blank

Miniatürk’te Maketlerden 17‘si Yenilendi

blankZiyaretçilerden
Yoğun İlgi
 
Miniatürk'te Maketlerden
17‘si Yenilendi
 
blankTürkiye ve Osmanlı coğrafyasından önemli tarihi eserlerin minyatürünün yer aldığı Miniatürk'te, yenilenen 17 maket ziyaretçilerle buluştu.

blankMiniatürk İşletme Müdürü Resul Erkan, yağmur, kar, rüzgâr ve güneş nedeniyle yıpranıp eskiyen maketlerin yenileriyle değiştirildiğini söyledi.
 
blankMaketlerin Miniatürk Maket Atölyesinde hazırlandığını belirten Erkan, şunları kaydetti:
 
blank"Yapım aşaması 1,5 yıl süren yeni maketler park alanı içerisine yerleştirilerek müze ziyaretçilerinin beğenisine sunuldu. Bunlar, Ayasofya, Aspendos Antik Tiyatro, Mardin Taş Evleri, Selimiye Camisi, Sultanahmet Camisi ve Meydanı, Yerebatan Sarnıcı, Galata Kulesi, Beylerbeyi Sarayı, Çırağan Sarayı, Kubbet-üs Sahra, Mescid-i Aksa, Yedikule Zindanları, Mini Stadyum, Amasya Yalıboyu Evleri, Diyarbakır Ulu Cami, Halil-ür Rahman Cami ve Balıklı Göl, Hacıbektaş-i Veli Külliyesi."
 
Resul Erkan, müze haftası dolayısıyla Miniatürk'e ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiğine vurgu yaparak, şöyle konuştu: 
 
"Gelenler genelde birkaç kez daha müzemizi ziyarete geliyorlar. Miniatürk'te maket alanı haricinde 'Kristal İstanbul' ve 'Panorama Zafer Müzesi' de bulunmakta. Ayrıca ziyaretçilerimizin hoşça vakit geçirecekleri aktiviteler ile birlikte, restoran, kafeterya ve hediyelik eşya dükkânları var. Turistler, öğrenciler ve gençler maket alanı ve müzelerimizle birlikte kumandalı tekne, simülasyon, çocuk oyun alanı bölümlerine de ilgi gösteriyor."
 
Miniatürk'te 132 maketin bulunduğunu dile getiren Erkan, müzede, en çok ilgiyi Mardin Taş Evleri, Sümela, Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Kız Kulesi, Galata Kulesi, Boğaz Köprüsü, Anıtkabir, Mini Stadyum, Ayasofya, Sultanahmet Meydanı ve Bursa Ulu Camisi maketlerinin gördüğünü anlattı.
 
Erkan, bu yıl da yeni eserlerin Miniatürk'e eklendiğini aktararak, bunları 1. Sultan Ahmet Türbesi, Hamidiye Saat Kulesi ve Ahlat Selçuklu Meydan Mezarlığı-Emir Bayındır Kümbeti maketleri olarak sıraladı.
 
Miniatürk, yaz sezonu boyunca her gün 09.00-19.00 saatlerinde ziyarete açık olacak.
 
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir