blank

Bozok Film Festivali

Bozok Film FestivaliYozgat'ta İlk Kez
 
Bozok Film Festivali
19-20-21 Ekim
 
Yozgat'ta ilk kez düzenlenen Bozok Film Festivali 19 Ekim'de başlayacak, 3 gün sürecek
 
Bozok Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Görsel İşitsel Teknikler ve Medya Yapımcılığı Bölümü Öğretim Görevlisi ve Bozok Film FestivaliBozok Film Festivali Direktörü Batuhan Kalaycı, festivalin, Yozgat Valiliği himayesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün desteği, Yozgat Belediyesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi paydaşlığında, Sinema Okuryazarları Derneğinin yürütücülüğünde gerçekleştirileceğini söyledi.
 
Bozok Film FestivaliKalaycı, ilk kez düzenlenecek Bozok Film Festivali'nin 1 Haziran'da duyurulduğunu anımsatarak, festival kapsamında "Anadolu'dan masallar ve hikayeler" ile "Yozgat" temalı her dalda belgesel, kısa film olmak üzere 4 ana kategori ve gençlik jürisinin seçeceği bir film kategorisinin olduğunu belirtti.
 
Bozok Film FestivaliFilmlerin 1 Eylül'e kadar gönderilmesi gerektiğini vurgulayan Kalaycı, "Festivalimizin jüri başkanlığını duayen yapımcı, yönetmen ve senarist Osman Sınav üstlenecek. Jüride yönetmen Çağrı Vila Lostuvalı ile Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Emine Uçar İlbuğa da yer alıyor. " dedi.
 
Bozok Film FestivaliKalaycı, yönetmen Yılmaz Atadeniz, Yeşilçam'ın önemli oyuncularından Suna Selen, oyuncu ve seslendirme sanatçısı Altan Erkekli'yi de 19-21 Ekim'de Yozgat'ta ağırlayacaklarını ifade etti.
 
blankFestivalde birinci seçilen film yönetmenlerine 10'ar bin lira, gençlik jürisinin belirleyeceği filme de 6 bin lira ödül verileceğini aktaran Kalaycı, "Ayrıca birinci seçilen filmlerin teknik ekibinden üç katılımcısı olmak üzere toplam 15 kişiyi Avrupa'ya gönderiyoruz. Festivalin amacı, Türk sinemasında film üretimine katkı sağlamak, Yozgat'ın tarihi ve kültürel değerlerini Anadolu kültürü üzerinden tanıtmak." dedi.
 
Osman Sınav
Bozok Film Festivali’nin Ana Jüri Başkanlığını, ‘’Ekmek Teknesi’’, ‘’Deli Yürek”,  ‘’Kurtlar Vadisi ‘’, ‘’Gerilla’’,  ‘’Uzun Hikaye’’, ‘’Aşk Kırmızı’’ gibi film ve dizilerle adından sıkça söz ettiren duayen yapımcı, yönetmen ve senarist Osman Sınav üstlendi.
Festival tarihinde Yozgat’a gelecek olan Sınav, sinemaseverlere, bu alana ilgi duyan gençlere Yönetmenlik Atölyesi kapsamında uygulamalı eğitim verecek; film ve dizi üretimi noktasında deneyimlerini paylaşacak. Festival kapsamında Osman Sınav’a Türk sinema ve televizyon dünyasına katkılarından ötürü Onur Ödülü takdim edilecek.
 
Yılmaz Atadeniz
Yüzden fazla filmin yönetmenliğini, onlarca televizyon dizisi ve sinema filminin senaristliğini yapan, Yılmaz Güney gibi önemli isimlerle Türk Sinemasına katkı sağlayan; avantür sinemasının duayeni ve Yeşilçam’ın doksan yıllık çınarı; Türk Sinema Film Yönetmeni, Kurgucu, Senarist ve Yapımcı; Yılmaz Atadeniz’e Bozok Film Festivali’nde ‘’Onur Ödülü’’ takdim edilecek. Ayrıca Atadeniz Festival haftasında “Ustalık Sınıfı” atölyesi ile kısa ve belgesel film yapımcılarını, mesleğin önemli noktaları ve film üretiminin olmazsa olmazları hakkında bilgi verecek.
 
Suna Selen
“Gecelerin Ötesi” filmi ile sinema hayatına adım atan, yüze yakın sinema filmi ve televizyon dizisinde rol alan, birçok festivalde ödüller kazanan Tiyatro ve Sinema Oyuncusu Suna Selen de Bozok Film Festivali’nde.
 
Altan Erkekli

Eğitim yılları sırasında "Kopermikli Yüzbaşı" isimli tiyatro oyunu ile ekranlara merhaba diyen, "Vizontele’’, ‘’Yalan Dünya’’ gibi film ve dizilerde canlandırdığı karakterlerle önemli başarılara imza atarak izleyicilerin saygısını kazanan; Türk tiyatro, sinema, televizyon oyuncusu ve seslendirme sanatçısı Altan Erkekli’ ye Bozok Film Festivali’nde ‘Onur Ödülü takdim edilecek. Erkekli, festival haftasında “Sahne ve Ekran Oyunculuğu” konulu söyleşide sinemaseverler ile buluşacak!
 
Emine Uçar İlbuğa
Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo TV, Sinema Bölüm Başkanı olarak görev yapan; Sinema, Medya Pedagojisi ve Kültürlerarası İletişim alanlarında akademik çalışmaları ile tanınan Prof. Dr. Emine Uçar İlbuğa, festivalin Ana Jürisinde!
Akademik çalışmalarına ek olarak Altın Portakal Film Festivali, TRT, Kültür ve Turizm Bakanlığının pek çok projesinde jüri üyesi olarak yer alan İlbuğa, festival tarihlerinde deneyimlerini “Türkiye’de Film Üretimi ve Film Festivalleri” başlığı altında film üreticisi ve sektör çalışanları ile paylaşacak!
 
Çağrı Vila Lostuvalı
Asi, Yersiz Yurtsuz, Yaprak Dökümü, Zeynep’in Sekiz Günü, Babam Büfe gibi birçok televizyon dizisi ve sinema filminde yardımcı yönetmenlik; Suskunlar, Poyraz Karayel ve Masumlar Apartmanı gibi Türkiye’nin izlenme rekorları kıran televizyon dizilerinde yönetmenlik görevini üstlenen 42, 43 ve 47. Altın Kelebek Ödülleri’nde ‘’En İyi Yönetmen Ödülü’’ sahibi Çağrı Vila Lostuvalı Bozok Film Festivali jüri üyesi
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir