu kimliği hatırladı.
 
İlk albümü Sevgi Çiçekleri 1975 yılında müzik marketlerinde yer aldı. 1981 yılnda ise yeni albümü Sen Varsın’ı çıkarttı. Bu albümündeki Sevemem şarkısı ile ün kazandı.
 
Yaratıcı, yenilikçi ve çok yönlü olan Erol Büyükburç, Türk pop müziğine getirdiği yeniliklerle tanındı. Uzun yıllar Efsaneler Orkestrası ile çalıştı.
 
33 film, 20 fotoroman, 6 taş plak, 5 long play, 75 tane 45’lik, 9 kaset, 200’e yakın ödül, 1800 beste, yapıp sayısız gazino çalışması ve bir o kadar da turneye katıldı.
Erol Büyükburç Vefat Yıldönümünde Anılıyor
Albümleri
Sevgi Çiçekleri (1975)
Sen Varsın (1981)
Yıllar Sonra (2000
 
Müzik Videoları
"Little Lucy"
"Haydi Gençlik Hop Hop"
 
Filmleri
Plajda Sevişelim / Neşeli Aşıklar (1964)
Horoz Nuri (1965)
Kızılcıklar Oldu Mu (1967)
Gençlik Türküsü (1967)
Yasemin'in Tatlı Aşkı (1968)
Bir Damat Aranıyor (1968)
Sus Sus Kimseler Duymasın (1968)
Menekşe Gözler (1968)
Berduş (1969)
Öp Beni (1970)
Avare Aşık (1970)
Turist Ömer Boğa Güreşcisi (1971)
Haydi Gençlik Hop Hop (1975)
Oldu Olacak (1976)
Cıbıl (1976)
Kader Rüzgarı (1976)
Kurban Olayım (1976)
Ah Bu Sevda (1977)
Bitmeyen Azap (1980)
Enayiler Kralı Murtaza (1987)
Reklam Filmi:Shubuo Kral (2003)
Nerdesin Firuze (2003)
Hababam Sınıfı Merhaba (2004)
Şöhret Okulu (2007)
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir