Altyazı Sinema Dergisi Haziran 2020 Sayısı

Altyazı Sinema Dergisi Haziran 2020 SayısıKapak Konusu:
Uzaktan Aşklar
 
Altyazı Sinema Dergisi
Haziran 2020 Sayısı
Dijital Yayında
 
Altyazı sinema dergisinin 196’ncı sayısı olan Haziran 2020 sayısı, 195’inci sayısı olan Mayıs 2020 sayısı gibi sadece dijital yayında.
 
Altyazı Sinema Dergisi Haziran 2020 SayısıAltyazı sinema dergisinin Haziran 2020 sayısında yer alan kapsamlı dosyada. William Wyler’dan Alain Resnais’ye, Mizoguchi’den Antonioni’ye, Lütfi Akad’dan Zeki Demirkubuz’a. Wong Kar Wai’den Xavier Dolan’a farklı yönetmenlerin filmlerindeki aşk tahayyüllerine, Uzaktan Aşklar’a bakıyor.
 
Derginin ücretsiz eki ‘Altyazı Fasikül: Özgür Sinema ise, sanatsal ifade özgürlüğünün sıcak gündemini takip etmeyi dijital yayınla sürdürüyor.
 
Kapak Konusu: Uzaktan Aşklar
 
Altyazı; içinden geçtiğimiz politik, ekonomik, toplumsal krizlerin sinemadaki izlerini süren ‘Zor Zamanlar’ başlıklı bir dosyaya yer veren Mayıs sayısının ardından bu kez mikro bir bakışla, kriz zamanlarında biraz gölgede kalan insan ilişkilerine odaklanıyor, Uzaktan Aşklar’ı ele alıyor.
 
Sinema tarihinin bu bir numaralı başlığına farklı açılardan yaklaşan kapsamlı dosyada imkânsız aşklara. kaderin ayırdığı (bazen de sinemanın yeniden bir araya getirdiği) sevgililere. sınıfsal uçurumun getirdiği engellere ya da muhafazakâr toplumun dayattığı ahlak kurallarına kâh teslim olan kâh başkaldıran ilişkilere. konvansiyonel olanın dışında durma cesaretini gösteren romanslara dair on üç inceleme yazısı var.
 
Bu dosya ile dergi, platonik aşkın en trajik temsillerinden arzunun karanlık doğasına, ‘güzel’ ile ‘çirkin’ anlatılarındaki imkânsızlıklardan duygusal ilişkileri birer hastalık olarak ele alan dramlara uzanıyor, aşkın ‘mesafe’lerle imtihanlarına bakıyor.
 
Altyazı bu sayıda, Hollywood’un Altın Çağı’nda çekilmiş̧ screwball komedilerinden Yeşilçam’ın ağdalı melodramlarına, modernist sinemanın iletişimsizlik anlatılarından Japon sinemasının hayalet hikâyelerine, sayısız tür ve coğrafyayı ziyaret ediyor.
 
Tüm bu temalar arasında gezinirken yolu William Wyler’dan Alain Resnais’ye, Mizoguchi’den Antonioni’ye, Lütfi Akad’dan Zeki Demirkubuz’a. Wong Kar Wai’den Xavier Dolan’a, farklı yönetmenlerin filmlerindeki aşk tahayyüllerinden geçiyor.
 
Aşk’ın hiçbir zaman yalnızca aşk olmadığını; arzular ve hayal kırıkları, talep edilenler ve yasak olanlar arasında biçimlenen hayatları anlatan hikâyeler…
 
Altyazı’ya dijital abonelik başlatarak bu sayısını ve eski sayılarını okumak için: Altyazı Dijital Abonelik
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir