Van Müzesi Yeni Yerinde Ziyarete Açıldı

Urartular ve
Birçok Medeniyete Ait
2.524 Eserin Yer Aldığı
Van Müzesi Yeni Yerinde
Ziyarete Açıldı
 
Van'da "Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı" kapsamında inşa edilen Urartular ve birçok medeniyete ait 2.524 eserin yer aldığı Van Müzesi yeni yerinde ziyarete açıldı.
 
Van Müzesi'ni yılda 1,5 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Depremlerde hasar gören müze binasının yerine Van Kalesi'nin kuzeyinde yapılan yeni müze binası tamamlandı.
 
İpekyolu ilçesinde bulunan müze 21 milyon liraya mal oldu. Başta Urartular olmak üzere birçok medeniyete ait 2.524 eser, ekiplerin büyük titizlikle yürüttüğü çalışmalar sonucu yeni yerlerine yerleştirildi.
 
Müzede tarihi dönemleri yansıtan canlandırma birimleri var. Ayrıca 23 hol, çocuklar için arkeopark eğitim alanları, kafeterya, kütüphane ve dinlenme alanları bulunuyor. Müze, kısa süre önce ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.
 
Uzun süredir kapalı olması nedeniyle kente gelen turistlerin göremediği müzeyi, kısa sürede yüzlerce kişi gezdi.
 
"Kentin turizmine büyük katkı sunacak"
 
Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, müzenin 100 bin eser kapasiteli olduğunu söyledi.
 
Bilmez, Van'da varlık gösteren bütün uygarlıklara ait eserlerin müzede sergilendiğini anlattı. Bu sayede ziyaretçilerin kenti daha iyi tanıma fırsatı bulacağını söyledi
 
Bilmez, Van'ın son zamanlarda turizmde iyi bir ivme yakaladığını belirtti: "İnanıyorum ki bu müze, turizme ciddi bir katkı sunacak. Önümüzdeki yıllarda müzenin kentin ekonomisine sunduğu katkıyı hissedeceğiz. Kısa sürede 1,5 milyon ziyaretçi hedefini yakalamayı ümit ediyoruz. Tüm turistlerin müzemizi ziyaret etmelerini bekliyoruz." dedi.
 
"Ziyaretçiler müzemizi çok beğeniyor"
 
Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ da Çavuştepe, Ayanis ve Van Kalelerinde çıkarılan tarihi eserlerin müzede sergilendiğini söyledi.
 
Aktuğ, geçmişin geleceğe aktarılmasında müzelerin önemli olduğunu vurguladı:
 
"Müzemizin temeli 2012'de atıldı. Teşhir ve tanzim süresinin ardından müzemiz ziyarete açıldı. Acente sahipleri ve tur operatörleri uzun zamandır müzenin açılmasını bekliyordu. Müzemiz, bütün yerli ve yabancı turistlere kapılarını açtı. Memleketin ekonomisi ve turizmine çok büyük katkı sağlayacağına inanıyorum. Müzemiz sergilenen Urartu eserleri bakımından en zengin müze. Ziyaretçilerimiz şimdiden gelmeye başladı ve çok beğeniyorlar. Uzun aranın ardından çok iyi bir müzeyle karşılaştıklarını iletiyorlar."
 
"İnsanların Van'a gelmek için artık büyük nedenleri var"
 
Tur operatörü Engin Pişkin de uzun süredir müzenin açılmasını beklediklerini anlattı. Ziyaretçilerin en az üç saat ayırması gereken çok özel bir müzenin kente kazandırıldığını belirtti.
 
Pişkin, gelen misafirlere Urartu tarihiyle ilgili önemli bilgiler paylaştıklarını ancak müze kısmının her zaman eksik kaldığını söyledi. "Bu nedenle dünyanın en büyük Urartu Müzesi'nin Van'da açılmasının haklı gururunu yaşıyoruz. Hem yaz hem de kış turlarında misafirlerimize burayı gezdireceğiz. İnsanların Van'a gelmek için artık büyük nedenleri var. Çünkü dünyanın en büyük Urartu Müzesi burada." dedi.
 
İranlı tur rehberi Hadi Tebyani ise çok güzel bir müzenin inşa edildiğini dile getirdi. “Bu kadar büyük ve güzel beklemiyorduk. Her döneme ait eserler var. İranlı misafirlerimizi bundan sonra sürekli buraya getireceğiz." dedi.
 
AA
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir