blank

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri

59. Antalya Altın Portakal Film Festivali ÖdülleriEn İyi Film
"Karanlık Gece"
 
59. Antalya
Altın Portakal
Film Festivali
Ödülleri Verildi
 
59. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri sahiplerini buldu
 
59. Antalya Altın Portakal Film Festivali ÖdülleriUlusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda "En İyi Film Ödülü" Özcan Alper'in yönettiği "Karanlık Gece" filmine verildi
 
59. Antalya Altın Portakal Film Festivali ÖdülleriAntalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla düzenlenen festivalin kapanış ve ödül töreni, Antalya Spor Salonu'nda yapıldı.
 
Sunuculuğunu Nefise Karatay ve Yekta Kopan'ın yaptığı gece, Nükhet Duru konseriyle başladı.
 
59. Antalya Altın Portakal Film Festivali ödül töreni, kırmızı halı geçişiyle başladı
 
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, yaptığı konuşmada, geleneksel kortejle başlayan festivalin coşkusunun kentten ülkeye yayıldığını söyledi.
 
59. Antalya Altın Portakal Film Festivali ÖdülleriSanatçılarla, yurt içinden ve yurt dışından gelen yüzlerce konukla güzel bir hafta geçirdiklerinin vurgulayan Muhittin Böcek; "Sokaklarda buluştuk, salonları sinema aşkıyla doldurduk. Sanatla iyileştik, çoğaldık. Sevgiyle kucaklaştık. İyi ki varsın Altın Portakal, iyi ki varsın sinema. Yaşadığımız her gün, aldığımız kararların ne kadar doğru olduğunu gördük. Çünkü Türk sineması olmadan, sanatçılarımız olmadan Altın Portakal olamaz. O kendi değerleriyle güzeldir, kendi değerleriyle anlamlı. Onun için bir tarihtir, yaşı yarım asrı geçen bir çınardır. O özüyle bir dünya markasıdır. Ülkemizin uluslararası alandaki gurur kaynağıdır" dedi. Sanata değer katan tüm sanatçılara ve festivale sahip çıkan sinemaseverlere, festival ekibine teşekkür etti.
 
"En İyi Kadın Oyuncu" ödülünün sahibi "Kar ve Ayı" filmindeki rolüyle Merve Dizdar oldu. Dizdar, sanatçılara, ödül alanlara, katılanlara teşekkür ederek, film yaptıkları için gurur duyduklarını vurguladı.
 
blank"En İyi Erkek Oyuncu Ödülü" LCV (Lütfen Cevap Veriniz) filmindeki rolüyle Cem Yiğit Üzümoğlu ve Kurak Günler filmindeki rolüyle Selahattin Paşalı’ya verildi. 
 
"En İyi Senaryo Ödülü", "Karanlık Gece" filmiyle Murat Uyurkulak ve Özcan Alper'e, "Cahide Sonku Ödülü ise "Kurak Günler" filmindeki rolüyle Çiğdem Mater'e gitti.
 
"En İyi Yönetmen" ödülü "Kurak Günler" filmiyle Emin Alper'in, "Behlül Dal En İyi İlk Film" ödülü ise Selcen Ergun'un yönetmenliğini üstlendiği "Kar ve Ayı" filminin oldu. Yönetmen Ergun, film yapmanın zor olduğunu, yönetmen olduğunda herkesten "Yapamazsın" lafını çok duyduğunu dile getirdi.
 
blankFestivalin kurucusu adına düzenlenen "Dr. Avni Tolunay Jüri Özel Ödülü"nü ise yönetmenliğini Belmin Söylemez'in üstlendiği "Ayna Ayna" filmi kazandı.
 
"En İyi Film" ödülünü Özcan Alper'in yönetmenliğini üstlendiği "Karanlık Gece" aldı.
 
"En İyi Kısa Film" ödülü, Barış Kefeli ve Nükhet Taner'in "Ben Tek Siz Hepiniz" filmine gitti.
 
Ulusal Belgesel Film Yarışması'nda "Jüri Özel Ödülü"nü, Ekin İlkbağ-İdil Akkuş'un "Düet" belgeseli kazandı. İdil Akkuş, sinemaseverlere, festivale ve jüriye teşekkür ederek, galadan beri heyecanları geçecek diye beklediklerini ancak iki sefer gösterim olmasına rağmen aynı heyecanı yaşadıklarını söyledi.
 
"En İyi Belgesel Filmi" ödülünü Berna Gençalp'in "Kim Mihri" adlı çalışması kazandı. Gençalp, ilk filmi olduğundan heyecanlı olduğunu dile getirdi.
 
"En İyi Erkek Oyuncu" ödülü "Mahkeme" filmindeki rolüyle Pejman Jamshidi, "En İyi Kadın Oyuncu" ödülü ise "Canavarlar" filmindeki rolüyle Marina Fois'in oldu.
 
"En İyi Yönetmen" ödülü "Ekmek ve Tuz" filminin yönetmeni Damian Kocur'a, "Jüri Özel Ödülü" Michal Vinik'in "Valeria Evleniyor" filmine verildi. Vinik, jüriye ve annesine teşekkür etti.
 
"En İyi Film" ödülü, Martin Bouloca'nın "Ziyaretçi" filmine verildi. Bouloca, ülkesi adına, önemli yaşam mücadelesi verenler adına ödülünü aldığını söyledi.
 
Bu sene hayatını kaybeden yazar "Murat Özer" anısına düzenlenen Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Film Ödülü'nü, Emin Alper'in "Kurak Günler" filmi kazandı.
 
Ödül alanları açıklayan Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı Yeşim Ustaoğlu, filmleri belirlerken adalet duygusunu kaybetmemeye özen gösterdiklerini vurguladı.
 
"En İyi Müzik" ödülünün sahibi "Kurak Günler" filminin müzik yönetmeni Stefan Will oldu. Will, projenin kendisi için özel olduğunu, ekiple fiziken bir araya gelmeden stüdyoda tek başına çalıştığını aktardı.
 
"En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu" ödülünün sahibi "Kurak Günler" filmindeki rolüyle Erol Babaoğlu, "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülünün sahibi ise "Ayna Ayna" filmindeki rolüyle Laçin Ceylan oldu.
 
Ceylan, mutlu olduğunu, filmde güzel kadın hikayelerinin bir araya getirildiğini belirterek, kendi başlarına çalışarak başarı ortaya koyan kadınların haklarının yenilmemesi gerektiğini söyledi.
 
"En İyi Sanat Yönetmeni" ödülü, "İguana Tokyo" filmiyle Meral Efe Yurtseven ve Yunus Emre Yurtseven'e verildi. "En İyi Kurgu" ödülü, "Kurak Günler" filmiyle Özcan Vardar ve Eytan İpeker'e gitti.
 
"En İyi Görüntü Yönetmeni" ödülü de "Kurak Günler" filmiyle Christos Karamanis'e verildi.
59. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ödülleri

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir