blank

2019 Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri

Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük ÖdülleriNuri Pakdil / Edebiyat
MFÖ / Müzik
Mesut Uçakan / Sinema
Devrim Erbil / Resim
 
2019 Cumhurbaşkanlığı
Kültür Sanat Büyük
Ödülleri Açıklandı
 
Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri NURİ PAKDİLCumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Kurulunca, 2019 Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri sahipleri belirlendi.
 
Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri'ne bu yıl 'edebiyat' alanında Nuri Pakdil, 'müzik' alanında Mazhar- Fuat- Özkan, 'sinema' alanında Mesut Uçakan, 'resim' alanında Devrim Erbil, 'geleneksel sanatlar' alanında Fuat Başar, 'mimarlık' alanında Doğan Kuban, 'sosyal bilimler' alanında ise Ahmet Yaşar Ocak, layık görüldü. Bu yılki 'vefa ödülü'nün ise A. Haluk Dursun'a verilmesi kararlaştırdı.
 
2019 Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri 
 
Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri MFÖNuri Pakdil / Edebiyat
 
"Edebiyat" dalındaki ödüle, "yerli düşüncenin egemenliği adına ürettiği özgün eserler, Türk Edebiyatı'na kattığı kelime tercihleriyle dolu estetik anlatım dili ve insanı kalbinden tutmayı öneren değerli fikirlerinden dolayı", eylül ayında hayatını kaybeden Türk edebiyatının önemli ismi Nuri Pakdil layık görüldü.
 
MFÖ / Müzik
 
"Müzik" alanındaki ödülün, "Türk pop ve rock müziğinde kültürel kimliğin temsiline verdikleri önem ve kırk yılı aşkın süredir devam ettirdikleri müzik çizgilerindeki istikrar ve başarıları dolayısıyla" MFÖ'ye verilmesi kararlaştırıldı.
 
Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri MESUT UÇAKANMesut Uçakan / Sinema
 
"Sinema" ödülüne, "Türk sinemasının milli ve yerli kimliği için bir ömür boyu süren çabaları ve bu uğurda ürettiği özgün sinema eserleri dolayısıyla" Mesut Uçakan layık bulundu.
 
2019 Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri DEVRİM ERBİLDevrim Erbil / Resim
 
"Resim" dalındaki ödül, "kültürel geleneklere bağlantılı çalışmaları ve peyzaj tasvirlerine yönelik soyut çalışmalarıyla Türk resmine getirdiği farklılık ve resmin özgün temsilcilerinden birisi olmasından dolayı" Devrim Erbil'e verildi.
 
Fuat Başar / Geleneksel sanatlar
 
"Geleneksel sanatlar" ödülüne, "hat ve ebru sanatlarının yeni nesillere aktarılması, sevdirilmesi ve öğretilmesindeki üstün gayret ve çabaları dolayısıyla" Fuat Başar hak kazandı.
 
Doğan Kuban / Mimarlık  
 
"Mimarlık" ödülünün "Türk mimarisinin geçmişine yönelik kuramsal ve kavramsal çalışmaları, restorasyon faaliyetleri, İslam mimarisi içinde Türk eserlerinin kimliğini vurgulayan görüşleri ve bu konulara dair yazdığı kitapları dolayısıyla" Doğan Kuban'a verilmesi kararlaştırıldı.
 
Ahmet Yaşar Ocak / Sosyal Bilimler
 
"Sosyal Bilimler" dalındaki ödülün "tarih ve kültür tarihçiliğine yaptığı katkıları, İslam tarihindeki tasavvufi grup, kişi ve yapıları sosyal tarih perspektifinden titizlikle inceleyen akademik çalışmaları dolayısıyla" Ahmet Yaşar Ocak'a verilmesi uygun bulundu.
 
Ahmet Haluk Dursun / Vefa
 
"Vefa" ödülüne ise "Türk kültür ve medeniyetinin günümüz insanına aktarılması yolunda gösterdiği emek ve verdiği eserler ile Osmanlı coğrafyasının her yanına uzanan beraberlik ruhunun yaşatılması çabaları ve Anadolu kültür birliği yolunda gençlere verdiği emek dolayısıyla" ağustos ayında Van'ın Erciş ilçesinde geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden eski Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Haluk Dursun layık görüldü.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir