blank

Dans Topluluğu Kabardinka’nın Düzce Gösterisi

Dans Topluluğu Kabardinka’nın Düzce GösterisiKafkas Rüzgârı Esti
 
Dans Topluluğu
Kabardinka’nın
Düzce Gösterisi
 
Dans Topluluğu Kabardinka’nın Düzce GösterisiDans topluluğu Kabardinka’nın Düzce gösterisinde Kafkas rüzgârı esti
 
Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu Kabardinka, Düzce'de sanatseverlerle buluştu
 
blankÇerkez kültürünün tanıtılması için 1933 yılında kurulan Kabardinka, Düzce Belediyesinin "Sanat Şehri" etkinlikleri kapsamında 18 Temmuz Spor Salonu'nda gösteri sundu.
 
blankKoreografisi kadar kıyafetleriyle de dikkati çeken 55 kişilik grubun gösterisinde, savaşçı gibi giyinen erkeklerin kılıçları ve ritmik hareketlerine kadınların yöresel elbiseleriyle eşlik etmesini sanatseverler ilgiyle izledi.
 
Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli, kültür-sanat etkinliklerinin devam edeceğini belirterek, "Dünyaca ünlü Kabardinka grubunu ağırlamaktan mutluluk duyduk. Moral ve motivasyonumuzu yükselten bir gece yaşadık. Pandemi nedeniyle etkinliklerimize ara vermek zorunda kalmıştık. Bu organizasyonla vatandaşlarımıza moral verdik. Düzceliler sanata oldukça ilgili ve duyarlı." diye konuştu.
 
Dans topluluğu üyeleri tarafından gösterinin sonunda sahneye davet edilen sanatseverler danslara eşlik etti.
 
Kabardinka
 
Görsel şölenleriyle Çerkez kültürünü dünyaya yayıyorlar
 
Dünyaca ünlü grup, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Devlet Akademik Halk Dansları Topluluğu Kabardinka, 1933'ten bu yana Çerkez kültürünü yaşatıyor.
 
Çerkez kültürünün tanıtılması için 1933 yılında kurulan Kabardinka, koreografisi kadar kıyafetleriyle de dikkat çekiyor. Savaşçı gibi giyinen erkeklerin kılıçları ve ritmik hareketlerine kadınların yöresel elbiseleriyle eşlik etmesi görsel şölen sunuyor.
 
Gup, bugüne kadar dört kıtada yaklaşık 50 ülkede hem Çerkez kültürünü anlatmak hem de geleneklerini sürdürmek için gayret gösteriyor.
 
Kabardinka Koordinatörü İgor Atabi, topluluğun dünyaya açılmaya devam ettiğini söyledi.
 
Dans ve müziğin Çerkezlerin kanında olduğunu anlatan Atabi, "Büyük olaylarımızın tamamını müzikle, dansla, şölenlerle, törenlerle ve geleneklerimizle devam ettiririz. Bizim kanımızın ve yaşayışımızın bir parçasıdır, her evde her zaman bir oyuncu olur" dedi.
 
Yabancı dansçı transferi yapmadıklarını belirten Atabi, "Bu zamana kadar 50 ülkede gösteri yaptık. Her 10 yılda bir bütün ekip yenileniyor. Sürekli ekibi gençleştiriyoruz. Başka bir ülkeden de transfer yapmıyoruz. Kabardey-Balkar Cumhuriyeti'nde bu profesyonel gruba girmek, gençler için dünyanın sayılı üniversitelerine girmekten daha büyük bir hedef ve ayrıcalıktır" diye konuştu
 
Atabi, dansta önceliğin kıyafetlerde olduğunu, her oyunun koreografisinde de bir hikâye bulunduğunu anlattı.
 
Koreografinin bazen bir ağıt, bazen de kutlama şeklinde olabileceğini söyleyen Atabi, koreografilerin geliştirilerek devam ettiğini söyledi.
 
Atabi, dünyanın sayılı dans grupları arasında olduklarını belirterek "Bizim toplumumuz küçük görünmekle beraber dili, dilindeki lehçeleriyle dünyanın en zengin toplumlarından biridir. Bu gelenek ve göreneklerle toplumumuzu kontrol edebiliyoruz. Gelenek ve göreneklerimiz yaşamımızda önemli bir yer tutuyor." dedi.
Dans Topluluğu Kabardinka’nın Düzce Gösterisi
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir