Mario Frangoulis Konser Verdi

2. Efes Opera ve
Bale Festivali'nin
Açılışında
Mario Frangoulis
Konser Verdi
 
2. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali"nin açılışında dünyaca ünlü Yunan tenor Mario Frangoulis konser verdi.
 
İzmir Devlet Opera ve Balesi Müdürü ve Sanat Yönetmeni Aytül Büyüksaraç, Çeşme Açıkhava Tiyatrosu'ndaki açılışta konuştu. Kültür ve Turizm Bakanlığının düzenlediği festivalin ülke tanıtımına büyük katkı sağladığını söyledi.
 
Büyüksaraç, festivalin açılışını dünya starı ile yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. Başarılı bir organizasyonla izleyicilerin karşısına çıkmayı hedeflediklerini ifade etti.
 
Açılış konserini Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, iş ve sanat dünyası temsilcileri ile çok sayıda sanatsever izledi.
 
Çeşme Açıkhava Tiyatrosu'nda sanatseverlerle buluşan Mario Frangoulis konserini Yunan şef Lukas Karytinos yönetti.
 
Soprano Aliki'nin konuk solist olarak sahneye çıktığı konsere İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik etti.
 
Konserde, tüm dünyada büyük beğeni ile dinlenen "Sometimes I Dream","Nights in White Satin" adlı eserler seslendirildi.
 
Festival kapsamında, Antalya Devlet Opera ve Balesinin sunacağı Şehrazat Balesi 24 Ağustos'ta Bornova Kültür ve Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilecek.
 
İspanyol Renkleri de 28 Ağustos'ta Efes Antik Ticaret Agorası'nda sanatseverlerle buluşacak.
 
Türkiye'nin yetiştirdiği genç opera solistlerinin katılacağı "Genç Opera Yıldızları Konseri" ise Efes Antik Celsus Kütüphanesi'nde 31 Ağustos'ta yapılacak.
 
Bornova Kültür ve Sanat Merkezi'nde La Traviata gösterisiyle 3 Eylül'de festivalin kapanışı gerçekleştirilecek.
 
Mario Frangoulis; 1967 yılında eski Rhodezya,Afrika'da (bugünkü adıyla Zimbabve’de) doğdu. Çok zor ve ağır şartlarda geçen çocukluk döneminden 4 yaşına geldiğinde annesinin kız kardeşine ve kendisine Yunanistan’da kalabileceği bir ev bulmasıyla kurtulabildi.
 
Yunanistan’da teyzesinin yanında büyüdü. Çok küçük yaşlarda keman eğitimi almaya başladı O yaşlarda bile besteler yapabiliyor, gelecekte varabileceği noktanın sinyallerini veriyordu. 17 yaşına geldiğinde oyunculuk eğitimi almak için London’s Guildhall School’a kaydoldu. “Sahne” onun için tamamen doğru bir seçimdi. Mario bir idol olabilecek kadar yakışıklıydı.
 
Guildhall’daki okul günlerinde, arkadaşının kendisini cesaret vermesi üzerine katıldığı yarışmada “Maria Callas” ödülünü alınca, “Tenor” olan sesinin operaya yatkınlığının farkına vardı. Bu ödül sahnede farklı bir dalda filizlenmeye başlayacak kariyerinin öncüsü oldu. Alfredo Kraus ve Marilyn Horne gibi ünlü tenorların içinde bulunduğu kurul tarafından New York’s Juilliard Müzik okuluna burslu öğrenci olarak kabul edildi.
 
Mario Kraus ve Nicola Rescigno ile görüşmek için Roma’ya gitti. İkisi de Mario’nun  sesinden çok etkilendi ve gelecekte parlayacak bir yıldız olacağını fark ettiler. Mario artık Kraus’s un öğrencisiydi. Onunla beraber tüm dünyayı geziyor, yaptıklarından takip ediyor ve ondan feyz alıyordu. Sesinin eğitimi günden güne devam ediyor ve git gide gelişiyordu. Milan’da kariyerinin ilk performansı olarak Batı Yakasının Hikâyesi’nde “Tony” yi oynadı. Birçok film ve TV programı ve konserler bunu takip etti.
 
2002 yılında Sony Music’ den “Sometimes I Dream” adlı Dünya çapında yayınlanan ilk albümünü piyasaya sürdü. Albüm özellikle Avrupa’ da kendisini bile şaşırtacak düzeyde ilgiyle ve beğeniyle karşılandı. Aynı yıl Kasım ayında verdiği konser inanılmaz büyük ilgiyle karşılandı ve Sony Müsic tarafında konserin DVD’si piyasaya sürüldü. Genç yaşına rağmen operaya kattığı Akdeniz ezgileri ve kendine özgü yorumlarıyla dinleyiciler tarafından çok kısa bir sürede benimsendi. Atina Olimpiyat oyunları açılış konserlerinde sahne aldı.
 
2005 yılında En iyi Film Müziği kategorisinde Grammy’e aday gösterilen “ De-Lovely” adlı filmin albümünde Lara Fabian ile beraber “So in Love “ adlı parçasıyla yer aldı.
 
Son Albümü olan “Follow Your Heart” 2005 yılında Sony Music tarafından piyasaya sürüldü. “Follow Your Heart” le beraber günden güne daha da ünlenen ve hayran kitlesi genişleyen genç tenor, önümüzdeki yıllarda adından daha çok söz ettireceğini ispatlamış oldu.
 
Mario Frangoulis halen Yunanistan'da yaşamaktadır.
 

 

BIR YORUM YAZIN

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir