blank

16. Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali

blank“Mevlana
Celaleddin-i Rumi'nin
 812. Doğum Yıl Dönümü
Etkinlikleri”
 
16. Konya Uluslararası
Mistik Müzik Festivali
Başladı
 
Mutasavvıf ve şair Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin 812. doğum yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 16. Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali başladı
 
blank8 gün sürecek "16. Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali", bu yıl "Hak âşıklarının gıdası musiki dinlemektir." mottosuyla Mevlana Kültür Merkezi'nde başladı.
 
blankİl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, Sultan Veled Salonu'nda düzenlenen açılış programında, büyük kültür ve müzik lobileri tarafından dünyanın en önemli mistik müzik festivallerinden sayılan Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali'nin dünyanın her yerinde beğenildiğini söyledi.
 
blankYarar, Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali'nin dünyanın en iyi 8 festivali arasında olduğnu söyledi. Festivalin bu nedenle, şehrin tanıtımını ve turizm sektöründe yeni gelişmeler sağladığını aktardı. "Bugüne kadar yapılan mistik müzik festivallerinde 45 ülkeden 129 grup, 785 sanatçı katıldı. Yaklaşık olarak 15 bin 500 dakika sahne performansı sergilendi." dedi.
 
blankYarar, festivalin 16. yılında da dünyanın her köşesinden ekipler ve sanatçıların sahne alacağını belirtti.
 
Yarar, ABD, Norveç, Cezayir, Tacikistan ve Yunanistan gibi ülkelerden sanatçı ve toplulukların sahne alacağını dile getirdi:
 
Konya Valisi Cüneyt Orhan Toprak da etkinliğin yıllardır gelişme göstererek dünyanın en çok takip edilen organizasyonları arasına girdiğini belirtti.
 
Toprak, festivalin bu noktaya gelmesinin tesadüf olmadığını vurguladı. "Bizi harekete geçiren en önemli unsur, Hazreti Mevlana'nın 812. doğum yıldönümü. İlhamını Mevlana'dan alan bir müzik festivali" dedi.
 
Konuşmalarının ardından müzikolog Oğuz Elbaş, 12 bin yıllık müzik arkeolojisinin yer aldığı "Arkeolojik Çağlarda Anadolu Müzik Kültürü" sunumunu yaptı.
 
Ardından, kanun virtüözü Göksel Baktagir ve bağlama virtüözü Hasan Genç, katılımcılara konser verdi.
 
Festivalin açılış konserini ise sufi müziğinin önde gelen isimlerinden dünyaca ünlü müzisyen ve ney virtüözü Omar Faruk Tekbilek verdi. 
 
Festival kapsamında ABD, Norveç, Dağıstan, İran, Cezayir, Yunanistan, Tacikistan ve Türkiye'den sanatçı ve müzik toplulukları 9 gün boyunca sanatseverlerle buluşacak.
 
Konya Büyükşehir Belediyesi Mevlana Kültür Merkezi'ndeki konserler ücretsiz olacak.
 
Festival kapsamında bu yıl ilk kez düzenlenen atölye çalışmaları var. Atölye çalışmalarında  Tekke Musikisi, Abdal Musikisi, Cami Musikisi ve Cemevi Musikisi kendi ustaları tarafından anlatılarak uygulanacak.
 
Atölye çalışmaları 25, 27 ve 28 Eylül'de saat 14.00 ile 15.00 arasında Mevlana Kültür Merkezi Sultan Veled Salonu'nda gerçekleştirilecek.
 
Sanatseverler festival davetiyelerini, Mevlana Kültür Merkezi ve Selçuklu Kongre Merkezinden ücretsiz temin edebilecek.
 
 

BIR YORUM YAZIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir