Pota Filmi Sinemalarda

Pota Filmi SinemalardaYönetmen
Ahmet Toklu'nun
Pota Filmi
Sinemalarda
 
Yönetmen Ahmet Toklu'nun dünya prömiyerini 51. Giffoni Film Festivali'nde yapan, TRT ortak yapımı Pota filmi sinemalarda
 
Sınıflar arasındaki farklılıkları basketbol üzerinden anlatan Pota filmi 19 Ağustos 2022 Cuma gününden (bugünden) itibaren sinemalarda.
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da desteklenen filmin oyuncu kadrosunda, genç oyuncu Alp Akar'ın yanı sıra Bahar Hacıbektaşoğlu, Sibel Melek Arat, Egemen Almacı, Mert Erdoğdu, Mehmet Halil Çelik, Samet Sevtekin, Miraç Çelen, Özgür Dereli ve Burhan Yıldız var.
 
Çekimlerinin İstanbul’da 4 haftada gerçekleştirildiği, yönetmen Ahmet Toklu'nun ilk uzun metrajlı filmi olan "Pota" aynı zamanda Antalya Film Festivali'nde "Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Ödülü"ne değer görülmesinin yanı sıra İspanya, Çin ve Hindistan’da katıldığı çeşitli festivallerde ödüller kazandı.
 
Seçki ve Ödüller
 
Uluslararası Antalya Film Festivali, Antalya Film Forum Sümer Tilmaç Senaryo Ödülü (Türkiye) – Giffoni Uluslararası Film Festivali, Elements +10 Yarışma Filmi (İtalya) (Dünya Prömiyeri) – Cerdanya international film festival, Ana Yarışma Filmi (İspanya) ‘Sosyal Temalı En İyi Film Ödülü’ -Calzada de Calatrava International Film Festival, Ana Yarışma Filmi (İspanya), ‘En İyi Yönetmen Ödülü’ , ‘En İyi Film Seyirci Ödülü’ , ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü’ -Kidz Cinema İnternational Children’s Film Festival (Hindistan) ‘Bronje Gaja’ ödülü -Islantilla Cinefórum İnternational Film Festival, Ana Yarışma Filmi (İspanya) (Festival Devam ediyor. Yarışma sonuçları 29 ağustosta belli olacak) -Ojo de Pescado International Film Festival, Ana Yarışma Filmi (Şili), Sonuçlar Eylül’de belli olacak. -Guayaquil International Film Festival (Ekvador), Sonuçlar Eylül’de belli olacak. -PÖFF -Tallinn Black Nights İnternational Film Festival (Estonya), Festival Kasım ayında.
 
Filmin Konusu
 
Film, semtinde basketbol oynayabileceği bir yer olmaması üzerine bu duruma bir çözüm bulmak için hareke geçen Ahmet'in hikayesini anlatıyor
 
Ahmet, Rusya'ya giden babası uzun zamandır para gönderemeyince, okul saatleri dışında, yaşadığı yoksul semtin yanındaki lüks ve güvenlikli sitedeki markette çalışmaya başlar. Ahmet, âşık olduğu Kezban'ın, bir gün okula basketbol eşyalarıyla gelen Erhan'a olan ilgisini görünce, basketbol oynamaya karar verir. Ama önemli bir sorun vardır. Semtlerinde basketbol oynayabilecekleri bir pota yoktur. Ahmet bu engeli ortadan kaldırmak için bir yol bulmaya çalışır.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir