blank

Webde Yeni Bir Tarih Penceresi “Osmanlı İtalya”

Webde Yeni Bir Tarih Penceresi “Osmanlı İtalya”Tarih Kadar Sanatı da
Önemseyen Bir Ekipten
 
Webde Yeni Bir
Tarih Penceresi
 
Osmanlı İtalya Tarihsel İlişkiler’ini yeni ve çok kapsamlı bir bakış açısıyla değerlendiren “Osmanlı İtalya” web sitesi özgün içerik ve tasarımıyla üç gün önce web yayınına başladı
 
Webde Yeni Bir Tarih Penceresi “Osmanlı İtalya”Özgün araştırmaları ve bu araştırmalarla ortaya çıkarılan belgeleri ilk kez yayınlayan web sitesi “Osmanlı İtalya”, bu yönde çalışmalar yapan Türk Tarihçilerin ve İtalyan Türkologların dikkatini çekmeye devam edecek gibi görünüyor.
 
Ayrıca Osmanlı İtalya Tarihsel İlişkiler’ini sanat tarihi kapsamında da değerlendiren web sitesi “Osmanlı İtalya”, bu yönüyle sanatçıların ve sanat tarihçilerinin de ilgi odağı olmaya devam edecek gibi görünüyor.
 
 
Web Sitesi Hakkında
(Siteden alıntı)
 
Geçmişi 14. Yüzyıla kadar uzanan Osmanlı ve İtalya arasındaki ilişkiler, bilinenin ötesinde daha derin ve daha yoğun bir gelişim seyrine sahiptir. Ancak Osmanlı ve İtalya arasındaki tarihsel ilişkiler üzerine yapılan bilimsel veya popüler çalışmalar ise, bu derinlik ve yoğunluğa göre nispeten daha azdır. Bu tespitten yola çıkarak bu siteyi hazırlayanlar, Osmanlı ve İtalya arasındaki tarihsel ilişkilere odaklanmış bir dijital paylaşım alanı oluşturmayı hedeflemiştir.
Hazırlayanların tek amacı Osmanlı ve İtalya arasındaki tarihsel ilişkiler konusuna ilgi duyanları bilgilendirmektir. Paylaşılan tüm içeriklerde bilimsel kriterler esas alınmış, kişisel haklara saygı gösterilmiş ve telif haklarını ihlal edecek sunumlardan kaçınılmıştır. Ayrıca bu sitenin sayfaları, gönüllü olarak katkıda bulunmak isteyen herkese açıktır.
Araştırma sayfasında, konu ile ilgilenen kişileri bilgilendirmek için hazırlanan araştırma yazıları paylaşılmaktadır. Paylaşılan yazılar, bu siteyi hazırlayan yazarlar ile gönüllü olarak katkıda bulunan kişilerin çalışmalarıdır. Yazıların tüm yasal hakları yazarlarına aittir. Ancak izin alınmak, bilimsel atıfta bulunmak, isim ve kaynak belirtmek şartıyla bu yazılardan alıntı yapılabilir.
Belge sayfasında, Osmanlı ve İtalya ilişkileri tarihi hakkında olan ve çeşitli kurumsal veya özel arşivlerde kamuya açık olarak bulunan belgeler, gazeteler, tablolar, gravürler, fotoğraflar ve efemera malzemelerinin kısa tanıtımı yapılmaktadır. Bu tanıtımlar, konuyla ilgilenenlerin sadece bilgilendirilmesini amaçlamakta olup bilimsel kriterlere uygun olarak hazırlanmıştır.
Portre sayfasında, Osmanlı ve İtalya arasındaki tarihsel ilişkilerin önemli aktörleri ile iki devlet arasındaki ilişkilere yön veren kişilerin tanıtılması hedeflenmiştir.
Haber sayfasında, Osmanlı ve İtalya ilişkileri tarihi çalışmalarıyla ilgili haberler ve gelişmeler paylaşılmaktadır. Osmanlı ve İtalya ilişkileri tarihi üzerine Türkiye’de, İtalya’da veya başka bir ülkede yapılan sempozyum, panel, konferans, toplantı, sergi vb. etkinlikler hakkında, konuyla ilgilenenlerin bilgilendirilmesi amaçlanmıştır.
Uzmanlar sayfası, Osmanlı ve İtalya ilişkileri tarihi üzerine çalışmış ve çalışmakta olan Türk, İtalyan veya başka bir milletten yazarları, akademisyenleri ve araştırmacıları tanıtmak amacıyla hazırlanmıştır. Bazıları artık hayatta olmayan bu değerli kişiler hakkında, Osmanlı ve İtalya ilişkileri tarihi meraklılarına bilgi vermekten başka bir hedef bulunmamaktadır.
Kitaplık sayfasında ise, Osmanlı ve İtalya ilişkileri tarihi üzerine yazılmış kitap, makale, tez, bildiri vb. yayınların kısa tanıtımları yapılmaktadır. Bu tanıtımlarda Osmanlı ve İtalya ilişkileri tarihine ilgi duyanların bilgilendirilmesi amaçlanmaktadır. Kişisel haklar veya telif haklarını ihlal edecek herhangi bir davranıştan uzak durma ilkelerine bağlı kalınmıştır.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir