blank

Mesut Uçakan’ın Yeni Filmi Suveydâ

blankYönetmen
Mesut Uçakan’ın
Yeni Filmi Suveydâ
Kayseri’de Çekiliyor
 
"Reis Bey", "Kelebekler Sonsuza Uçar", "Yalnız Değilsiniz" gibi filmlerin usta yönetmeni Mesut Uçakan’ın yeni filmi Suveydâ çekilmeye başlandı.
 
Uçakan, Suveydâ filmiyle 12 yıl sonra seyirci karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Filmin çekimlerine, Kayseri'nin Develi ilçesi Soysallı Mahallesi'nde başlandı.blankFilm, Anadolu'nun bir köyünde 1930'lu yıllarda hafız olmak isteyen 11 yaşındaki Hadim'in dönemin yasaklarıyla mücadelesini anlatıyor.
 
Yapımcı ve yönetmen Mesut Uçakan, filmin adını kalpteki siyah nokta anlamına gelen "Suveydâ" olarak belirlediklerini söyledi.
 
Uçakan, filmin ismini belirlerken ince eleyip sık dokuduklarını belirtti: Suveydâ'ya kalpten metafiziğe açılan kapı da denebilir. 'Kâinata sığmam ama mümin kulunun kalbine sığarım' hadisi şerifinde de anlamını bulan bir yer bu. Proje önce 'Hadim' diye çıktı ama sonra bu isimde başka çalışmalar var. Suveydâ diye çevirdik. Suveydâ çok da öyküye oturan bir isim." dedi.
 
blankUçakan, Türkiye'nin bir dönemini konu alan filmde 11 yaşındaki Hadim'in Kur'an-ı Kerim sevgisi ve hafız olma mücadelesinin anlatıldığını dile getirdi:
 
blank"Filmde 1940'lı yıllarda bir köyde yasaklı dönemleri kapsayan bir tarihte onca olumsuzluklara karşın ille de hafız olmaya çalışan 11 yaşındaki bir çocuğun heyecanları, coşkuları, arayışları, okudukları karşısında hayatı sorgulamasını anlatıyoruz. Projemizde çocuğun psikolojisini tamamlayan çok güzel metaforlar var. Sürekli karşısına çıkan bir beyaz güvercin metaforu var. Öyküde geçen bir derviş var. Bu derviş meçhulden köylere gelip çeşitli karakterlerle irtibat kurup tekrar kendini vadiye salan biri. Aşk peşinde koşan biri. Onun aradığı kişinin ismi de Suveydâ. Dönem itibarıyla bizim batılılaşma ile yaptığımız köklü reformların arkasında köylere yansıyan sıkıntılar var. Adapte olamama var. Kimlik kayıpları var. Çelişkiler var. Onları naif bir şekilde yansıtmaya çalışıyoruz. Bizim burada vermeye çalıştığım daha çok Kur'an-ı Kerim sevgisi ve hafızlık noktasına günümüz çocukları ve gençliğinin dikkatini çekmek."
 
"40 yıldır misyona dönük filmler çekiyorum"
 
Uçakan, sinemada 40 yılı aşkın kariyeri bulunduğunu, bu süreç içinde ortaya koyduğu projelerin bir misyon içerdiğini söyledi: "Projeyi Kültür ve Turizm Bakanlığına verdik, onların desteğiyle çekiyoruz ama verirken düşündüm 'Artık Uçakan rahat et biraz, güncel 4-5 kişi arasında geçen bir köy hikayesi, ekonomik olarak sıkılma. Ya bir komedi çek, 3-5 kuruş kazan.' diye. Sonra bir baktım ki Allah'a nasıl hesap vereceğiz. Geldik, böyle bir projeye talip olduk." dedi.
 
Mesut Uçakan’ın yeni filmi Suveydâ'da başrol oyuncusu olan 12 yaşındaki Necip Fazıl Belge de ilk oyunculuk tecrübesini bu filmle yaşadığını, böyle bir projede rol aldığı için mutlu olduğunu anlattı.
 
Belge, "Hadim" rolüyle hafız olmak isteyen bir çocuğu canlandırdığını, kendisinin de gerçek hayatta hafız olduğunu söyledi: "Ben, İstanbul'da proje bir imam hatip okulunda eğitim aldım ve hafız oldum. Ezan ve Kur'an-ı Kerim okumada birden çok İstanbul birinciliklerim, Türkiye 5'inciliğim oldu. Filmin başrolünde oynayacak çocuk için Mesut Hocam İstanbul Müftülüğünü aramış, onlar da bizi tavsiye etmiş. Benim hiç sinema, tiyatro eğitimim yoktu. 3 ay boyunca bana eğitim verdiler. Tiyatro ve sinema oyunculuğu eğitimi aldım ve 3 ayın sonunda da buradayım." dedi.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir