Kartal Tibet Vefat Yıldönümünde Anılıyor

Kartal Tibet Vefat Yıldönümünde AnılıyorOyuncu
Yönetmen
ve Senarist
Kartal Tibet
Vefat Yıldönümünde
Anılıyor
 
Türk Sineması'nın efsane isimlerinden oyuncu, yönetmen ve senarist Kartal Tibet vefat yıldönümünde anılıyor
 
Kartal Tibet Vefat Yıldönümünde AnılıyorUsta sanatçı 1 Temmuz 2021 günü akşam saatlerinde 83 yaşında vefat etmişti.
 
150'den fazla filme katkıda bulunan ve beyazperdedeki “Tarkan” karakteriyle hafızalara kazınan Kartal Tibet'in vefatı Türkiye'yi yasa boğmuştu.
 
Sanatçının vefat haberini oyuncu Civan Canova duyurmuş. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Canova, "Güle güle Kartal ağabeyim, seni çok özleyeceğim" demişti.
 
Kartal Tibet Vefat Yıldönümünde AnılıyorUsta sanatçı, Zincirlikuyu Camii'nden son yolculuğuna uğurlanmış,kendi arzusu üzerine özel bir tören yapılmamıştı.
 
Kartal Tibet; 27 Mart 1939'da öğretmen bir anne ve babanın ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Sanatçının 27 Mart Tiyatrolar Günü'nde doğması onun kaderinin nasıl şekilleneceğinin bir göstergesiydi adeta. Kartal Tibet Vefat Yıldönümünde AnılıyorTürk Sineması'nda 150'den fazla filme katkıda bulunan Tibet, uzun yıllar Ankara'da tiyatro oyunculuğu yaptı.
 
Kartal Tibet Vefat Yıldönümünde AnılıyorTiyatro bölümünü bitirdikten sonra mezun olduğu 1960 yılında Albert Camus'nun yazdığı Mahir Cahova'nın yönettiği Caligula'da sahneye çıktı. Tibet, kurucularından olduğu Ankara'nın ilk özel tiyatrosu olan Meydan Tiyatrosu'nda oyuncu ve yönetmen olarak çalışırken askere giden Göksel Arsoy'un yerini doldurmayı amaçlayan yapımcılardan sinema filmi teklifleri aldı. Ne var ki yapımcılar, Göksel Arsoy'un kazandığı kadar para isteyen Kartal Tibet'e rol vermekten vazgeçti. Zira Arsoy, sinema filmleriyle oldukça ünlü bir oyuncuyken Tibet hiç ünlü değildi. 'İlle de sinema oyuncusu da olacağım' düşüncesinde olmayan Kartal Tibet, Ankara'daki tiyatro çalışmalarına devam etti.
 
Kartal Tibet Vefat Yıldönümünde AnılıyorSuat Yalaz'ın 1960 yılında yarattığı çizgi roman karakteri Karaoğlan'ın sinemaya uyarlanan 'Karaoğlan: Altay'dan Gelen Yiğit' adlı filminde başrolü üstlendi. Dönemin jönlerinden Cüneyt Arkın'ın çizgi roman karakterleri 'Malkoçoğlu' ve 'Kara Murat' olarak seyircinin karşısına çıkması, bu tür macera filmlerinin popülerliğini artırdı.
 
Kartal Tibet Vefat Yıldönümünde AnılıyorKartal Tibet, 'İlle de sinema da olsun' demese de sinema, 'İlle de Kartal Tibet olsun' dedi. 1964'te Suat Yalaz, dönemin yok satan çizgi romanı 'Karaoğlan'ı sinemaya uyarlamaya karar verdiğinde henüz tanınmamış bir oyuncu arıyordu. Birkaç tiyatro oyuncusuyla görüşse de zihnindeki 'Karaoğlan'ı bulamadı. Ankara'da tiyatro sahnesinde oyununu seyrettiği Kartal Tibet'i görünce "İşte Karaoğlan" diyerek Kartal Tibet'e teklifte bulundu. O güne kadar sinema oyunculuğunu çok istemeyen Tibet, karar değiştirerek 1965 yapımı 'Karaoğlan: Altay'dan Gelen Yiğit'te kamera karşısına geçti.
 
Kartal Tibet, 1965'te 'Karaoğlan: Altay'dan Gelen Yiğit' ile başladığı oyunculuk kariyerini sürdürürken yönetmenliğe de merak saldı.
 
Tibet, daha sonra çizgi roman sanatçısı Sezgin Burak'ın yarattığı Tarkan'ı, 1969'da sinemaya uyarlanan 'Tarkan' adlı filmde canlandırdı. Bu filmi 1970'te 'Tarkan: Gümüş Eyer', 1971'de 'Tarkan: Viking Kanı', 1972'de 'Tarkan: Altın Madalyon' ve 1973'te 'Tarkan: Güçlü Kahraman' takip etti. Bu filmlerle Tibet hem sanatını hem de şöhretini pekiştirdi.
 
Tibet, oyunculuk kariyerini sürdürürken yönetmenliğe de merak saldı. Ertem Eğilmez'in Arzu Film'inde 'Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı' ile başladığı yönetmen yardımcılığı sırasında 'Süt Kardeşler' ve 'Hababam Sınıfı Uyanıyor' filmlerinde çalışan Tibet, 1976'da 'Tosun Paşa' filmiyle oyunculuğu bırakıp yönetmenliğe terfi etti.  'Tosun Paşa' ile unutulmaz bir Yeşilçam filmine imza attı. Kartal Tibet'in senaristlik kariyerinin başlangıcıysa 1981 yapımı 'Davaro' filmiyle oldu.
 
Tibet, 'Gırgıriye', 'Zübük', 'Gol Kralı' ve 'Davaro’ gibi yapımlarda Kemal Sunal ile birlikte çalıştı.
Tibet, sinema filmlerinin yanı sıra televizyon dizilerinde de yönetmenlik yaptı. Türk televizyonlarının efsane dizilerinden olan 'Süper Baba' dizisine de imza attı. Tibet, 118 filmde oyuncu olarak seyirci karşısına çıktı. 47 kez yönetmen koltuğunda otururken, 7 kez de senarist olarak Türk Sineması'na katkıda bulundu.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir