blank

Muriel Barbéry ile Edebiyat Buluşması

blankFransız Yazar
Muriel Barbéry ile
Edebiyat Buluşması
 
Institut Français Türkiye’nin düzenlediği Edebiyat Salonu çevrimiçi etkinliğine bu ay Kirpinin Zarafeti adlı romanıyla tüm dünyada yankı uyandıran Fransız yazar Muriel Barbéry katılıyor
 
Muriel Barbéry ile Edebiyat BuluşmasıYiğit Bener’in sunumuyla gerçekleşecek olan Edebiyat Salonu çevrimiçi etkinliğinde Muriel Barbéry’ye, 2021 yılında Kırmızı Kedi yayınlarından çıkacak olan son romanının çevirisini yapan Ekin Özlü Akseki de eşlik edecek.
 
Edebiyat buluşması 24 Şubat Çarşamba saat 19.00’da Zoom platformunda çevrimiçi olarak gerçekleşecek.
 
Muriel Barbéry, 1969’da “tesadüfen” Fas’ta doğdu, ailesinin edebiyat öğretmenleri olduğu Touraine’de büyüdü, Normal Sup’ta okuduktan sonra Normandiya’da felsefe öğretti.
 
Muriel Barbéry ile Edebiyat Buluşmasıİlk romanı Gurmenin Son Yemeği’ni 2000 yılında yazdı. İkinci romanı Kirpinin Zarafeti’nin dünya çapındaki başarısının ardından (Türkçe dahil 30’dan fazla dile çevrildi, dünya çapında 6 milyon kopya satıldı, birçok edebiyat ödülü kazandı, sinemaya uyarlandı) 2006’da hayalini gerçekleştirmeyi göze alabildi:
 
Seyahat etmek ve her şeyden önce Japonya’ya gitmek ve birkaç kez bahsettiği Yükselen Güneş ülkesinde, Kyoto’da yaşamak. Ancak yazar, Japon kültüründe hiçbir uzmanlığı olmadığını belirtiyor: “Bu ülkeyi keşfeden gerçekten bir Batılıdır, dili konuşmuyorum, sadece etkiye tanıklık etmek istedim, bu kökten farklı kültürle yüzleşmek benim için gerçek bir şok oldu”.
 
Dokuz yıllık sağduyu ve sıkı çalışmanın ardından, 2015’te Elflerin Yaşamı ile geri döndü, bu elfler masallardakilere pek benzemiyordu. Bu roman ayrıca 2019’da, Petrus karakteriyle çay (Japonya) ve şarap (Fransa) olmak üzere iki karşıt dünyayı içeren bir roman olan Un Etrange PPays ile devam edecekti.
 
Henüz altı ay önce basılan son romanı Une Rose Seule, jeo-botanikçi Rose’un hiç tanımadığı babasının öldüğünü ve kendisine bir mektup bıraktığını bildiren bir noterin çağrısıyla geldiği Kyoto’da geçiyor. Kökenlerinin manzarasının kalbine yerleştirilen bir kadının, hiç tanımadığı şehri adımlarken yaşadığı küçük öykülerle başkalaşımını anlatıyor.
 
Muriel Barbéry ile Edebiyat Buluşması Etkinliği
Zoom üzerinden Türkçe simültane çeviri ile gerçekleşecek.
 
Muriel Barbéry ile Edebiyat Buluşması

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir