blank

Muallim Filmi Sinemalarda

Muallim Filmi SinemalardaYönetmen
Müslim Şahin’in
Muallim Filmi
Sinemalarda
 
Yönetmen Müslim Şahin’in Muallim filmi sinemalarda
 
Muallim filmi 19 Kasım 2021 Cuma gününden (bugünden) itibaren sinemalarda
 
Osmanlının son döneminde Jön Türk olan bir öğretmenin kendi değerleriyle tanışmasına odaklanan TRT ortak yapımı "Muallim" filmi Öğretmenler Günü'nün olduğu bu hafta sinemalarda.
 
Yurt dışındaki bazı festivallerden ödül alan film, sürgüne gönderildiği kasabada öğretmenlik yapan bir adamın hayatını anlatıyor.
 
Filmin oyuncu kadrosunda Melih Selçuk, Sevtap Özaltun, Ruhi Sarı, Halit Karaata, Kerim Yağcı, Levent Sülün, Engin Yüksel ve Barış Hayta var.
 
American Golden Picture Uluslararası Film Festivali'nde en iyi film ve en iyi yönetmen dahil 5 ödül alan Muallim filminin yönetmeni Müslim Şahin film hakkında: "Muallim, Türkiye’de; siyaseti, ekonomiyi, kültür hayatımızı etkileyen ve dahası insanların olaylar karşısında nasıl tepki verdiklerine kadar pek çok yapısal sorunun kaynağı haline gelen polarizasyon meselesini ele alıyor. İdeolojik temelli iktidar mücadelesinde tüm enerji ve zamanın buraya harcanması sonucunda, ülkenin zayıf düşmesinin ve böylelikle dış müdahalelere açık hale gelmesinin yıkıcı sonuçlarını tarihi bir gerçek üzerinden ortaya koyuyor." dedi.
 
Filmin Konusu
 
Muallim filmi, sürgüne gönderildiği kasabada öğretmenlik yapan bir adamın hayatına odaklanıyor. 20. yüzyılın başlarında geçen filmde, genç bir adam olan Ali, devlet tarafından mühendislik eğitimi alması için Fransa’ya gönderilir. Eğitimini almasının ardından kimliğine yabancılaşarak ülkesine dönen Ali, katıldığı bir Jön Türk toplantısında tutuklanır. Bir kasabaya sürgün edilen Ali, burada öğretmenlik yapmakla görevlendirilir. Kasabada cahil olarak gördüğü insanlarla yaşamak zorunda kalan Ali, bu süreçte küçümsediği değerlerle yüzleşir.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir