blank

Suveydâ Filminin Çekimleri Bitti

Suveyda filmi - ilk afiş
Yönetmen
Mesut Uçakan’ın
Suveydâ Filminin
Çekimleri Bitti
 
"Hadim" isimli 11 yaşında bir çocuğun gözünden, Anadolu'nun bir köyünde 1930 ve 1940'lı yıllarda yaşananları anlatan Suveydâ filminin çekimleri bitti.
 
"Suveydâ’nın yönetmenliğini üstlenen Mesut Uçakan, filme ilişkin açıklamada bulundu.
 
 
Mesut Uçakan - YönetmenYönetmen Mesut Uçakan, filmin yaklaşık 5 hafta süren çekimlerinin sona erdiğini söyledi.
 
Başarılı yönetmen, Suveydâ'nın ilginç bir isim olduğunu anlattı: "Bu ismi seçmemdeki sebep, içerisindeki derinlik. Literatürde kalpteki siyah nokta diye geçiyor. Daha mecazi manada metafiziğe açılan kapı diye görülebilir" dedi.
 
Mesut Uçakan, Suveydâ'nın hakikat sancısını vurgulayan bir isim olduğunun da altını çizdi.
 
"Sinemayı bir aşk olarak içimize yerleştirdik"
 
Suveyda filmiUçakan, Suveydâ'nın kendisi için büyük bir anlamı olduğunu belirtti:
 
"Biz ilk sinemaya başlarken hakikaten sinemayı bir aşk olarak içimize yerleştirdik. Bu zaman içerisinde, televizyon filmi çektik, dizi yaptık ama Suveydâ'nın yeri farklı. Suveyda filmiBu filmde garip bir şekilde gördüm ki 40 küsur yıldır yaşadığı sürecin ötesinde, Mesut Uçakan hala ilk filme başlayan bir genç gibi heyecanlı. Bu filmde de garip bir şekilde mükemmel bir sinerji oluştu. Ekibimiz setlerde coşku içerisinde oynadı. Özel günler, geceler düzenledi. Güzel de bir ekip kurduk."
 
Suveyda filmiUsta yönetmen, sosyal açıdan da büyük önem taşıdığını aktardığı filmin öyküsünü belirlerken, Kur'an-ı Kerim'i sevdirmeyi ve sırlarına dikkati çekmeyi amaçladığını dile getirdi.
 
Suveyda filmi"Suveydâ, görünür planda 11 yaşındaki bir çocuğun hafız olma çabalarını anlatıyor." diyen Uçakan, hikâyenin 1928'deki Harf Devrimi sonrasında yaşananları aktardığını söyledi: "Halk büyük korku içerisinde geçmişe dönük pek çok Osmanlıca kitaplarını yıktı, yaktı, yırttı ya da toprak altına gömdü. Bilhassa Kur'an-ı Kerim gömenler dahi oldu çünkü hükumetin çok acımasız bir baskısı vardı." dedi.
 
Mesut Uçakan, sonrasında ezanın Türkçe okunmaya başlandığını da anımsattı: "Öykümüzde Harf Devrimi'nin başlangıcından itibaren, bunun köye yansımasını göstererek tarihi bir sürece de ilk defa parmak basmış oluyoruz." dedi.
 
"Tarihi sorgulamak konumundayız"
 
Uçakan, gençliğin ciddi manada yozlaşmaya başladığını söyledi:
 
"Türk diline yönelik de olağanüstü bir yozlaşma var. İnanç noktasında, toplumun nasıl parçalandığını, istismara dönük gruplar tarafından yönlendirildiğini görüyorsunuz. Mesele, o alfabeyi, bu alfabeyi kullanmak meselesi değil ama tarihi sorgulamak konumundayız."
 
"Suveydâ"
 
Yapımcılığını Sonsuz Kare Yapım'ın üstlendiği filmde, Anadolu'da bir köyde Hadim'in hafız olma mücadelesi anlatılıyor.
 
Çekimleri Kayseri'nin Bünyan, Talas ve Develi ilçelerinde gerçekleştirilen filmin yönetmeni Mesut Uçakan, "Yalnız Değilsiniz", "Reis Bey", "Kelebekler Sonsuza Uçar", "Iskilipli Atif Hoca" ve "Anka Kuşu" gibi filmleriyle tanınıyor.
 
Filmin oyuncuları arasında Necip Fazıl Belge, Fatih Küçük, Yusuf Duru, Suat Keskin, Mehmet Kefli ve Hülya Akyol yer alıyor.
 
Türkiye'nin yakın tarihine ışık tutan filmin, post prodüksiyon çalışmalarının ardından önce ulusal ve uluslararası festivallere katılması daha sonra ise vizyonda izleyiciyle buluşması planlanıyor.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir