blank

Doğan Cüceloğlu Vefat Etti

Doğan Cüceloğlu Vefat EttiEdebiyat Dünyasının
Başı Sağolsun
 
Yazar ve Psikolog
Doğan Cüceloğlu
Vefat Etti
 
İnsan İnsana ve İçimizdeki Çocuk eserleriyle tanınan yazar ve psikolog Doğan Cüceloğlu vefat etti
 
Doğan Cüceloğlu Vefat EttiDün, İstanbul Beşiktaş'ta yaşadığı dairede ölü bulunan psikolog ve yazar Doğan Cüceloğlu'nun ilk belirlemelere göre düşme sonucunda vefat ettiği açıklandı.
 
Edinilen ilk bilgilere göre, alışverişten eve dönen Yıldız Cüceloğlu, eşi Doğan Cüceloğlu'nun yerde yatan cansız bedeni ile karşılaştı.
 
Yıldız Cüceloğlu'nun ihbarı üzerine olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edildi. Eve gelen sağlık ekipleri, Doğan Cüceloğlu'nun hayatını kaybettiğini belirledi. Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri de evin içerisinde incelemelerde bulundu.
 
Doğan Cüceloğlu Vefat Ettiİlk incelemelere göre Cüceloğlu'nun evin içinde yürürken başının üzerine düştüğü ve hayatını kaybettiği belirlendi. Herhangi bir darp-cebir izinin olmadığı öğrenildi.
 
Acı haberi alan Cüceoğlu'nun kızı da eve geldi. Cüceoğlu'nun oğlunun yurtdışında olduğu öğrenildi.
 
Cüceloğlu, "Unutma, ölüm en güçlü öğretmendir!" demişti.
 
Onlarca eseri bulunan çok sayıda konferans veren 83 yaşındaki yazar ve psikolog Doğan Cüceloğlu, bir süre önce anjiyo olmuştu.
 
blankDoğan Cüceloğlu, 1938’de Mersin-Silifke'de doğdu. On bir çocuklu bir ailenin on birinci çocuğu olan Doğan Cüceloğlu, on yaşındayken annesini kaybetti. Silifke'de en yüksek dereceli okul olan ortaokulu bitirdikten sonra subay olan ağabeylerinin yanında Ankara ve Kırklareli'nde okudu ve Kırklareli Lisesi'nden mezun oldu.
 
Ankara Atatürk Lisesi'nde edebiyat ve kompozisyon öğretmeni olan Cahit Okurer’in etkisi altında İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü'ne yazıldı ve oradan mezun olduktan sonra ABD'de Illinois Üniversitesi'nde iletişim psikolojisi alanında doktora yaptı.
 
Türkiye'de Hacettepe Üniversitesi iӀe Boğaziçi Üniversitesi'nde çalıştı. Fulbright bursu ile Berkeley'deki Kaliforniya Üniversitesi'nde ziyaretçi öğretim üyesi olarak bir sene görev yaptı.
 
blank1980-1996 yılları arasında ABD'deki Fullerton şehrinde California Eyalet Üniversitesi'nde görev yaptı. 1996'dan bu yana Türkiye'de üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, ana-babalara ve iş adamlarına yönelik seminerler, konferanslar ve atölye çalışmaları düzenledi.
 
Doğan Cüceloğlu, Amerika'da doktora öğrencisiyken, kendisi gibi doktora öğrencisi olan Emily ile tanıştı ve evlendi. On bir yıl süren evliliğinden üç çocuğu oldu: Ayşen, Elif ve Timur. Bu evliliğini noktalayan Doğan Cüceloğlu, ikinci evliliğini Yıldız Cüceloğlu ile yaptı.
 
Kendini geliştirme süreci içinde kitap yazmaya başladı; ilk kitabı İnsan İnsana bu sürecin ilk ürünüdür. Gelişim süreci içinde kazandıklarını kitaplar yoluyla paylaşmaya devam etti.
 
Amerika'daki görevinden emekli olup ayrıldıktan sonra Türkiye'de kitap yazmayı sürdürdü. Kitap yazmanın yanı sıra konferanslar ve seminerler verdi, televizyon programlarına başladı.
 
İletişim psikolojisi uzmanı Doğan Cüceloğlu’nun, kırktan fazla bilimsel makalesi ve çok sayıda kişisel gelişim kitabı bulunuyor.
 
1990'dan bu yana kitaplarını Türkçe olarak yayınlamaya özen gösteren Cüceloğlu, Türk insanının düşünce, duygu ve davranışlarını bilimsel psikoloji kavramları içinde inceleyen kitaplar yazdı.
 
“Seni diğerlerinden farksız yapmaya bütün gücüyle gece gündüz çalışan bir dünyada, kendin olarak kalabilmek, dünyanın en zor savaşını vermek demektir.” Doğan Cüceloğlu
 
Bazı Eserleri
 
İnsan İnsana
İçimizdeki Çocuk
Mış Gibi Yaşamlar
Başarıya Götüren Aile
Savaşçı
Onlar Benim Kahramanım
Var Mısın? Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler
Öğretmen Olmak
İçimizdeki Biz
Geliştiren Anne Baba
Doğan Cüceloğlu Vefat Etti
Doğan Cüceloğlu Vefat Etti

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir