blank

Temmuz Dergisinin Nisan 2019 Sayısı

blankŞadi Kocabaş ile
Şiir ve Yazı Üzerine
 
“Alev denizindesin, 
gemilerin mumdan!”
 
Temmuz Dergisinin
Nisan 2019 Sayısı
Çıktı
 
Temmuz dergisinin 31. Sayısı olan Nisan 2019 sayısı çıktı.
 
31. sayıda kapağa “Alev denizindesin, gemilerin mumdan!” dizeleri taşınmış.
 
Derginin bu sayısı da her zamanki gibi Hasan Aycın’ın bir çizgisi ile sayfalarını aralamış.
 
Bu sayıda şiirleriyle yer alan şairler: Ali Emre, Ferhat Çiftçi, İmdat Akkoyun, Ahmet Keser, Ayşe Aydoğan, Ahmet Can Altıok, Osman Hasdemir, Tuncay Yerlikaya, Ahmet Laçin, Erol Yılmaz, Halil Maraş, Ahmet Ardıç, Burak Çelik.
 
Öyküleriyle bu sayıda yer alan isimler:
Davut Güner, Metin Çalı, Deniz Burak, Hakan Kaya, Ahmet Yetik, Ümit Köksal, Furkan Duman, Hikmet Dündar.
 
Mustafa Yılmaz “Adalet”, Mehmet Mortaş “Ruh Apnesi”, başlığını taşıyan denemesiyle bu sayıda yer almış..
 
Mehmet Akif Öztürk “Menteş Cephesinde Yeni Bir Şey Yok” başlıklı yazısında Murat Menteş’in son romanı bağlamında romancılığını değerlendirmiş.
 
Mustafa Bostan, “Tanpınar’ın Hikâyesi” adlı çalışmasında Ahmet Hamdi Tanpınar’ın hikâye ve düşünce dünyasını keşfe çıkmış.
 
Serkan Akın “Çarmıhtaki Adam: Kazancakis” adlı yazısında ünlü romancının düşünce ve inanç dünyasına yoğunlaşmış.
 
Gökhan Ergöçün de “ABD’yi Korkutan 40 Kiloluk Bir Kadın: Afiyet Sıddıki” başlıklı yazısında, yıllardır ABD’nin zulmüne maruz kalan Pakistanlı bilim insanı Afiyet Sıddıki’nin yaşadıklarını gündemde tutmaya çalışmış.
 
Bu sayıdaki kitap ve yazar değerlendirmeleri: 
Ercan Ata “Şiirin Sesi Unutmanın Melodisi” isimli çalışmasında şair Tunay Özer’in Temmuz Kitap’tan çıkan Unutmanın Melodisi isimli şiir kitabını okuyucuya tanıtmış.
Hüseyin Cömert, Merve Büyükçapar’ın “Kristal Sapan” isimli öykü kitabını tahlil etmiş.
Zahide Aydoğdu “Henüz Yolcuyum Peki Ya Sonra?” başlıklı yazısında İranlı ressam ve şair Sohrab Sepehri’nin hayat hikâyesini ve anılarını anlattığı kitabını değerlendirmiş.
Ali Emre “Beyazperdedeki Karatahta” başlıklı yazısında, Bekir Birbiçer’in “Beyazperde Karatahta” isimli kitabını ayrıntılarıyla irdelemiş.
 
Bu sayıda Kemal Kurak, “Ah Ulan Cengiz!” isimli yazısında, tuhaf bir dostluğa, sahici bir arkadaşlığa dair yaşadığı tanıklığı, kendi objektifinden bir kare eşliğinde okuyucuyla paylaşmış.
 
Bu sayının sayfalarına Murat Kurt’un objektifinden bir Kubbet'üs-Sahra güzelliği de yansımış.
 
Temmuz Kitap’tan çıkan Ömer İbni Said imzalı “Hayatım” isimli kitabın tanıtımı “İbni Said’in Hikâyatı” başlığı altında yapılmış.
 
Derginin son sayfasında Necmettin Asma, Afiyet Sıddıki’nin portresini yaptığı bir çizimle yer almış.
 
Temmuz dergisi, Nisan sayısında, şiirleri ve eleştiri yazılarıyla tanınan Şadi Kocabaş ile şiir ve yazı üzerine yapılan kapsamlı bir söyleşiyi sayfalarına taşımış. “Karanlık Bir Kalpten İyi Şiir Çıkmaz” başlığını taşıyan söyleşide, Tunay Özer’in sorularına Şadi Kocabaş’ın verdiği ayrıntılı cevaplarda şairin yaşamı, edebi perspektifi, birikimi ve bundan sonraki projeleri var.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir