blank

Turandot Operası 3 Bin Kişilik Sahnede

blank“Çin Prensesi”
Turandot Operası
3 Bin Kişilik Sahnede
 
Ankara Devlet Opera ve Balesince geçen ay Ankara prömiyeri yapılan Turandot Operası, gördüğü yoğun ilgi nedeniyle 3 bin kişilik ATO Congresium sahnesinde sanatseverlerle buluştu.

Ankara Devlet Opera ve Balesi, İtalyan besteci Giacomo Puccini'nin ölümsüz eseri Turandot'u, 20 yıl aradan sonra başkente sanatseverlerin beğenisine sundu.
 
blankDevlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü,sanatseverlerin yoğun ilgisi üzerine eserin ATO Congresium'da sahnelenmesini kararlaştırdı.
 
blankATO Congresium, 3 bin kişilik kapasitesiyle Turandot Operası’na ev sahipliği yaptı.
 
blankPuccini'nin "bugüne kadar bestelediğim en iyi eser" olarak nitelendirdiği ancak son bölümünü tamamlayamadan yaşama veda ettiği eser, aşka inanmayan Çin Prensesi Turandot ile Calaf'ın aşkını konu ediyor.
 
Turandot'un temsilinde Calaf rolünü Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü tenor Murat Karahan, Turandot'u Feryal Türkoğlu seslendirdi.
 
blankYoğun ilgi gören Turandot operasını, seyirciler ayakta alkışladı.
 
20 senelik bir aranın ardından
 
blankDevlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Murat Karahan, 20 senelik bir aranın ardından genç ve dinamik bir ekiple eseri yeniden sahneye koymanın heyecanını yaşadıklarını söyledi.
 
Puccini'nin, Turandot'u "bugüne kadar bestelediğim en iyi eser" olarak nitelendirdiğini anlatan Karahan, şöyle konuştu:
 
blank"Muazzam bir müzik. Bütün operanın ana teması bir Çin halk ezgisi üzerine kurulmuş. Dünyanın en güzel tenor aryalarında biri olan Nessun Dorma'yı barındırıyor. Bazı operalarda, 5-10 dakika sıkılabilirsiniz ama Turandot'un öyle bir yeri yok, tamamı muhteşem."
 
blankEserin sanatçı kadrosu açısından büyük bir kapasiteye sahip olduğuna işaret eden Karahan, figüranlarla birlikte yaklaşık 200 kişinin eserde görev aldığını söyledi
 
Turandot'a aşkı öğreten Calaf rolüne ses veren Karahan, İtalya'da dünyaca ünlü Verona Arena'da da aynı karakteri seslendirdiğini hatırlattı.
 
Karahan, biletlerin diğer temsillerde olduğu gibi satışa çıktığı an tükendiğine işaret etti: "Bu sene Ankara izleyicisi rekorlara imza atıyor. Daha 15 dakikayı doldurduğumuz bir gün olmadı. Bütün eserlerin biletleri bu sürede bitiyor." dedi.
 
"Uzak Doğu'nun mistisizmi ve gizemi"
 
Turandot Operası'nı, eserin 20 yıl önce de rejisini yapan Vincenzo Grisostomi Travaglini sahneye koyuyor.
 
İtalyan rejisör Travaglini, operaların uluslararası bir dili olduğunu, her sahneye konuluşunda da yeni bir şekil verildiğini söyledi.
 
Uzak Doğu'nun mistik ve gizemli yanının esere yansıdığını dile getiren Travaglini, Prenses Turandot'un yaşadığı çelişkilerin ve aşkla savaşının anlatıldığını belirtti.
 
"Bir kadının kendini buluşu"
 
Eserin 20 yıl önceki temsilinde sahneye figüran olarak çıkan Mehlika Karadeniz Bilgin ise geçen ayki ilk gösterimde başrolde Turandot'u seslendirdi.
 
Bilgin, aradan uzun yıllar geçtikten sonra aynı eserde yer aldığını belirtti: "Yılların verdiği tecrübeyle hem heyecan hem performans olarak insan değişiyor." dedi.
 
Eserde, aşka inanmayan ve erkeklerden nefret eden, vicdansız Turandot'un aşkla tanışmasının anlatıldığını dile getiren Bilgin: "Turandot, bir kadının kendini buluşu, beyniyle kalbinin savaşı. Turandot aslında kötünün ve iyinin savaşı." diye konuştu.
 
Puccini eseri tamamlayamadan yaşama veda etti
 
İtalyan besteci Giacomo Puccini'nin son bölümünü tamamlayamadan yaşama veda ettiği eserde, Çin Prensesi Turandot'un evliliği, hareketli ve dramatik bir müzikal yapı eşliğinde seyirciye aktarılıyor.
 
Antonio Pirolli, Sunay Muratov ve Murat Cem Orhan'ın dönüşümlü olarak orkestrayı yönettiği eserin dekoru Özgür Usta, kostümleri ise Savaş Camgöz imzasını taşıyor.
 
Turandot'un başlıca rollerinde Feryal Türkoğlu, Mehlika Karadeniz Bilgin, Perihan Nayır Artan, Murat Karahan, Aykut Çınar. Efe Kışlalı, Metin Turan, Cem Akyüz, Okan Başel, Mehmet Yılmaz, Özgür Savaş Gençtürk, Şafak Güç, Esin Talınlı. Tuğba Mankal Dekak, Seda Aracı Ayazlı, Tuncer Tercan, Çetin Kıranbay, Emre Uluocak, Kamil Kaplan, Arda Doğan. İbrahim Halil Turgut, Barış Yanç, Emre Akkuş yer alıyor.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir