Altyazı Sinema Dergisi Ekim 2018 Sayısı

Altyazı Sinema Dergisi
Ekim 2018 Sayısı Çıktı
 
Kapak Konusu: Filmekimi
Altyazı Aylık Sinema Dergisi 187. sayısında kapağını, İstanbul’da 5-14 Ekim arasında gerçekleştirilecek ve ardından Ankara ve İzmir’e de uğrayacak Filmekimi’ne ayırıyor. Dosyada Yorgos Lanthimos’un tuhaf dönem filmi Sarayın Gözdesi’nden (The Favourite) Gaspar Noé’nin korku-müzikali Climax’e, Hirokazu Kore-eda’nın Altın Palmiyeli aile draması Arakçılar’dan (Manbiki Kazoku) Chang-dong Lee’nin Murakami uyarlaması Şüphe’ye (Beoning), yılın merakla beklenen pek çok yapımı hakkında değerlendirmeler yer alıyor.
 
Ay’da İlk İnsan
Whiplash ve Âşıklar Şehri (La La Land) gibi yapımlarla adını duyuran Oscar ödüllü yönetmen Damien Chazelle’in Venedik Film Festivali’nde yarışan son filmi Ay’da İlk İnsan (First Man), Neil Armstrong’un hayatını konu alan konvansiyonel bir biyografi. Altyazı için kaleme aldığı yazıda Engin Ertan, filmi 60’lı yıllara dair apolitik bakış açısı ve ABD’de başlattığı milliyetçilik tartışması üzerinden inceliyor.
 
Dosya: Vizyona Alternatif Diziler
Altyazı Aylık Sinema Dergisi Ekim sayısında, Vizyona Alternatif Diziler başlıklı bir dosyayla son dönemin dikkat çeken dizilerini mercek altına alıyor. Dosyada, son yıllarda gerek yapım biçimi gerekse izleme deneyimi açısından sinemayla yarışır hâle gelen dizi film formatının Sharp ObjectsAtlantaGlowMindhunter ve Killing Eve gibi birbirinden farklı örnekleriyle ilgili inceleme yazıları bulunuyor.
 
Cadılar Bayramı
Yeni Halloween filminde Laurie Strode ve Michael Myers yıllar sonra yeniden karşılaşıyor. Altyazı’daki yazısında Aslı Ildır, bu kült serüveni başlatan 1978 yapımı John Carpenter klasiği Cadılar Bayramı’nı toplumsal cinsiyet temsilleri ve korku sinemasındaki yeri üzerinden inceliyor.
 
Umut Tazeleyen Filmler
Altyazı’nın Umut Tazeleyen Filmler köşesinde bu ay Şenay Aydemir, Alexander Payne’in 2004 yapımı Sideways filmini yazdı.
 
Bir Sinema Psikopatının Listesi
‘Tepenin Ardı’ ve ‘Deniz Seviyesi’ gibi filmlerin kurgucusu Özcan Vardar, bu sayıdaki Bir Sinema Psikopatının Listesi’nde ‘İnsanın Kendi Yarattığıyla Mücadelesi’ başlıklı bir bilimkurgu filmleri seçkisini Altyazı okurlarıyla paylaşıyor.
 
Altyazı’da ayrıca
Tuzdan Kaide: Burak Çevik prömiyerini Berlin Film Festivali’nde yapan ilk uzun metrajını anlatıyor
Yoğun Şimdinin İçinde (No Intenso Agora): 1968 hareketinin politik ve kişisel bir portresini çıkaran bir Brezilya belgeseli
Yuvarlak Masa Tartışması: Türkiye’de Bağımsız Sinema Yapmak: Yapımcı ve yönetmenler, günümüz Türkiye’sinde sinema yapmanın önündeki engelleri ve  geliştirdikleri stratejileri tartışıyor
Gece Dünyayı Yuttuğunda (La Nuit a Dévoré Le Monde): Varoluşsal ve post-apokaliptik bir zombi filmi
Upgrade: Bilimkurgu sinemasına referanslarla dolu bir intikam hikâyesi
Şafaktan Önce (A Prayer Before Dawn): Oryantalist bir hapishane filmi
Yüz (Twarz): Kara mizahın ağır bastığı bir toplumsal taşlama
Bir Yönetmen Beş Madde: Özgür Yaren’in kaleminden Mohsen Makhmalbaf’ın portresi
Ayın Kısası: Emre Yeksan, Begüm Özden Fırat, Ahmet M. Öğüt, Aylin Kuryel ve Fırat Yücel’in birlikte yönettiği Hoşgeldin Lenin
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir