57. Antalya Altın Portakal Film Festivali

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali57. Antalya
Altın Portakal
Film Festivali
Başladı
 
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali açılış galası kırmızı halı geçişiyle başladı
 
Etkinlik, korona virüs salgını nedeniyle düşük katılımla gerçekleştirildi. Sinema ve televizyon dünyasının ünlü isimleri, Cam Piramit önündeki kırmızı halıda yürüyerek gazetecilere poz verdi.
 
57. Antalya Altın Portakal Film FestivaliAntalya Valisi Ersin Yazıcı, yaptığı konuşmada, bu yıl festivalin salgın nedeniyle istenilen coşkunlukta yapılamadığını söyledi.

57. Antalya Altın Portakal Film FestivaliYazıcı, ileriki yıllarda bundan daha güzellerinin yapılması temennisinde bulundu: "Bu bir marka. Türk sinemasına büyük katkı sağlayan, bu festivalin, bu Altın Portakal'ımızın Antalya'mıza ve tüm Türkiye'ye hayırlı olmasını diliyorum." dedi.
 
Yazıcı, geleneksel hale gelen festivali, kesintiye uğramaması için düzenleme kararı aldıklarını belirtti. Salgına karşı gerekli önlemlerin alındığını bildirdi.
 
57. Antalya Altın Portakal Film Festivali"Jüri üyesi olmak bizi gururlandırdı"
 
Festivalin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanı senarist, oyuncu, yönetmen ve yazar Ercan Kesal de açılışta konuştu. Kesal, salgın sürecinde bir festivalin yapılmasını umut ve cesaret veren bir gelişme olarak değerlendirdiğini söyledi.
 
Antalya Büyükşehir Belediyesi ve festival yönetimini kutlayan Kesal, "57 yıllık bir festivalde jüri üyesi olarak yer almak bizi gururlandırdı. Bugün filmleri seyretmeye başladık. Festivalin, ilk kez gösterime giren filmlere yer verme özelliği var, bu da bizi heyecanlandırıyor." dedi.
 
Salgın koşullarında gereken özenin gösterildiğini dile getiren Kesal, "Hassas şekilde hazırlanılmış bir festival. İnşallah ödül töreninde de birlikte oluruz." dedi.
 
Jüri üyelerinden senarist-gazeteci-yazar-oyuncu Gülse Birsel de jüri üyesi olmaktan büyük bir onur duyduğunu söyledi.
 
Yarışma ve rekabet ortamında olmadan rahat rahat film seyretmenin keyifli olduğunu belirten Birsel, "Şahane jüri üyeleri var, onların arasında olmak çok keyifli. Bir de biliyorsunuz festival filmleri salon bulamıyor. O filmleri seyretmek için tek imkân jüri üyesi olmak. O açıdan da çok memnunum. Şahane filmler seyrediyoruz, bugün başladık. Bütün hafta sinema haftası olacak bizim için." dedi.
 
Festivalde, kırmızı halı geçiş töreninin ardından açılış törenine geçildi.
 
Açık alanda yapıldı
 
Antalya Büyükşehir Belediyesince Kültür Turizm Bakanlığının katkılarıyla 57'ncisi düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali, salgının gölgesinde kapılarını açtı.
 
Yazar ve seslendirme sanatçısı Yekta Kopan'ın sunumuyla gerçekleştirilen açılış töreni, Cam Piramit yanındaki "Yıldızların Altında 1" adlı açık alanda yapıldı. Gecede, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Kovid-19 tanısıyla yoğun bakımda tedavi gören Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek'in geçen yılki törende yaptığı konuşmadan kesit izletildi.
 
"Altın Portakal, özel bir misyon ifa ediyor"
 
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan da törende konuştu. Demircan, festivalin kendisinden büyük olduğunu, kendisinin saçlarının beyazlamasına rağmen Altın Portakal'ın daima genç kaldığını söyledi.
 
Bakanlık olarak Altın Portakal'ın sürekli paydaşı olduklarını dile getiren Demircan, "Böylesine olağanüstü şartlarda tedbirlerle yapılan Antalya Film Festivalimiz bu yıl özel bir misyon da ifa ediyor. 2021'de salgın etkisinden arınmış bir dünya, bir sinema bir festivalle buluşmak dileğiyle." dedi.
 
Demircan, sinema gösterimlerinin Akdeniz kıyılarında, açık havada yıldızların altında, kontrollü bir şekilde gerçekleştirileceğini belirtti
 
Tören "Keşanlı Ali Destanı" filminin gösterimiyle sona erdi
 
Festival İdari Direktörü Cansel Tuncer de değerli bilim insanları ve Türk sinema endüstrisinin temsilcileriyle yaptıkları görüşmeler sonucunda festivali gerekli önlemler alarak düzenlemeye karar verdiklerini söyledi.
 
Tuncer, salgın nedeniyle bu yıl festivalin akışında zorunlu değişiklikler yaptıklarını dile getirdi. Tüm zorluklara rağmen sinemanın ve sanatın ışığını söndürmediklerini belirtti.
 
Konuşmaların ardından festivalde yarışacak filmlerden kesitler sunuldu.
 
Gecede uluslararası uzun metraj, ulusal uzun ve kısa metraj ile belgesel yarışmaların jüri üyeleri tanıtıldı.
 
Açılış töreni, başrollerini Fatma Girik ve Fikret Hakan'ın paylaştığı, Atıf Yılmaz'ın yönetmenliğini üstlendiği 1964 yapımı "Keşanlı Ali Destanı" adlı filminin gösterimiyle sona erdi.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir