blank

Şiar Dergisinin Eylül-Ekim 2017 Sayısı

blankDosya:
“Kudüs Bize
Neden Küs?”
 
Şiar Dergisinin
Eylül-Ekim 2017
Sayısı Çıktı
 
Şiar dergisinin 12. sayısı olan Eylül-Ekim 2017 sayısı çıktı. Serap Kadıoğlu yönetimindeki Şiar dergisinin bu sayısındaki dosya: “Kudüs Bize Neden Küs?”
 
Dosya:
“Kudüs Bize Neden Küs?”
Kudüs dosyası, insanlık suçu işlenerek yok edilmeye çalışılan Kudüs Müslümanları ve şehri hakkında farkındalık yaratacak ayrıntılara değinen M. Ebrar Alar, Berat Tekindağ, Yasemin Yaşar, Mehmet Akif Demirelli ve Zeynep Akgül’ün yazılarından oluşuyor.
M. Ebrar Alar, Kudüs davası hakkında yanlış bildiklerimizden bahsettikten sonra Kudüs için neler yapabileceğimizi kaleme almış.
Yasemin Yaşar, Siyonizm hakkında okuyucuyu bilgilendirirken ideolojinin altında yatan asıl menfaate dikkatleri çekmeye çalışmış.
Berat Tekindağ ecdadımızın Kudüs’e bakışını gözler önüne sererek bizleri düşünmeye sevk ediyor.
Zeynep Akgül ise, Kudüs’teki mimarî yapılar hakkında bilmediklerimizi anlatarak alâkaları diri tutmayı amaçlamış.
Yine Kudüs dosyası kapsamında yapılan söyleşide, ilerleyen yaşına rağmen Mehmet Akif Demirelli’yi evinde konuk eden üstat Nuri Pakdil, Kudüs’ün ehemmiyetini “Kudüs özgürleşmeden hiçbir özgürlük yok demektir. Görevimiz Kudüs’ü özgürleştirmektir.” sözleriyle ifade ediyor.
 
Kapak
Bu sayının kapak tasarımında yine özgün  ve dikkat çekici illüstrasyonlarıyla Behice Kolçak, imzası var.
 
Bu Sayının Şairleri
Bu sayının şairleri; Hatip Çiçek, Cengizhan Orakçı, Şadiye Kılıç, Burak Kara, Nurullah Genç, Serap Kadıoğlu, Hakan İlhan Kurt, Mehmet Şamil, Tunahan Sarı, Ahmet Bahadır Sarıkaya, Ömer Yahya, Vahdettin Oktay Beyazlı, Tahir Ezgi, Didar Ekici, Rayiha Sancak, Tuğçe Takbak, Ahmet Demir ve Sezai Bozkurt.
 
Bu Sayının Öykücüleri
Bu sayının öykücüleri; Berat Tekindağ, Mehmet Akif Demirelli ve ilk öyküsüyle Kuddusi Demir.
 
 Hüseyin Akın ile Hasbihal
“Hasbihal” köşesinde Serap Kadıoğlu bu sayıda edebiyat camiasının sevilen isimlerinden kalemi kuvvetli bir şair, öğrencileriyle arkadaş bir öğretmen ve dostlarıyla nüktedan bir kişilik olan Millî Gazete köşe yazarlarından Hüseyin Akın’ı konuk etmiş.
Hüseyin Akın, engin tecrübesiyle hem meslektaşlarına hem de gençlere ışık tutacak bilgiler vermiş.
 
“Mutasavvıf Şairler”
“Mutasavvıf Şairler” köşesinde yine Serap Kadıoğlu Türkçenin diller içinde en zengin dil olduğunu savunan ve hayatı boyunca önemli çalışmalar yaparak bunu ispat etmeye çalışan bir bilgin, derin bir mutasavvıf ve etkili bir devlet adamı olan Ali Şîr Nevaî’nin hayatını ve edebi kişiliğini kaleme almış.
 
“Su Akar Yolunu Bulur”
“Su Akar Yolunu Bulur” köşesinde Su Kadıoğlu bu sayıda okurlarıyla Macaristan’ın Budapeşte şehrine yolculuk yapmış. Şehre gitmek isteyenler için her zamanki gibi güzel tüyolar ve öneriler var.
 
“Dağarcık”
“Dağarcık” köşesinde “G” harfinden seçtiği kelimelerin anlamını açıklayan Zümra Selman, kısa misallerle okuyucunun kelime dağarcığını genişletmeye devam etmiş.
 
“Sinema”
“Sinema” köşesinde ise Oğuzhan Ceylan usta oyuncu Şener Şen hakkında yazmış.
 
“Sarraf”
Kitap tanıtımıyla süslenen “Sarraf” köşesinde Esma Portlakkaya, bu sayıda Necip Fazıl Kısakürek’in “Mukaddes Emanet” adlı kitabını tanıtmış.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir