blank

İkinci 12 Punto TRT Senaryo Günleri Ödülleri

İkinci 12 Punto TRT Senaryo Günleri ÖdülleriTRT’nin Düzenlediği
İkinci 12 Punto
TRT Senaryo Günleri
Ödülleri Verildi
 
İkinci 12 Punto TRT Senaryo Günleri ÖdülleriDünyanın önemli sinemacılarından oluşan isimlerin uluslararası jüride yer aldığı ikinci 12 Punto TRT Senaryo Günleri ödülleri verildi
 
Ortaköy'deki Feriye'de gerçekleştirilen ve TRT 2'den canlı yayınlanan kapanış ve ödül törenine, sinema ve televizyon dünyasından birçok kişi katıldı.
 
İkinci 12 Punto TRT Senaryo Günleri ÖdülleriTRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren, törenin açılışında bir konuşma yaptı. Konuşmada, Türkiye'nin en büyük senaryo geliştirme platformu olan 12 Punto TRT Senaryo Günleri'nin Türk sinemasına yeni bir soluk getirdiğini belirtti. blank"TRT, Türkiye'nin tek kamu yayıncısı olarak kurulduğu günden beri sinemaya, sinema emekçilerine ve bağımsız sinemaya destek verdi." dedi.
 
"Türk sinemasına katkı sağlamaya çalıştık"
 
Eren, televizyon filmleri ve ortak yapımlarla Türk sinemasına katkı sağlamaya çalıştıklarını aktardı. blankYapılan destekleri kalıcı bir hale getirmek ve yapısal bir forma sokmak için 12 Punto TRT Senaryo Günleri’ni düzenlediklerini söyledi.
 
Eren, 12 Punto'nun bu yıl ikinci kez düzenlendiğini anımsattı. "Avrupa ve Balkanların yanı sıra bu sene İran ve Katar'dan da katılımcılarımız vardı." dedi.
 
İbrahim Eren, TRT 2'ye yapılan başvurular neticesinde 400 kısa film arasından 12'sinin seçilerek desteklenmesinin de bu yılki yenilikler arasında olduğunu söyledi. Ayrıca sinema eğitimleri, senaryo, atölye çalışmaları ve ustalık eğitimleriyle katılımcılara danışmanlık verildiğini anlattı.
 
Eren, TRT'nin kamu yayıncısı olarak Türk sinemasına katkı sağlamaya çalıştığını vurguladı:
 
"Hayali olan gençlere, bugüne kadar sektörden veya kamudan yeterli destek alamamış ancak uluslararası alanda Türkiye'yi her zaman başarıyla temsil etmiş değerli hocalarımıza, senaristlere, öğrencilere, yapımcılara, yönetmenlere çeşitli destekler vermek için projeler üretiyoruz. Bunların da zirve noktasında 12 Punto TRT Senaryo Günleri bulunuyor.
 
TRT olarak bu projelerin parçası olmaktan büyük bir haz duyuyoruz. İnanıyoruz ki bu projeler Türkiye'yi uluslararası alanda hakkettiği en güzel şekilde önümüzdeki yıllarda temsil edecektir."
 
TRT 1 Kanal Koordinatörü Cemil Yavuz da 12 Punto TRT Senaryo Günleri'nin ortaya çıkış hikayesini anlattı. "Bu bizim için hem sorumluluk hem de çok geniş bir özgürlük alanıydı." diye konuştu.
 
Yönetmen Zeki Demirkubuz ise organizasyondan çok etkilendiğini belirtti. "Türkiye'de pek çok işe ilham kaynağı olacak ve pek çok insanı etkileyecek bir proje olduğunu şimdiden söylemek istiyorum." dedi.
 
Ödüller
 
Uluslararası Ortak Yapım Ödülleri
Nepalli Min Badur "Soğuk Bir Sene"
İspanyol Çema Garsiya İbarra "Kutsal Ruh"
İspanyol Maryna Gorbach Er "Klondike".
 
Ön Alım Ödülleri
Atalay Taşdiken "Turagay"
Selman Nacar "Aralık" 
Bünyamin Musullu "Şimdi Orası"
Tarık Aktaş "Geceden Fecre Kadar"
 
Ortak Yapım Ödülleri
Zeki Demirkubuz "Hayat"
Reha Erdem  "Neandria"
Tayfun Pirselimoğlu "İdea"
 Cemil Ağacıkoğlu "Kamış"
 
TRT Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Alcan, TRT Ortak ve Dış Yapımlar Müdürü Faruk Güven ve Eurimages Türkiye Temsilcisi Zülfikar Kürüm'ün yanı sıra ödül törenine, sinema dünyasından Reha Erdem, Tayfun Pirselimoğlu, Atalay Taşdiken, Burak Çevik, Reis Çelik, Zeynep Atakan, Mesut Uçakan, Nazif Tunç, Tarık Tufan, Halil Kardaş ile çok sayıda kişi katıldı.
 

İkinci 12 Punto TRT Senaryo Günleri Ödülleri

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir