10. Boğaziçi Film Festivali Ödülleri

10. Boğaziçi Film Festivali ÖdülleriEn İyi Film:
"Kar ve Ayı"
 
10. Boğaziçi
Film Festivali
Ödülleri Verildi
 
10. Boğaziçi Film Festivali ödülleri sahiplerini buldu
 
En İyi Film Ödülü olan Altın Yunus Büyük Ödülü’nü Selcen Ergun'un yönettiği "Kar ve Ayı" filmi kazandı
 
10. Boğaziçi Film Festivali ÖdülleriBoğaziçi Kültür Sanat Vakfı'nca bu yıl 10. kez düzenlenen, 21-28 Ekim arasında sinemaseverlerle buluşan Boğaziçi Film Festivali, Atatürk Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi.
 
10. Boğaziçi Film Festivali ÖdülleriBoğaziçi Film Festivali Başkanı Ogün Şanlıer, törende yaptığı açılış konuşmasının ardından festivalin bu yılki onur konuğu Macar senarist ve yönetmen Ildiko Enyedi'ye onur ödülünü takdim etti.
 
Semih Kaplanoğlu'nun başkanlığını üstlendiği, Christian Jeune, Zeynep Atakan, Biket İlhan ile Irmak Zileli'den oluşan jürinin değerlendirmeleri sonucunda Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda Altın Yunus Büyük ödülünü Selcen Ergun'un yönettiği "Kar ve Ayı" kazandı.
 
"Kar ve Ayı" filmi ayrıca Çiçek Kahraman ile En İyi Kurgu, Florent Herry ile En İyi Görüntü Yönetmeni, Selcen Ergun ve Yeşim Aslan ile En İyi Senaryo ve Merve Dizdar'la En İyi Kadın Oyuncu ödüllerinin sahibi oldu.
 
10. Boğaziçi Film Festivali ÖdülleriUlusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda En İyi Erkek Oyuncu ödülünü ise "Karanlık Gece" filmindeki rolüyle Berkay Ateş aldı.
 En İyi Yönetmen ödülünü "Karanlık Gece" filmiyle Özcan Alper, En İyi İlk Film ödülünü "Kabahat" adlı yapımla Ümran Safter aldı.
 
Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nda bu yıl Oğuzhan Tercan anısına verilen FİLM-YÖN En İyi Yönetmen ödülüne "Karanlık Gece" ile Özcan Alper, Agah Özgüç anısına adanan SİYAD ödülüne "Bir Umut" filmi ile Ümit Köreken, FİYAB En İyi Yapımcı ödülüne "Eflatun" filmi ile Cüneyt Karakuş değer görüldü.
 
Festivalin belgesel kategorisinde de En İyi Ulusal Belgesel Film'de birinciliği Mahmut Fazıl Coşkun'un "Crossroads" adlı yapımı elde etti. Yarışmada Ulusal Belgesel Film Jüri Özel ödülünü Gülben Arıcı'nın "Kennedy'nin Doğuşu" filmi aldı.
 
Kısa Kurmaca Film Yarışması kapsamında İstanbul Medya Akademisi Genç Yetenek ödülünü Kasım Ördek'in "Birlikte, Yalnız", En İyi Uluslararası Kısa Kurmaca Film ödülünü Anna Fernandez De Paco'nun "I Didn't Make İt To Love Her", En İyi Ulusal Kısa Kurmaca Film ödülünü Barış Kefeli ve Nükhet Taneri'nin yönettiği "Ben Tek Siz Hepiniz", Ahmet Uluçay Kısa Film Büyük ödülünü ise Joao Gonzalez'in "Ice Merchants" filmi kazandı.
 
Bu yıl "Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması"nda da Nashen Moodley, Urszula Antoniak, Nenad Dukic, Jan Jilek ve Prof. Dr. Şükrü Sim'den oluşan jüri filmleri değerlendirdi.
 
Yarışmada En İyi Film ödülünü Youssef Chebbi'nin "Ashkal" filmi kazandı.
 
En İyi Erkek Oyuncu ödülünü de "Love Dog" filmindeki performansıyla John Dicks, En İyi Kadın Oyuncu ödülünü "Six Weeks" filmiyle Katalin Roman, En İyi Yönetmen ödülünü "A Long Break" adlı yapımla Davit Pirtskhalavat, Jüri Özel ödülünü ise "Victim" filmi aldı.
 
Avrupa ve Akdeniz Film Eleştirmenleri Federasyonu tarafından Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması'ndan da bir filme festivalde bu yıl ilk kez "FEDEORA" ödülü verildi.
 
FIPRESCI ve FEDEORA üyesi, akademisyen Rıza Oylum, sinema yazarı Sergey Lavrentiev ve film eleştirmeni Ştefan Dobroiu'dan oluşan jüri FEDERO ödülünü "Victim" filmine layık gördü.
 
Festivalin Work in Progress programı kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel ödülünü Murad Zaloğlu'nun yönettiği "Güneşin Altında Yeni Bir Şey Yok", CGV Mars Film Dağıtım ödülünü ise yönetmenliğini ve yapımcılığını Vuslat Saraçoğlu'nun üstlendiği "Bildiğin Gibi Değil" filmi aldı.
 
Pitching Platformu'nda da TRT Ortak Yapım ödülünü yönetmenliğini Yeşim Tonbaz'ın gerçekleştirdiği "Hacer", Postbıyık Renk Düzenleme ödülünü ise Ömer Sami Ciminli'nin "Rüzgarla Beraber Yönetme" filmi kazandı.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir