blank

2021 Attila İlhan Edebiyat Ödülleri

2021 Attila İlhan Edebiyat Ödülleri"Roman" Dalında
Şükran Yiğit
 
 "Şiir" Dalında
Alphan Akgül
 
2021 Attila İlhan
Edebiyat Ödülleri
Verildi
 
2021 Attila İlhan Edebiyat Ödülleri'nin sahipleri belirlendi
 
2021 Attila İlhan Edebiyat Ödülleri"Roman" dalında "Burası Radyo Şarampol" adlı kitabıyla Şükran Yiğit, "Şiir" dalında "Bir Uçurumun Haritası" isimli kitabıyla Alphan Akgül ödüle değer görüldü
 
Attila İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfının, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınlarının desteğiyle düzenlediği Attila İlhan Edebiyat Ödülleri’nin sahipleri açıklandı.
 
Doğan Hızlan'ın onursal başkanlığında toplanan seçici kurullar, ödül sahiplerini belirledi.
 
"Burası Radyo Şarampol" adlı kitabıyla Şükran Yiğit, "Roman" dalındaki ödülün sahibi oldu. Yaşamını Almanya'da sürdüren Şükran Yiğit'in yayınlanmış dört kitabı bulunuyor.
 
blankYiğit'in ödülüne ilişkin Seçici Kurul'un karar gerekçesi, "Duru bir Türkçe ile kültürlerarası bir büyüme hikayesini, toplumsal duyarlılıkla ele aldığı için eseri ödüle değer buldu." ifadesiyle açıklandı.
 
"Şiir" ödülü "entelektüel bakışı, kavramsal yaklaşımı, manzumla mısra arasında günümüze uygun duyarlılıklarla ördüğü şiir anlayışı" dolayısıyla "Bir Uçurumun Haritası" isimli kitabıyla Alphan Akgül'e verildi.
 
"İlk Roman Vakıf Özel Teşvik Ödülü"ne uygun eser bulunamazken, "İlk Şiir Kitabı Vakıf Özel Teşvik Ödülü"ne İthaki Yayınlarından çıkan "Türbülans" kitabıyla Naile Dire değer görüldü.
 
Attila İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfının düzenlediği Edebiyat Ödülleri ile Attila İlhan'ın her eserinde yansımaları bulunan "ulusal kültür bileşimini gerçekleştirme" misyonuna layık olacak eserlerin desteklenmesi hedefleniyor.
 
Bunun yanı sıra vakıf, bu ödüller aracılığıyla İlhan'ın hayattayken yaptığı gibi ilk kitapları yayımlanan genç yazarları teşvik etmeyi amaçlıyor.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir